Poznaj zasadę działania pieca gazowego

Home Dom i ogród Poznaj zasadę działania pieca gazowego
Poznaj zasadę działania pieca gazowego

Istnieje wiele form i metod w jaki możemy ogrzewać nasze domy. Są to kominki z płaszczami wodnymi, domy pasywne, piece na różnego rodzaju opał, to znaczy na drewno kominkowe, węgiel. Jednak zdaje się najekonomiczniejszym sposobem na ogrzanie domu okazują się piece gazowe. Ilość niezbędnego do ogrzania domu gazu w stosunku do jego ceny wykazuje, że jest to bardzo ekonomiczny sposób na ogrzanie domu. Oczywiście łączą się z tą kwestią takie rzeczy, jak dostarczanie paliwa do pieca. Może odbywać się to za sprawą bezpośrednio dostarczanego do posesji przy pomocy rur gazu lub istnieje możliwość zamontowania specjalistycznego zbiornika na gaz obok domu. Wszystko zależy od możliwości, jakie daje nam nasza okolica.

Budowa pieca gazowego

Ogrzewanie domu przy pomocy pieców gazowych jest bardzo ekonomiczne. Najpopularniejszymi modelami pieców gazowych są piece gazowe kondensacyjne, które, jak się okazuje, zdominowały polski rynek nie bez przyczyny. Pomimo swojej wyższej od pozostałych rodzajów pieców ceny — konsekwentnie wypierają swoje mniej ekonomiczne odpowiedniki, choćby dlatego, że zużywają mniej paliwa. W piecu gazowym możemy znaleźć kilka podstawowych elementów. Od zewnątrz widoczny jest króciec do podłączania przewodu powietrzno-spalinowego oraz wentylator. W środku pieca znajdziemy takie podstawowe elementy jak: wymiennik ciepła, palik czy instalacja, która odpowiada za doprowadzanie i odprowadzanie powietrza.

Bardzo istotny element w pracy pieca gazowego

Aby w piecu powstała kondensacja, spaliny, które wydzielane są w procesie spalania paliwa — powinny zostać schłodzone do odpowiedniej temperatury. Owa temperatura powinna osiągnąć nazywany zarówno w chemii jak i fizyce — punkt rosy. Co ciekawe spaliny chłodzone są poprzez czynnik grzewczy instalacji c.o., czyli przez wodę. Woda przepływa przez wymiennik ciepła kotła i sprawia, że temperatura spalin obniża się, ponieważ woda absorbuje ciepło. Jeśli chcemy zachować ten istotny proces kondensacji — temperatura wody, która powraca do pieca z instalacji c.o. nie powinna przekraczać 54 stopni Celsjusza. W gestii osób projektujących instalacje grzewcze — w tym tę podłogową, jest by temperatura czynnika grzewczego była odpowiednia — czyli nie przekraczała wspomnianych 54 stopni Celsjusza.

Jak to jest z tymi grzejnikami?

O ile przy ogrzewaniu podłogowym temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 54 stopni Celsjusza, o tyle w przypadku grzejników konwekcyjnych te parametry będą się różnic. Korzystając z grzejników konwekcyjnych można przyjąć wyższe parametry. Wówczas by osiągnąć maksymalną moc pieca gazowego — będziemy mogli ustawić odpowiednio temperaturę 80 oraz 60 stopni Celsjusza. Wówczas możemy skorzystać z grzejników o znacznie mniejszej (wciąż proporcjonalnej do pomieszczeń) powierzchni. Jeśli wykorzystamy niższe parametry — grzejniki powinny być większe. Jednak wówczas kondensacja w kotle nie wystąpi przez większość czasu. Dlatego też opłacalnym będzie zamontowanie mniejszych grzejników i wykorzystanie maksymalnej ich mocy.

Piece gazowe to doskonała alternatywa dla pieców tradycyjnych. Generują mniej zanieczyszczeń — brak popiołu. Dodatkowo są znacznie wydajniejsze, a ich obsługa sprowadza się do podłączenia gazu do instalacji oraz kontrolowania informacji dotyczących temperatur w piecu, a także zgłaszania ewentualnych usterek serwisantom. Należy też pamiętać, że piece gazowe powinny podlegać regularnym przeglądom (polecamy www.radwin-serwis.pl) w celu zapewniania maksymalnego bezpieczeństwa ich użytkownikom. Domy ogrzewane przy pomocy pieców gazowych mają zapewnioną stałą temperaturę oraz ciągłość pracy instalacji grzewczej. W ten sposób domownicy mają zapewniony wysoki komforty życiowy.