Gdzie trzeba zgłosić swoją instalację fotowoltaiczną?

Gdzie trzeba zgłosić swoją instalację fotowoltaiczną?

Prawo energetyczne w Polsce zmieniało się wielokrotnie. W ostatnich latach, kiedy szerzy się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i coraz więcej osób czerpie korzyści z tzw. zielonej energii, pojawia się coraz więcej pytań i obowiązków.

Prosumenci zastanawiają się między innymi gdzie zgłosić instalację fotowoltaiczną, jakie są terminy i wymagane dokumenty. Interesują Cię panele fotowoltaiczne? Kluczbork, Warszawa czy Wrocław to miasta, które wiele dzieli, jednak w kwestii OZE i formalności, ich mieszkańcy mają takie same obowiązki.

Boom na panele fotowoltaiczne

Słowa fotowoltaika czy panele fotowoltaiczne są dzisiaj wymieniane przez wszystkie przypadki. Rosnąca liczba firm, które specjalizują się w projektowaniu, sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych sprawia, że na rynku pojawia się wielu handlowców próbujących zainteresować inwestycją w instalację fotowoltaiczną.

Możliwość stworzenia mini elektrowni na dachu domu i czerpania korzyści ze Słońca, wsparcie Polski w dążeniu do pozyskiwania większej ilości energii z OZE (Odnawialne Źródła Energii), a także uniezależnienie się od dostawców prądu to zalety posiadania instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu.

W marcu 2021 r. liczba prosumentów paneli fotowoltaicznych przekroczyła 500 tys., a to nie koniec zmian w kierunku “zielonej energii”, ponieważ boom na mikroinstalacje fotowoltaiczne napędzają rządowe programy i dotacje.

Kiedy trzeba zgłosić instalację fotowoltaiczną?

Możliwość korzystania z energii Słońca i produkowania własnej energii dzięki instalacji fotowoltaicznej ma wiele zalet, ale najpierw trzeba dopełnić wszelkich formalności. Mogą się one nieco różnić w zależności od tego, czy jest się prosumentem, czyli odbiorcą końcowym, produkującym i wykorzystującym energię jedynie dla siebie, czy jest się przedsiębiorcą. Ponadto zgłoszenie instalacji do przyłączenia do sieci jest konieczne, jeśli instalacji PV spełnia kryteria, a jej moc nie jest większa niż moc przyłączeniowa.

Obowiązek zgłaszania instalacji fotowoltaicznej

Każdy, kto chce produkować własną i tańszą energię np. ze słońca, może zainwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną. Bezpieczne i legalne korzystanie z niej jest jednak możliwe tylko po uprzednim poinformowaniu operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego o przyłączeniu do sieci.

Obowiązek zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej reguluje obecne Prawo energetyczne, a dokładnie art. 7 z Dz.U. 2012 r. (Nr 1059 z późn. zm.). Realizacja tego obowiązku jest możliwa np. poprzez zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do PGE, Innogy, Tauron czy Enea.

Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – obowiązek, o którym musisz pamiętać

Ze zgłoszeniem instalacji fotowoltaicznej nie warto czekać. Obowiązek ten ciąży na osobach fizycznych, które nie są przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osobach fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, a także na pozostałych podmiotach.

Termin zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej to ważna data, ponieważ za niedotrzymanie terminu grozi kara. Pamiętaj, że powinieneś zgłosić swoją instalacją fotowoltaiczną co najmniej 30 dni przed jej planowanym podłączeniem do sieci danego operatora.

instalacja fotowoltaiczna

Jak wygląda proces zgłaszania instalacji fotowoltaicznej – krok po kroku

Wszelkie informacje na temat zgłoszenia swojej instalacji fotowoltaicznej można znaleźć na rządowych stronach i w rozporządzeniach Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Aby pomyślnie i sprawnie przejść przez proces zgłoszenia instalacji PV przede wszystkim musisz uzupełnić takie dokumenty jak:

  1. zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji,
  2. schemat instalacji elektrycznej obiektu przedstawiający sposób podłączenia mikroinstalacji,
  3. parametry techniczne, charakterystyka ruchowa i eksploatacyjna przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci,
  4. pełnomocnictwo (ewentualnie).

Krótki schemat zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej zawiera się w kilku krokach:

  1. Poinformowanie operatora o chęci przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci zakładu energetycznego i dostarczenie wymaganych dokumentów – można to zrobić listownie lub w siedzibie operatora sieci.
  2. Czas na merytoryczną i formalną ocenę zgłoszenia – czas oczekiwania na decyzję może się wydłużyć np. jeśli dokumenty zostały uzupełnione nieprawidłowo.
  3. Potwierdzenie zgłoszenia przez operatora i sprawdzenie stanu technicznego instalacji – zamontowanie specjalnych układów zabezpieczających i liczników, a także przyłączenie instalacji PV do sieci jest bezpłatne.
  4. Uporządkowanie spraw dotyczących umów o sprzedaż i dystrybucję energii.