Prezenty ze szkła – które wybrać?

Home Ciekawostki Prezenty ze szkła – które wybrać?
Prezenty ze szkła – które wybrać?

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły, magiczny czas spędzany w gronie rodzinnym. Wspólne dekorowanie choinki najpiękniejszymi ozdobami to absolutnie najpowszechniejszy obrazek kojarzony z zimowymi uroczystościami. Jednakże tradycyjne szklane bombki choinkowe to tylko jedno z wielu świątecznych akcesoriów, wykonywanych z różnego rodzaju szkła.


Najczęściej wszelkie ozdoby i produkty o niezastąpionych walorach artystycznych produkuje się z niezwykle eleganckiego i wytwornego dmuchanego szkła. Metoda jego wytwarzania polega na wydmuchiwaniu przez specjalny piszczel płynnej, szklanej masy i formowanie do uzyskania określonego kształtu. Najprościej jest wydmuchać w taki sposób przedmiot okrągły lub owalny, będący inspiracją dla XIX-wiecznych niemieckich hutników dla opatentowania wytwarzania tak popularnych dziś, szklanych bombek choinkowych.

Szkło ozdoby
Pierwsze bańki choinkowe wytwarzane były z przezroczystego szkła, a następnie ręcznie malowane. Również dzisiaj praktykuje się manualne dekorowanie świątecznych ozdób, jednakże postęp w dziedzinie hutnictwa pozwala na bezpośrednią produkcję kolorowych bombek, dzięki stosowaniu barwionego szkła. Chemiczne domieszki różnorodnych związków chemicznych nadają płynnej szklanej masie odpowiednich kolorów, zatem możliwe jest wytwarzanie wielobarwnych, niezwykłej urody bombek. Rynek szklany obfituje w niezmierzone bogactwo form i kształtów takich baniek – od okrągłych po podłużne, skręcane sople. Bombki choinkowe występują też w kształtach nawiązujących do pory roku, zatem wszelkie wariacje na temat śniegu i bałwanków mogą zawisnąć obok tradycyjnych baniek i naturalnych akcesoriów, takich jak orzechy czy jabłka.

Jednakże nie tylko różnego rodzaju bańki zawieszane na choince stanowią świąteczną ozdobę. Na tę okazję produkuje się również inne, rozmaite dekoracje. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą niewątpliwie szklane figurki, wyobrażające wizerunek Świętego Mikołaja lub inspirowane symboliką religijną wariacje dotyczące uroczych aniołków i cherubinków. Ozdoby takie często wyposażane są w sznureczki, umożliwiające zawieszanie ich na bożonarodzeniowym drzewku. Inne modele z kolei przeznaczone są do postawienia w zaaranżowanej betlejemskiej szopce.
W tym okresie sklepy oferują także wszelkiej maści bożonarodzeniowe akcesoria, takie jak szklane dzwoneczki, gwiazdy lub witraże kolorowych kawałeczków szkła. Sporym powodzeniem i uznaniem cieszą się również nawiązujące do pory roku ozdoby, takie jak ręcznie malowane lub wykonane z białego szkła bałwanki czy przezroczyste płatki śniegu. Takimi ozdobami możemy równie dobrze udekorować świąteczną choinkę jak zawiesić je na przykład w oknach czy na drzwiach. Skutecznie wprowadzą one do domowego wnętrza odświętny nastrój oraz oryginalnie przystroją bożonarodzeniowe stoły i stroki.

Niewątpliwie każdy z nas posiada w domu chociaż jedno lustro. Zdecydowana większość ludzi korzysta także z małych, podręcznych lusterek noszonych w torebkach czy plecakach. W lusterka wyposażony jest każdy samochód. Również szyby witryn sklepowych równie skutecznie jak lustrzane powierzchnie odbijają obraz. Biorąc pod uwagę powszechność tego szklanego akcesorium, należy wysnuć wniosek, iż lustro to najpopularniejszy gatunek skądinąd wszędobylskiego szkła.

Pierwsze weneckie, XVII-wieczne huty szkła zaczynały popularyzację tegoż materiału własnie od produkcji luster. Nie były to pierwotnie obecnie nazywane “weneckimi” lustra o specyficznych właściwościach. Ten typ szklanych powierzchni, prawidłowo zowiących się “lustrami fenickimi” charakteryzuje się  bowiem bardzo specyficznymi własnościami.

Lustro fenickie skonstruowane jest w taki sposób, by część światła odbijać, równocześnie przepuszczając resztę. Produkcja tego typu zwierciadeł wymaga pokrycia szyby cieniutką warstwą metalu. Duże znaczenie dla wywołania pożądanego efektu ma także dobór pomieszczenia, w jakim montuje się takie lustro. Zazwyczaj umieszcza się je pomiędzy jasno oświetlonym a ciemnym pomieszczeniem. Dzięki takiej lokalizacji możliwym staje się obserwowanie zza szyby sceny rozgrywającej się w jasnym wnętrzu, nie będąc równocześnie zauważonym.

Efekt zbliżony charakterem do właściwości fenickiego lustra można także zaobserwować na zwykłej okiennej szybie. Wyglądając z ciemnego pokoju na zewnątrz doskonale przecież widzimy otoczenie, natomiast z zewnątrz widoczne jest jedynie własne odbicie.

Tradycyjnie, lustrem określa się każdą gładką i odbijającą światło powierzchnię, na której powstaje odwrócony obraz przedmiotów i scen, znajdujących się przed zwierciadłem. W starożytności lustra wykonywane były z polerowanych metali, takich jak brąz, srebro czy ołów. Obecnie jednak do produkcji luster stosuje się prawie wyłącznie szkło. Taflę przyszłego lustra pokrywa się od spodniej strony warstwą aluminium bądź srebra, co zapobiega dalszemu przenikaniu światła. W związku z tym na powierzchni lustra otrzymuje się efekt odbicia.

Równie istotnym jak lustro wyposażeniem kobiecej torebki, jest niewątpliwie szklany pilniczek do paznokci. Bardziej delikatny niż klasyczny, metalowy pilnik, nie powoduje rozdwajania się paznokci i nie niesie ze sobą ryzyka mechanicznego urazu płytki paznokciowej. Dlatego też tego typu akcesoria zyskują na popularności wśród modnych i zadbanych, nowoczesnych kobiet. Warto dodać, że szklana alternatywa dla papierowego lub metalowego pilniczka nie jest wcale kosztowna. Wybierając taki atrybut kobiecości poniesiemy jedynie wydatek rzędu 8-10 złotych. Kupując akcesoria szklane, warto kupić kieliszki na ślub – obecnie są coraz popularniejsze.