Seks bez tajemnic kiedyś i obecnie

Seks bez tajemnic kiedyś i obecnie

Seks znajduje się pod stałą obserwacją specjalistów. Jak naukowcy badają najbardziej intymną sferę naszego życia? Podobnie jak każda czynność fizjologiczna, seks też może być badany i mierzony.

To dzięki wysiłkom naukowców, którzy do tej delikatnej materii podchodzą bez emocji, poznano zachowania seksualne ludzi i fizjologię samego aktu.

Rewolucyjne początki

Nie byłoby seksuologii bez ekcentrycznego entomologa, specjalisty od much-galasówek – Alfreda Kinseya. W latach 40. XX wieku namówił on Amerykanów do udziału w anonimowych badaniach. Ankieterzy pytali m.in. o stosunki przedmałżeńskie, doświadczenia z masturbacją, seksem oralnym, analnym, ulubione pozycje, długość i sposoby gry wstępnej, płeć partnerów. Dane od ponad 10 tysięcy mężczyzn i kobiet opublikował w dwóch książkach (zachowania seksualne mężczyzn i kobiet).

Raporty Kinseya ujawniły, że Amerykanie są dość odważni w sypialni: 60% uprawiało seks oralny, jedna czwarta miała kontakty homoseksualne, masturbacja była na porządku dziennym. W Stanach zawrzało, wszyscy mówili o seksie. I choć do sposobu przeprowadzenia badań i niektórych wniosków specjaliści mają dziś zastrzeżenia, nikt nie kwestionuje, że Kinsey przełamał tabu i rozpętał rewolucję seksualną na Zachodzie. Zapoczątkowane przez niego badania ankietowe są teraz systematycznie prowadzone prawie na całym świecie.

sztuczne pochwy„Badania zachowań seksualnych to potężne narzędzie” – mówi prof. Zbigniew Izdebski, jeden z najsłynniejszych polskich seksuologów, zajmujący się podobnymi analizami od lat. „Ich rolą jest śledzenie zmian w podejściu ludzi do spraw seksu, co pozwala na wyciągnięcie wniosków dotyczących przemian całego społeczeństwa. Pokazują, co się zmieniło i czy była to zmiana na lepsze”.

Małżeństwo bierze się za seks

Zaledwie 10 lat po raportach Kinseya Ameryka doznała kolejnego szoku – tym razem za sprawą Williama Mastersa i Virginii Johnson.

Ta para uczonych stworzyła drugi filar badań seksuologicznych. Pod koniec 1956 r. rozpoczęli badania laboratoryjne, podczas których obserwowali reakcje fizjologiczne zachodzące w organizmach kobiet oraz mężczyzn.

Początkowo korzystali z prostytutek, później współpracowali z 700 ochotnikami, którzy opleceni aparaturą badawczą, podniecali się i przeżywali orgazmy, filmowani przez kamery. Czujniki rejestrowały ciśnienie krwi, tętno oraz reakcje genitaliów (częstotliwość skurczy mięśni, zmiany w ukrwieniu i rozmiarze narządów). Wszystkie obserwacje skrupulatnie dokumentowano – na fotografiach udało się zarejestrować m.in. powiększone piersi, nadmiar śluzu w pochwie i ukrwienie warg sromowych, zaczerwienienie skóry (twarzy, dekoltu, piersi, w niektórych wypadkach obejmujące także plecy i uda). Przez 12 lat obserwowali i zarejestrowali przeszło 10 tys. orgazmów. Dzięki naukowej dociekliwości i odwadze uczestników badań – William Masters i Virginia Johnson wyjaśnili fizjologię seksu.

Wszystko w głowie

Nie na darmo mówi się, że pożądanie rodzi się w głowie. Dzięki zastosowaniu pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) wykryto np. miejsca w podwzgórzu, które uaktywniają się podczas podniecenia. To pozwoliło zaprojektować leki, które działają właśnie na te rejony – stymulując lub obniżając podniecenie. „Połączenie wiedzy o tym, co się dzieje w genitaliach, z obrazem aktywności ośrodków nerwowych mężczyzny zaowocowało powstaniem doskonałych leków, m.in. na impotencję. Moim zdaniem, powstaną także podobne środki dla kobiet” – tłumaczy dr Czernikiewicz.

fleshlight masturbator
Dzięki przełamaniu tematu tabu jakim jest seksualność, powstały sklepy erotyczne, których asortyment pozwala dodać pożyciu seksualnemu pikanterii.

Mózgi obu płci pracują trochę inaczej. Wiadomo już na przykład, że ośrodek regulujący podniecenie u kobiet jest związany z uczuciem łaknienia… Zaś w Szpitalu Uniwersyteckim w Groningen (Holandia) w czerwcu tego roku odkryto, które części mózgu są aktywne, gdy kobieta przeżywa orgazm, a które, gdy tylko udaje!

Inne badania starają się „uchwycić” parę podczas aktu. Badaczom udało się sprawdzić parametry fizjologiczne genitaliów podczas stosunku, umieszczając stosowną aparaturę w kiszce stolcowej.

Przyjrzano się też wszystkiemu z zewnątrz dzięki zdjęciom kochających się par, zrobionym za pomocą rezonansu magnetycznego.

„Musimy się jeszcze wiele dowiedzieć, co się dzieje w ciele podczas stosunku seksualnego” – mówi dr Wiesław Czernikiewicz. „Jestem pewien, że kolejne odkrycia zaowocują nowymi, lepszymi lekami i będziemy mogli pomóc ludziom, którzy nie potrafią odnaleźć przyjemności w seksie„.
Satysfakcja z życia seksualnego jest równie ważna, jak każdy inny aspekt naszego życia. „Światowa Organizacja Zdrowia wyodrębniła nawet specjalną kategorię: zdrowie seksualne” – dodaje prof. Zbigniew Izdebski. „Jeżeli szwankuje ta część życia, to i pozostałe nie mogą być prawidłowe. Chodzi tu o rozwój osobowości, zdolność do kontaktów międzyludzkich, a przede wszystkim – do miłości”.

Seksualność obecnie

Seksualność obecnie powoli przestaje być tematem tabu. Od lat, na rynku dostępne są różnorodne zabawki erotyczne oraz gadżety, których zadaniem jest urozmaicenie pożycia seksualnego. Z biegiem lat, możemy zaobserwować pojawianie się w ofercie sklepów erotycznych coraz bardziej odważne i wymyślne gadżety. Nikogo nie dziwi bogata oferta wibratorów, korków analnych, żeli intymnych oraz afrodyzjaków.

Coraz częściej mówi się o feromonach dla mężczyzn, o masażerach czy o zabawkach wodoodpornych. Seksowna bielizna oraz przebrania pielęgniarek/ policjantek i innych, to normalne dodatki, które wykorzystuje coraz więcej par. Warto jednak zaznaczyć, że poszczególne akcesoria zostały stworzone z myślą o singlach lub osobach, które mają większe potrzeby. Zabawki i gadżety erotyczne mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz pary o różnej płci.