Skarpetki dla cukrzyka – jak chronić się przed stopą cukrzycową?

skarpety dla cukrzyków

Statystyki dotyczące cukrzycy mogą budzić trwogę – w latach 1980-2014 aż czterokrotnie wzrosła liczba osób cierpiących na tę chorobę, co wykazano w trakcie ubiegłorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Lizbonie. Obecnie cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną i choć wiele osób na nią umiera, można skutecznie walczyć z jej objawami. Jednym ze środków są skarpetki dla cukrzyków chroniące przed tak zwanym zespołem stopy cukrzycowej, jednak to tylko jedno z narzędzi dostępne na rynku.

Przerażające statystyki

Cukrzyca zbiera żniwo – szacuje się, że do 2035 roku będzie na nią cierpieć niespełna 9% populacji, czyli prawie 600 milionów osób. Cztery lata temu wskaźniki te wynosiły odpowiednio 8,5%, czyli 381,2 mln. W Polsce statystyki nie przedstawiają się lepiej – w 2013 dr hab. Tomasz Zdrojewski, profesor nadzwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadził badania, z których wynika, że 2,17 mln osób w Polsce cierpiało na cukrzycę. Do 2030 roku chorych będzie około 10% mieszkańców Polski. Trzeba jasno przyznać, że wzrost liczby zachorowań na cukrzycę wiąże się bezpośrednio z postępującą otyłością w społeczeństwie. I chociaż lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli już zachorowaliśmy, nie mamy wyjścia i musimy żyć z cukrzycą. Są jednak pewne narzędzia, które nam to ułatwiają i pozwalają w miarę normalnie funkcjonować, nie rezygnując przy okazji z wielu możliwości.

Stopa cukrzycowa 

skarpety dla cukrzykówZespół stopy cukrzycowej to jedno z powikłań cukrzycy. Jego przyczyną jest niedokrwienie kończyn – wskutek stopniowego zarastania naczyń krwionośnych złogami miażdżycy i tworzenia się skrzepów krew nie dopływa do stóp, a to powoduje ból i trudności z chodzeniem, a ostatecznie niejednokrotnie kończy się przymusową amputacją z powodu martwicy.

Diabetycy ze względu na występujące zagrożenie powinni szczególnie dbać o kondycję i wygląd swoich stóp. Oczywistością jest, że należy regularnie sprawdzać ilość cukru we krwi, bo jego stały poziom gwarantuje lepsze zdrowie. Dodatkowo należy dokładnie oglądać stopy, by nie przeoczyć jakichkolwiek zadrapań, owrzodzeń czy zgrubień na skórze mogących świadczyć o występujących powikłaniach. Diabetycy są narażeni na problemy z gojeniem się ran, dlatego jakiekolwiek zadrapania czy zranienia mogą powodować zakażenia i stany zapalne. Choćby dlatego absolutnie nie wolno chodzić boso. W zamian należy postawić na odpowiednią bieliznę i buty, które nie będą uciskać stóp – ściągacze w zwykłych skarpetkach mogą dodatkowo zwiększać problemy z krążeniem krwi.

 Skarpetki dla cukrzyków

Jeśli zmagasz się z cukrzycą i jesteś narażony na wystąpienie zespołu stopy cukrzycowej, w sklepach znajdziesz specjalne skarpetki zdrowotne, które oprócz ochrony stóp zapewniają także lepsze gojenie się drobnych ran czy dostęp powietrza, by zapobiegać rozwojowi bakterii. Skarpety zawierają między innymi dobroczynne dla stanu stóp pierwiastki, takie jak cynk czy srebro, które eliminują nieprzyjemny zapach i namnażanie się bakterii, które za niego odpowiadają. W obu modelach znajduje się ponadto chityna – substancja pozyskiwana z pancerzy krabów, która przyspiesza gojenie się ran i regenerację tkanek, zmniejsza opuchliznę i obrzęk, działając antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.

Produkty dla diabetyków

Skarpetki dla cukrzyków to nie jedyne przydatne środki w asortymencie internetowych sklepów z produktami medycznymi. W ich ofercie znajdują się również glukometry,  za pomocą których samodzielnie zmierzysz poziom cukru we krwi, pobierając kroplę krwi z nakłutego palca. Oprócz samych glukometrów znaleźć można także dodatkowe akcesoria w postaci pasków do glukometrów czy płynów kontrolnych, dzięki którym można sprawdzić skuteczność działania pasków – płyn zawiera konkretną ilość glukozy, dlatego wynik powinien być zgodny z danymi podanymi w ulotce. Stosowanie wygląda identycznie, jak mierzenie poziomu cukru we krwi, przy czym zamiast kropli krwi pobranej z nakłutego palca, stosuje się płyn.

Jak widać, choć cukrzyca jest podstępną chorobą, przez którą trzeba stale kontrolować stan zdrowia naszego całego organizmu, można z nią żyć dzięki medycznym środkom. Skarpetki przeciwko stopie cukrzycowej, glukometry i inne akcesoria pomagają diabetykom prowadzić w miarę normalny tryb życia.