Zaburzenia lękowe – czym są?

Zaburzenia lękowe – czym są?

Zaburzenia lękowe powinny jak najszybciej zostać zdiagnozowane, a kierunek leczenia powinien być wybrany przez specjalistę. Osoba chora bardzo często nie jest w stanie normalnie funkcjonować dlatego tak istotne jest odnalezienie odpowiedniego rodzaju terapii, która szybko poprawi jakość życia.

Samodzielne próby pozbycia się irracjonalnych lęków, negatywnych myśli czy kompulsywnych zachowań mogą być trudne a nawet niemożliwe.

Wiele podjętych przez osoby zmagające się z tego typu problemami prób może doprowadzić do niepotrzebnej frustracji i niezadowolenia. Aby skutecznie pozbyć się fobii i lęków warto skorzystać z profesjonalnej pomocy oferowanej obecnie przez psychologów oraz psychoterapeutów. Dzięki nim możliwe będzie pozbycie się nawet mocno zakorzenionych zaburzeń, które towarzyszyły przez większość życia.

Lęk uogólniony

Stany lękowe uogólnione mogą objawiać się napadami paniki, wiecznym zamartwianiem się ale nie tylko. Bardzo wiele osób jednocześnie odczuwa wiele objawów fizycznych np. bólu głowy, zaburzeń snu, bólu brzucha, które nie są związane z żadnymi innymi dolegliwościami. Zazwyczaj osoby zmagające się z tym rodzajem lęku są drażliwi, często martwią się o przyszłość, którą widzą w ciemnych barwach. Rozwiązanie problemów związanych z jedną sprawą szybko zostaje przyćmione kolejnymi zmartwieniami.

lęk uogólniony leczenie

Fobie i metody leczenia

Wiele osób spośród nas boi się różnych przedmiotów, zwierząt czy sytuacji jednak u niektórych lęki te są zdecydowanie zbyt intensywne i utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. Najbardziej popularnymi fobiami są arachnofobia, czyli lęk przed pająkami, zoofobia – lęk przed wszystkimi zwierzętami, klaustrofobia – lęk przed zamknięta przestrzenią oraz agorafobia – przed przestrzenią otwartą.

Istnieje wiele metod leczenia fobii, często jednak stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. W jej zakresie można wyróżnić technikę systematycznej desensytyzacji, zanurzenia, terapii implozywnej czy modelowania. Ponadto bardzo często terapię wzbogaca się o ćwiczenia relaksacyjne.

Lęk społeczny

Lęk społeczny dotyczy ok. 13 % całej populacji ludzi i najczęściej przytrafia się kobietom. Zaburzenia związane z lękiem społecznym objawiają się problemami podczas wystąpień publicznych, jedzeniu w towarzystwie i w wielu innych sytuacjach, w których istnieje prawdopodobieństwo, ze dana osoba zostanie oceniana.

W owych sytuacjach osoby zmagające się z lękiem społecznym odczuwają zawroty głowy, suchość w gardle, czerwienią się, pocą się – są to charakterystyczne objawy ataku paniki. Osoba zmagająca się z lękiem społecznym nie powinna być nazywana introwertykiem. W przypadku lęku społecznego cierpiący naprawdę chcą przebywać między ludźmi, uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich jednak nie są w stanie pokonać niewidzialnej bariery.

leczenie lęków na terapii

Nerwice natręctw

Nerwicami natręctw mogą być zarówno myśli jak i niezdrowe nawyki, które muszą być powtarzane. Osoby cierpiące na nerwicę natręctw zdają sobie sprawę z ich kompulsywnych zachowań ale w żaden sposób nie mogą ich przerwać. Wiele osób zmaga się ze swego rodzaju przymusem mycia rąk, sprawdzania wielokrotnie czy drzwi zamknięte są na klucz lub czy fryzura jest odpowiednio ułożona. Często nawet zdrowe osoby mogą mieć takie zachowania, jednak w przypadku ich uciążliwości, która powoduje, że natręctwa utrudniają codzienne życie w społeczeństwie, koniecznie należy je leczyć.

Przy leczeniu nerwicy natręctw stosuje się zazwyczaj terapię behawioralną, która polega na systematycznym planowaniu wykonywania ćwiczeń, stopniowo coraz trudniejszych, które pomagają pozbyć się natrętnych nawyków. Terapia zazwyczaj trwa bardzo długo nawet kilka miesięcy i wymaga wielu spotkań terapeutycznych. Ich ilość jest uzależniona również od stopnia występowania niechcianych nawyków czy myśli.