Piwo – czy można się od niego uzależnić?

Piwo – czy można się od niego uzależnić?

Piwo to obecnie najpopularniejszy napój alkoholowy w Polsce. Konsumowane jest podczas spotkań towarzyskich, imprez sportowych i muzycznych, a także w domowym zaciszu. Czy częste picie piwa może prowadzić do uzależnienia?

Czy od piwa można się uzależnić?

Wiele regularnie pijących piwo osób twierdzi, że od tego trunku nie można się uzależnić. Prawda jest jednak inna. Piwo zawiera bowiem etanol, który stanowi substancję silnie uzależniającą. Nie ma przy tym znaczenia, że jej stężenie jest stosunkowo niskie – piwo ma standardowo od 4% do 6% alkoholu, choć zdarzają się również odmiany tego trunku o zawartości alkoholu na poziomie 8%, 10%, a nawet i 12% – regularne spożywanie alkoholu zarówno w większych, jak i mniejszych ilościach, prowadzi ostatecznie do rozwoju uzależnienia, czyli choroby zwanej alkoholizmem. 

Dlaczego uzależnienie od piwa jest społecznie akceptowalne? 

Uzależnienie od piwa jest społecznie akceptowalne z różnych względów. Przede wszystkim jest mniej zauważalne od uzależnienia od trunków wysokoprocentowych, takich jak wódka czy też whisky. Wynika to w znacznej mierze z kultury picia w naszym kręgu kulturowym, a także dość powszechnego przekonania, że piwo nie jest „prawdziwym” alkoholem i w związku z tym nawet nadmierne jego spożycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Społeczna akceptowalność uzależnienia od tego typu napoju wiąże się także z faktem, iż w trakcie jego spożywania zawarty w nim alkohol jest praktycznie niewyczuwalny, co sprawia, że łatwo zapomnieć o ryzyku. 

Czy piwo uzależnia tak samo jak inny alkohol? 

Zdaniem wielu osób alkohol niskoprocentowy, do którego zalicza się piwo, uzależnia mniej od alkoholu wysokoprocentowego, czyli na przykład wódki, whisky czy też ginu. To, jaki rodzaj trunku jest spożywany, nie ma jednak żadnego znaczenia w kontekście nałogu. Problemy z piciem mają związek z ilością i regularnością przyjmowanych dawek etanolu, a forma, w jakiej są dostarczane, nie jest istotna. W efekcie nadmierne spożywanie piwa ma takie same skutki, jak nadmierne spożywanie wódki – negatywnie wpływa na ludzki organizm i powoduje wiele szkód zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego pijącej osoby. O uzależnieniu od piwa można mówić w sytuacji, gdy jego spożyciu towarzyszą charakterystyczne dla nałogu alkoholowego objawy. 

piwo

Objawy uzależnienia od piwa 

Objawy uzależnienia od piwa są takie same, jak objawy towarzyszące uzależnieniu od jakiegokolwiek innego rodzaju trunków alkoholowych. Na pojawienie się problemu z piciem wskazują przede wszystkim: 

  • zwiększenie ilości spożywanego piwa,
  • częstsze doprowadzanie się do stanu upojenia alkoholowego, 
  • zwiększenie tolerancji na alkohol,
  • traktowanie piwa jako remedium na wszelkie problemy, 
  • ciągłe szukanie okazji do picia piwa, 
  • spożywanie piwa nawet w sytuacjach, które wymagają zachowania trzeźwości, 
  • picie piwa w celu złagodzenia objawów kaca, a więc stosowanie tak zwanego „klina”,
  • wystąpienie głodu alkoholowego w następstwie zaprzestania picia piwa, 
  • powstawanie luk w pamięci po spożyciu piwa, 
  • występowanie objawów zespołu abstynencyjnego na skutek zaprzestania spożycia piwa, 
  • kontynuowanie picia piwa mimo widocznych negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych. 

O uzależnieniu od piwa świadczy również wystąpienie różnorodnych dolegliwości zdrowotnych,  fizycznych i psychicznych, charakterystycznych dla nałogu alkoholowego. 

Osoby, które dostrzegają u siebie problem z nadmiernym spożyciem piwa, zachęcane są do skorzystania z pomocy oferowanej przez profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień FreeDom.