Podejmujesz walkę z otyłością? Odchudzanie z balonem żołądkowym

Podejmujesz walkę z otyłością? Odchudzanie z balonem żołądkowym

Odchudzanie za pomocą balonu sprowadza się do nieoperacyjnego umieszczenia balonika w żołądku. Zabieg  przeprowadzany jest pod wpływem znieczulenia dożylnego,  jest pod kontrolą specjalisty (anastezjologa). Czas trwania zabiegu to około 20-30 minut. Do żołądka wprowadzana jest odpowiednia sonda z balonem. Po wprowadzeniu balona do organizmu zostaje on napełniony solą fizjologiczną. Przebieg implantacji monitorowany jest za pomocą kamery endoskopowej. Jest on w stu procentach odwracalny – w każdej chwili balon można wyjąć, a sam zabieg jest całkowicie odwracalny. Pacjent po zabiegu zwykle po jednym, dwóch dniach zostaje wypisany z obiektu medycznego, przy wyjściu dostaje terminarz kolejnych wizyt (kontrolnych), zalecenia oraz schemat postępowania. Balon zostaje wyciągnięty z organizmu zazwyczaj po okresie półrocznym. Balon usuwany jest w podobny sposób jak przy implantacji – endoskopowo.

Zalety balonu żołądkowego

Balon żołądkowy pomaga wdrożyć w życie nowe, lepsze nawyki żywieniowe: eliminacja produktów wysokoprzetworzonych, o wysokiej zawartości węglowodanów i wysokim stopniu indeksu glikemicznego. Jest to rozwiązanie, które nauczy nas lepszych nawyków żywieniowych, pomagających  długotrwale schudnąć jak i bez wielkiego wysiłku utrzymać właściwą masę ciała.

Sylwetka
Po zastosowaniu balonu żołądkowego z pewnością będziemy jedli mniej, ale do prawidłowej masy dobrze jest również dodać ćwiczenia fizyczne.

Dieta po zabiegu umieszczenia balonu żołądkowego

Podczas pierwszej doby po zabiegu jedyną przyjmowaną substancją powinny być małe ilości płynów. W tym okresie należy ograniczyć do minimum aktywność fizyczną. Organizm musi przystosować się do obecności balonu w żołądku, w początkowej fazie można spodziewać się skurczów, wzdęć, biegunki.

  • W ciągu kilku pierwszych dni żołądek przyzwyczaja się do obecności balonu. W tym okresie jadłospis powinien bazować na płynach: sokach, bulionach, galaretkach, lekkostrawnych produktach mlecznych.
    Po upływie dwóch tygodni dozwolone są produkty zmiksowane oraz o miękkiej konsystencji, takie jak twarogi, banany.
  • W trzecim tygodniu dozwolone jest wprowadzenie do menu produktów stałych. Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanego chleba, makaronów, kasz. Istnieje możliwość, że produkty tego typu  poprzyklejają się do balonu i będą generować nieprzyjemny oddech.
  • Należy dostarczać do organizmu dużą ilość płynów (około 2-3 litrów na dzień), przy uwzględnieniu separacji picia i jedzenia produktów stałych w tym samy czasie.

Co warto wiedzieć o balonie żołądkowym?

„Podczas trwania kuracji (zazwyczaj jest to okres około sześciu miesięcy) należy ściśle przestrzegać zaleceń dietetycznych. Sam fakt obecności balonu nie powoduje redukcji masy ciała” – podpowiada klinika KCM z Jeleniej Góry.

Jak dodaje: „Jego celem jest wypełnienie części żołądka, co jest pomocne przy zmniejszaniu przyjmowanego pożywienia.  Balon pełni swoją funkcję tylko w sytuacji, gdy pacjent trzyma się zaleceń dietetyka. Koszt wypełnienia żołądka balonem to około 7000 – 8000 zł., Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegu.”