Certyfikat ekolokogiczny dla kosmetyków – jakie produkty mogą go posiadać?

Certyfikat ekolokogiczny dla kosmetyków – jakie produkty mogą go posiadać?

Certyfikaty ekologiczne są przyznawane wyłącznie kosmetykom, które spełniają określone normy i standardy. Są wytwarzane przy zastosowaniu technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego, a ich poszczególne składniki są bezpieczne. Nie każdy kosmetyk może więc otrzymać taki certyfikat, gdyż jest on zarezerwowany wyłącznie dla określonych produktów.

Które kosmetyki mogą otrzymać taki certyfikat?

Kosmetyki oznaczone certyfikatem ekologicznym muszą spełniać szereg norm związanych z ich jakością. Przy ich produkcji muszą być zachowane standardy mające na celu ograniczenia zużycia energii oraz ilości wytwarzanych ścieków. Bardzo istotne są także ich składy. Do konserwacji kosmetyków ekologicznych można używać tylko naturalnych konserwantów, takich jak alkohol benzylowy, kwas sorbowy, dehydrooctowy oraz benzoesowy. W ich składzie nie mogą znajdować się składniki, które powodują podrażnienia skóry, alergie lub mają działanie komedogenne. 

Bardzo ważne jest także to, aby ekologiczne kosmetyki były zapakowane w opakowania wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, które można poddać recyklingowi.

Lista składników zakazanych w kosmetykach naturalnych obejmuje:

  • parabeny,
  • SLS,
  • SLES,
  • ftalany,
  • PG,
  • parafinę,
  • donor formaldehydu,
  • PPG,
  • PEG,
  • silikon,
  • GMO,
  • sztuczne barwniki. 

Jakie certyfikaty otrzymują ekologiczne kosmetyki?

Pierwsze wytyczne związane z wymogami, które muszą spełniać ekologiczne kosmetyki, zostały opracowane w 2000 roku przez Komitet Produktów Kosmetycznych działających przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Był to jednak dopiero początek długiej drogi do wypracowania spójnych standardów, które obowiązywały w całej Unii Europejskiej.

Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych certyfikatów, które są przyznawane kosmetykom ekologicznym w różnych krajach.

Certyfikat BDIH

BDIH, czyli Bundesverband der Industrie und Handelsunternehmen, to certyfikat przyznawany przez Stowarzyszenie Niemieckich Firm Przemysłowych i Handlowych. Określa on, że do produkcji kosmetyków stosuje się tylko surowce roślinne, nie dodaje się środków barwiących,silikonów czy pochodnych ropy naftowej. Producenci, którzy mogą pochwalić się takim certyfikatem, mają także wymóg uświadamiania oraz edukowania swoich klientów. 

Certyfikat ICADA

Jest wydawany przez niemiecką jednostkę certyfikującą. Mogą go otrzymać tylko kosmetyki, które wytwarza się z surowców roślinnych pochodzących z certyfikowanych upraw, a składniki nie zawierają surowców pozyskiwanych z martwych zwierząt (z wyjątkiem jedwabiu). Nie mogą również mieć w swoim składzie syntetycznych składników lub takich, które powstały w wyniku manipulacji genetycznych.

ECOCERT

Jest to prywatna francuska organizacja, która określa konkretne standardy dla kosmetyków naturalnych oraz ekologicznych. Wyróżnia ona dwa rodzaje kosmetyków. Pierwszy z nich to produkt naturalny i organiczny, w którym co najmniej 95% składników ma pochodzenie naturalne, od 5 do 10% pochodzi z certyfikowanych upraw, a zawartość substancji syntetycznych to najwyżej 5%. Drugi to kosmetyk naturalny, czyli taki, którego co najmniej 95% składników jest pochodzenia naturalnego, a substancje syntetyczne to tylko 5%.

ICEA

To certyfikat przyznawany przez Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej (Ethical and Environmental Certification Institute). Aby kosmetyki mogły go otrzymać, muszą zawierać wyłącznie certyfikowane składniki. Niedozwolone jest stosowanie w nich sztucznych barwników, konserwantów, stabilizatorów czy składników odzwierzęcych. 

NATURE

Jest to certyfikat nadawany przez Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych NaTrue. Mogą nim zostać wyróżnione kosmetyki, które powstały z naturalnych lub organicznych surowców. W przypadku tego systemu certyfikacji stosuje się trzygwiazdkową skalę. Jedną otrzymują produkty, w których składzie znajduje się woda i surowce naturalne, a także identyczne z naturalnymi. Dwie gwiazdki są przeznaczone dla kosmetyków, które mają w swoim składzie co najmniej 15% substancji niemodyfikowanych chemiczne oraz 70% składników z kontrolowanego rolnictwa ekologicznego lub nadzorowanego dzikiego zbioru. Trzy gwiazdki są przyznawane produktom, których 95% naturalnych składników pochodzi z ekologicznych upraw. 

ścieki

Stowarzyszenie ICEA, ECOCERT, BDIH oraz brytyjski SOLI ASSOCIATION stworzyły wspólnie standard COSMOS. Jest to podyktowane wymaganiami rynku międzynarodowego. W jego ramach przyznawane są dwa rodzaje certyfikatów: Cosmos Organic dla kosmetyków wyprodukowanych przy użyciu co najmniej 95% składników organicznych oraz Cosmos Natural dla produktów, które składają się wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego. Standardy te są uznawane na całym świecie.