Zęby – jakich objawów nie wolno lekceważyć i co mogą oznaczać?

Zęby – jakich objawów nie wolno lekceważyć i co mogą oznaczać?

Odkładając wizytę u dentysty do czasu, aż pojawią się pierwsze objawy bólu zębów, krwawienia dziąseł czy widocznych ubytków musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie podjęcie leczenia. To m.in. z tego powodu stomatolodzy polecają regularne wizyty w gabinecie i przypominają o dbaniu o higienę jamy ustnej. Nawet u tych, którzy z reguły nie mają problemów z zębami mogą pojawić się jednak objawy, których nie należy lekceważyć.

Kiedy należy udać się do stomatologa jak najszybciej i jakich oznak w obrębie zębów nie należy lekceważyć?

Najczęstsze problemy z zębami – objawy i przyczyny

Pierwszym powodem, dla którego większość osób myśli o wizycie u stomatologa są różnego rodzaju bóle zębów, odczuwane w okolicach dziąseł lub wewnętrznie, w obrębie korzeni. Ich odczuwanie może mieć wiązek ze spożywaniem zimnych albo ciepłych napojów i posiłków, mocniejszym ugryzieniem czegoś twardego lub pojawić się samoistnie, co zdecydowanie nie wróży dobrej diagnozy. Przyczyny bólu zębów mogą być różne, dlatego zawsze należy skonsultować je z dentystą jak najszybciej. Co ważne, jeśli ząb boli przez kilka dni i nagle przestaje, zanik bólu jest również powodem do niepokoju.

stomatologiaPodczas wizyty z bólem zęba należy wskazać miejsce bólu, ale też opisać sposób, w jaki odczuwasz dolegliwości. Ból może promieniować, pulsować, nasilać się pod wpływem ciepła i zimna, pojawiać się o konkretnych porach dnia, przy jedzeniu czy np. podczas szczotkowania zębów. Każda wskazówka może przybliżyć stomatologa do potencjalnej przyczyny i miejsca bólu, a tym samym jego skuteczniejszego usunięcia.

Do dentysty należy udać się także, jeśli zauważymy krwawienie dziąseł. Jeśli zdarza się to sporadycznie podczas szczotkowania, problem może wynikać ze zbyt twardej szczoteczki lub przypadkowego podrażnienia dziąsła. Sytuacja staje się pilniejsza, jeśli krwawienie pojawia się regularnie lub jeśli towarzyszy mu opuchlizna dziąseł. Przyczyną takiego stanu może być nieleczona próchnica, nadwrażliwość, paradontoza, stany zapalne dziąseł, albo też niedobory witamin lub niezwiązane z uzębieniem choroby wewnętrzne. Dentysta powinien sprawdzić stan dziąseł jak najszybciej i zalecić leczenie miejscowe lub nakierować pacjenta na konsultację z lekarzem rodzinnym i badania pod kątem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Nieprzyjemny zapach z ust powodem do wizyty u stomatologa

Często lekceważoną, choć dość wyraźną oznaką problemów w obrębie jamy ustnej jest nieprzyjemny zapach i nieświeży oddech wydobywający się z ust nawet po szczotkowaniu. Przyczyną może być niedokładna higiena jamy ustnej, ale także rozwijająca się infekcja bakteryjna (np. próchnica) lub grzybica. Stomatolog będzie w stanie skontrolować, czy przyczyna jest związana bezpośrednio z problemami w obrębie jamy ustnej, czy też z dolegliwościami laryngologicznymi lub gastrycznymi które również mogą wpływać na nieświeży oddech.

Urazy zębów i zmiany błon śluzowych – kiedy wybrać się do dentysty?

Stomatolog zajmuje się zmianami w obrębie całej jamy ustnej, dlatego na wizytę warto wybrać się zarówno w przypadku ukruszenia się zęba, widocznych ubytków czy pojawiającego się bólu, jak i w razie zauważenia zmian na błonach śluzowych. Małe afty, które znikają po kilku dniach mogą być wynikiem stresu czy niedoboru witamin, ale jeśli drobne ranki na wewnętrznej stronie policzków, języku czy wardze utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie, konsultacja stomatologiczna może okazać się niezbędna. Dentysta nie tylko sprawdzi, czy przyczyną nie są stany zapalne rozwijające się w okolicach śluzówek i dziąseł, ale też nakieruje na dobry tok leczenia lub zaleci dodatkową wizytę u specjalisty w celu wykluczenia innych chorób mogących objawiać się zmianami na śluzówkach.