Zalety ogrzewania domu gazem płynnym

Home Ciekawostki Zalety ogrzewania domu gazem płynnym
Zalety ogrzewania domu gazem płynnym

Wiele osób sądzi, że ogrzewanie domu gazem jest zdecydowanie bardziej korzystne finansowo, w porównaniu do innych metod – zwłaszcza energii. Nic w tym dziwnego – bardziej wydajny system oznacza nie tylko cieplejszy dom, ale zwłaszcza niższe rachunki. Jakie są zalety ogrzewania domu gazem płynnym?

Budując własny dom długo zastanawiamy się w jaki sposób ogrzewać go jesiennymi i zimowymi wieczorami. Wiele osób wybiera drewno jako jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań albo ekogroszek czy węgiel. Nie zdają sobie sprawy z tego, że zarówno drewno jak i węgiel muszą mieć suche miejsce do przechowywania. Dodatkowo przy tej metodzie trzeba nieustannie pamiętać o regularnym dogrzewaniu.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – na czym polega?

Ogrzewanie gazem płynnym to jedna z najczęściej wybieranych metod ogrzewania domu. Wiele osób decyduje się albo na podciągnięcie instalacji gazowej od źródła, albo właśnie zbudowanie na działce małego zbiornika, w którym znajdzie się gaz płynny. Poprzez doprowadzenie gazu do domu i wykonanie przyłączenia oraz instalacji gazowej wewnętrznej, substancja będzie dochodziła do kotła gazowego, a co się z tym wiąże – dawała ciepło. Dystrybutor rozprowadzi równomiernie ciepło po całym domu po instalacji centralnego ogrzewania.

Taka metoda ogrzewania domu charakteryzuje się przede wszystkim dużą samodzielnością. Poprawnie wykonana instalacja nie będzie potrzebowała pomocy człowieka do uruchomienia oraz pobierania gazu. Dzięki temu dom będzie cały czas ciepły. Wbrew pozorom ogrzewanie gazem płynnym jest także czystą metodą – nie tylko nie trzeba posiadać odpowiedniego miejsca na przechowywanie węgla czy drewna, ale również samodzielnie przerzucać ich kawałków do pieca znajdującego się najczęściej w kotłowni.

Czy warto ogrzewać dom gazem płynnym?

Ogrzewanie domu gazem płynnym jest wygodne. Ciepło w domu można ustalić na specjalnym sterowniku – znajduje się tam opcja średniej temperatury w ciągu dnia czy nocy. Oprócz tego bardziej zaawansowane sterowniki mają także możliwość dostosowania spalania do warunków atmosferycznych na zewnątrz. Dzięki temu w cieplejsze dni ogrzewanie nie będzie chodziło na największej mocy, a koszty będą mniejsze.

Warto również pamiętać, że zbiornik z gazem płynnym, znajdujący się na naszej działce, starczy na wiele miesięcy. Przez ten czas nie tylko nie trzeba będzie myśleć o odpowiednim ogrzewaniu, ale również sporo zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach.

Planując ogrzewanie gazem płynnym należy się liczyć również z tym, że nie będzie problemu z dostarczeniem substancji w wybrane miejsce. W ten sposób nie będzie trzeba myśleć o zorganizowaniu przewozu oraz wprowadzeniu gazu do zbiornika.

Czy ogrzewanie gazem płynnym jest opłacalne?

Gaz płynny jest jednym z najlepszych sposobów ogrzewania domu ze względu na jego wartość opałową. Do uzyskania ciepła pobierana jest znacznie mniejsza ilość paliwa – w porównaniu do węgla czy drewna. Dzięki temu można wywnioskować, że do ogrzania tej samej powierzchni zużyjemy mniej gazu płynnego niż innych środków.

Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym jesteśmy także ekologiczni. Do atmosfery przedostaje się znacznie mniej złych spalin, które zatruwają powietrze. Jakość spalin jest porównywalna do gazu zimnego, a zatem bezpieczna dla naszego środowiska. Mimo formalności, których należy dopełnić zanim zdecydujemy się na wybudowanie zbiornika na gaz płynny, a następnie zainstalowania całej specjalistycznej instalacji oraz pieca grzewczego, warto pamiętać, że to jedna z najbardziej opłacalnych finansowo i bezpiecznych dla środowiska metod ogrzewania domu.