Obowiązkowe wyposażenie sali szpitalnej

Obowiązkowe wyposażenie sali szpitalnej

Wyposażenie na sali szpitalnej odgrywa naprawdę dużą rolę. Musi ono być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale też przyjazne dla pacjentów pod kątem estetycznym i użytkowym. Niektóre meble medyczne są na sali wymogiem, a niektóre są wręcz niezastąpione, ale też warto wiedzieć, że muszą one spełniać specjalne kryteria. Zobaczmy więc, co jest istotne w kompletowaniu wyposażenia na sali szpitalnej i z jakimi rygorami jest ono związane. 

Co można zaliczyć do wyposażenia szpitalnego?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych wymogów, warto dowiedzieć się, co tak właściwie wchodzi w skład tego wyposażenia. Wśród mebli medycznych, które muszą znaleźć się na sali, można wyróżnić:

  • Krzesła lub stołki
  • Szafkę lub półkę na prywatne przedmioty
  • Umywalkę 
  • Łóżko z materacem

Do dodatkowych elementów zaliczamy:

  • Parawan
  • Szafkę przyłóżkową 
  • Pościel 
  • Bieliznę pościelową 

Wśród tych przedmiotów najważniejszą rolę odgrywa łóżko szpitalne, ponieważ to na nim pacjenci spędzają najwięcej czasu, dlatego przyjrzyjmy mu się bliżej. 

Czym cechuje się łóżko szpitalne?

Przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju budową. Ten typ łóżka jest stworzony ze specjalnego rodzaju stali nierdzewnej, która nie tylko jest odporna na rdzę czy korozję, ale także na różnego rodzaju środki dezynfekujące, które podczas wielokrotnego użycia mogłyby zniszczyć niejedno tworzywo. 

Podobnie ma się rzecz z materacem i pościelą. Są one tworzone z syntetycznych i antyalergicznych materiałów, które wytrzymują częste pranie, a przy tym dają uczucie wygody i miękkości. Dodatkowo wszystkie materiały na łóżku są szyte bezszwowo, by bakterie i wirusy miały utrudniony dostęp do zagnieżdżenia się w głębi materiału. 

Jeśli zaś chodzi o estetykę łóżka, to największą rolę odgrywają tutaj farby proszkowane, które nie tylko dodatkowo zabezpieczają całą stal, ale też dodają całej konstrukcji bardziej przyjaznego i domowego wyglądu. 

Ostatnią już niezwykle istotną kwestią cechującą łóżko szpitalne jest jego wielofunkcyjność. Posiada ono system regulacji, dzięki któremu można zmieniać jego kształt i położenie na wiele różnych sposobów, dostosowując przy tym pozycję pacjenta do jedzenia, czy wielu godzin leżenia. Ponadto konstrukcję łóżka można rozszerzać np. o stojak z kroplówką, basen, czy kółka, tak by okres hospitalizacji był jak najbardziej komfortowy. 

Dlaczego wybór łóżka jest tak istotny?

Wiadomo już, że pacjenci spędzają na nim najwięcej czasu, dlatego też należy zadbać o to, by przez cały okres pobytu w szpitalu mieli oni zapewnioną wygodę, ale także bezpieczeństwo. Zbyt długie leżenie w jednej pozycji może powodować martwicę tkanek, dlatego tak ważne jest, by mechanizm łóżka umożliwiał zmianę pozycji nawet ciężko choremu pacjentowi. 

łóżko

Warto też dodać, że wielu pacjentów w szpitalu nie jest w stanie samodzielnie z niego wstać, wziąć leki i zjeść, dlatego też łóżko musi być dostosowane do praktycznie każdej czynności mogącej być wykonaną w postawie leżącej lub siedzącej. 

Jakie certyfikaty powinny posiadać meble medyczne?

Wyposażenie szpitala musi być najwyższej jakości, by zapewniało ono użytkowość, komfort oraz bezpieczeństwo i higienę, dlatego też przed wypuszczeniem mebli na rynek czy nawet przed ich zakupem należy dowiedzieć się, czy mają one:

  • Spełnione normy jakościowe ISO 9001/ISO 13485
  • Potwierdzenie zgodności z wymogami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2017 r. (znak CE)
  • Deklarację zgodności z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2019 r.
  • Wykonane atesty higieniczne 
  • Deklarację zgodności producenta o przeznaczeniu mebli do pomieszczeń medycznych zgodną z warunkami szpitalnymi 

Jak widać, dokumentów potwierdzających najlepsze wykonanie mebli medycznych jest całkiem sporo, ale warto pamiętać, że nie są to zwykłe meble i włączenie ich w obieg szpitalnego wyposażenia wiąże się z niezwykłą odpowiedzialnością całej służby zdrowia w danej placówce. Każde z nich, czy to łóżko szpitalne, parawan czy stolik muszą być jak najlepiej dostosowane do szpitalnych warunków, by zapewnić wygodę i bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i wszystkim pracownikom.