Wycieczki do Auschwitz – Birkenau. Jak zaplanować wyjazd?

Home Ciekawostki Wycieczki do Auschwitz – Birkenau. Jak zaplanować wyjazd?
Wycieczki do Auschwitz – Birkenau. Jak zaplanować wyjazd?

Wyruszając na wycieczkę w celu zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau dobrym pomysłem jest rozłożenie podróży na dłuższy czas i odwiedzenie innych miast znajdujących się w pobliżu. Często stosowaną praktyką jest łączenie zwiedzania obszarów byłego obozu nazistowskiego z odwiedzaniem niedaleko znajdującego się Krakowa czy Wieliczki. Zatem jak zaplanować podróż?

Dobrym pomysłem jest wynajęcie noclegu w Krakowie i po zwiedzeniu miasta można skorzystać z kursujących wahadłowo na trasie Kraków-Oświęcim autobusów. Są one specjalnie dostosowane do turystów, którzy pragną zwiedzić Muzeum Pamięci. W Oświęcimiu również z łatwością można zarezerwować nocleg, jednak znajdując się tak blisko pięknego miasta jakim jest Kraków, szkoda byłoby przepuścić możliwość zwiedzania tego miasta. Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od tzw. Trasy Królewskiej.

Zaczyna się ona pod kościołem św. Floriana, następnie wiedzie koło Barbakanu, przez Bramę Floriańską, kończąc się na Zamku Królewskim na Wawelu. Taki spacer pozwoli zobaczyć najbardziej znane elementy Krakowa i ułatwi zapoznanie się z historią miasta. Jeśli podczas wycieczki starczy czasu warto udać się do krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Obecnie to właśnie ta część rozwija się najszybciej. Turystów zachwyca pięknie odrestaurowanymi kamienicami, przytulnymi restauracjami i kawiarniami.

Będąc w Krakowie warto odwiedzić znajdującą się niedaleko kopalnię soli „Wieliczka”. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rocznie zachwyca swoim wnętrzem miliony osób. Podziemna trasa turystyczna pozwala wraz z przewodnikiem zwiedzić wiele komór, przy czym każda z nich charakteryzuje się inną historią oraz odmiennymi rekwizytami. Jedną z najważniejszych atrakcji jest Kaplica św. Kingi, gdzie znajdują się jej relikwie oraz wciąż odprawiane są nabożeństwa. Warto wiedzieć, ze świątynia ta znajduje się 101 metrów pod ziemią i ma aż 12 metrów wysokości.

Jeśli jednak to Muzeum Pamięci w Oświęcimiu było głównym celem naszej podróży warto przeznaczyć na zwiedzanie tego obiektu więcej czasu.  Wstęp do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest całkowicie bezpłatny, jednak bilet wstępu należy zarezerwować ze znacznym wyprzedzeniem przez stronę internetową. Chcąc zwiedzać obszar muzealny z przewodnikiem niezbędne będzie uiszczenie opłaty. Grupy kilkunastoosobowe są zobowiązane do zaangażowania przewodnika muzeum, samodzielne zwiedzanie w tym przypadku nie jest możliwe.

Z racji na okrucieństwo jakie miało miejsce na obszarze Auschwitz-Birkenau nie zaleca się zwiedzania obiektu dzieciom poniżej 14 roku życia. P

rzed przybyciem należy zapoznać się z regulaminem określającym podstawowe zasady zachowywania się w tak symbolicznym miejscu. Dla odwiedzających udostępnione są tereny byłych obozów Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, między którymi kursuje bezpłatny bus, więc bez problemu można dostać się w konkretne miejsce. Ze względu na olbrzymi obszar na którym znajduje się  Muzeum, należy przygotować się na 3,5h zwiedzanie.

ogrodzenie auschwitz

Osoby mające trudności z poruszaniem się, ze względu na zachowanie autentycznych dróg i nierówności, mogą mieć naturalne problemy z pokonywaniem pewnych przeszkód, jednak mogą one bezpłatnie wypożyczyć na czas zwiedzania wózek inwalidzki.

Na teren Muzeum zakazuje się wnoszenia większych plecaków i toreb.

Swoje rzeczy można przechować w dostosowanej do tego szatni. Obszar Muzeum oraz teren wokół niego jest całkowicie dostosowany pod turystów. Po zwiedzeniu byłych obozów można udać się na posiłek do pobliskiej restauracji. Warto wiedzieć, że przed obiektem znajduje się również spory parking, więc nie trzeba się martwić o brak miejsca do zostawienia pojazdu.


Dowiedz się więcej o Muzeum i zaplanuj zwiedzanie razem z Auschwitz & Salt Mine Tours, przejdź pod adres → https://auschwitzsaltminetours.co.uk.