Psychoterapia – czy to dla mnie?

Home Zdrowie Psychoterapia – czy to dla mnie?
Psychoterapia – czy to dla mnie?

W dzisiejszym świecie pojęcia takie jak wypalenie zawodowe, poczucie niskiej wartości lub problemy w nawiązywaniu stałych relacji stały się powszechne. Nie oznacza to jednak, że są to zjawiska, które powinno się akceptować. Co najmniej jeden na pięciu Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Choć nie zawsze są to zaburzenia stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla jednostki lub otoczenia, warte są one konsultacji i pracy nad sobą.

Wymienione wyżej trudności nie są jedynymi, jakie mogą potrzebować konsultacji psychoterapeuty. Profesjonalista jest wykwalifikowany również w przypadkach zaburzeń żywieniowych, problemów z uzależnieniami, stanów lękowych, stresu pourazowego, problemów w związku lub rodzinie. Psychoterapia dzieli się na wiele zbadanych naukowo metod – z czego wszystkie opierają się na interdyscyplinarnym i holistycznym podejściu do psychiki człowieka. W każdej z istniejących metod istotnym elementem jest bezpośredni kontakt i relacja z pacjentem.

W czym pomaga psychoterapia?

Niektórzy udają się na wizytę u psychoterapeuty z nadzieją, że ci wskażą im rozwiązania i odpowiedzą na dręczące ich pytania. Tych ludzi najczęściej ogarnia poczucie rozczarowania po pierwszej wizycie, gdy często czują się bardziej zagubieni niż przed rozpoczęciem spotkania. Dopiero seria konsultacji pomaga budować nowe nawyki i uczyć się nazywania swoich uczuć i problemów. Nierzadko zdarzy się okres braku postępów, który jest integralną częścią procesu leczenia i zmian.

Spotkania z terapeutą pomagają również zidentyfikować nasze cele i odkryć ścieżkę do ich realizacji. Często problemy, które chcemy skonsultować nie są tematami, na które łatwo się rozmawia, stąd wielu psychoterapeutów podkreśla jak ważne jest, aby miejsce w którym odbywają się spotkania było relaksujące, ciepłe i ciche. Nie zawsze potrafimy mówić o naszych rozterkach, a odpowiednie miejsce może tylko pomóc. Coraz więcej ośrodków psychoterapeutycznych bierze to pod uwagę i tak jak np. Dom Psychoterapii – gabinet psychoterapeutyczny z Gdańska, stawia na stworzenie „bezpiecznej przystani”, w której osoby potrzebujące będą mogły się odprężyć i otworzyć w asyście lekarza psychiatry.

„Podróż w głąb siebie”

Jak wynika z powyższych informacji, psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z przytłaczającymi problemami natury psychicznej, ale również tych, którzy czują potrzebę konsultacji i uzyskania doradztwa w kwestiach osobistych i zawodowych. Bez względu na przyczynę rozpoczęcia terapii jest ona dobrym rozwiązaniem. Istniejące stereotypy nie powinny powstrzymywać danej osoby przed zasięgnięciem porady profesjonalisty.

Każdy potrzebuje odnaleźć swój wewnętrzny spokój, poradzić sobie z problemami, które dręczą każdego dnia lub po prostu nauczyć się czerpać z życia radość. Jeśli ktoś czuje, że nie daje rady zrobić tego sam – warto poradzić się osoby wykwalifikowanej, która wyrozumiale i bez pretensji pomoże odnaleźć ścieżkę życiową. Tym samym staniemy się szczęśliwsi, bardziej spełnieni. Wiele osób przed pierwszym spotkaniem bardzo długo zastanawia się, czy powinno w ogóle wybrać tę formę spotkań, jednak nie ma się czego obawiać. Na pierwszym spotkaniu omawia się swoje oczekiwania względem spotkań, powód pojawienia się na terapii i możliwe ścieżki, które prowadzą do rozwiązania problemu, który spowodował przyjście do specjalisty.

U psychoterapeuty nie trzeba ukrywać prawdziwych emocji, jakie w sobie skrywamy. Bez względu na to, czy jest to smutek, złość, czy rozczarowanie – terapia jest bezpiecznym miejscem do uwolnienia negatywnych myśli i rozpoczęcia procesu uzdrawiania.