Czy można samodzielnie wycinać drzewa z ogrodu?

Czy można samodzielnie wycinać drzewa z ogrodu?

Temat wycinki drzew od kilku lat jest dość głośny i kontrowersyjny. Wszystko to za sprawą ustawy z 2017 roku, wprowadzonej przez byłego ministra środowiska – Jana Szyszko. Zezwalała ona na wycinanie drzew bez zezwoleń, co doprowadziło do masowej wycinki. Z ustawy bardzo szybko się wycofano, głównie ze względu na wiele głosów sprzeciwu ze społeczeństwa.

Jak więc jest teraz? Czy można na własną rękę wycinać drzewa?

Prawo dotyczące wycinki drzew – wolno czy nie?

Obecnie, głównym dokumentem, który reguluje kwestię wycinania drzew, jest ustawa o ochronie środowiska z 16 kwietnia 2004 roku. Zgodnie z jej treścią, można wyciąć drzewo pod warunkiem, że uzyskamy na takie działanie zgodę od posiadacza nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteśmy właścicielami ziemi, na której stoi drzewo, które chcemy wyciąć, nie będziemy potrzebowali zezwolenia. W szczególnych przypadkach, o których można przeczytać w dalszej części artykułu, będziemy musieli zgłosić chęć wycinki. W sytuacji, gdy nie jesteśmy właścicielami terenu, sytuacja się trochę komplikuje. Pozwolenie na wycinkę może wydać wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Warto jednak pamiętać, ż jeśli roślina, którą planujemy wyciąć, należy do nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, konieczna będzie zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W jakich sytuacjach potrzebujemy zgody na wycinkę na własnej posesji?

Kiedy drzewo, którego chcemy się pozbyć, osiągnie pewne rozmiary, musimy zgłosić w odpowiednim organie taką chęć. Głównie chodzi tu o przekroczenie obwodu (zależnego od gatunku), na pniu mierzonym na wysokości 5 metrów. Dotyczy to takich gatunków jak:

  • w przypadku wierzb, topoli, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego – 80 cm obwodu;
  • w przypadku robinii akacjowej, kasztanowca zwyczajnego oraz platanu klonolistnego – 65 cm w obwodzie,
  • w przypadku innych gatunków – 50 cm.

Zgłoszenie powinniśmy złożyć jak najszybciej, gdyż w ciągu 14 dni, musi pojawić się urzędnik, który na podstawie dostarczonych mu w zgłoszeniu informacji (imię i nazwisko, oznakowanie działki, rysunek/mapka obrazujący położenie drzewa na działce) i oględzin zadecyduje czy zgadza się na usunięcie drzewa, czy też nie. Podczas tych oględzin urzędnik musi ustalić gatunek drzewa oraz dokładny obwód jego pnia (lub pni).

ścinanie drzew wrocław

Czy można dostać karę za wycięcie drzew?

Administracyjną karę grzywny może nałożyć odpowiedni organ. Tyczy się to kilku przypadków:

  • usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia wydanego przez odpowiedni organ;
  • usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza/właściciela nieruchomości;
  • zniszczenie drzewa lub krzewu;
  • uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa;
  • usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu organu;
  • usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia takiego zamiaru.

Karę należy wpłacić do 14 dni od momentu, kiedy decyzja o wymierzeniu kary stanie się prawomocna i ostateczna.

Wycinka drzew nie jest prostym zadaniem i wymaga sporej wiedzy. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która zajmie się tym za nas. Dotyczy to w szczególności drzew dużych, a także tych umiejscowionych nietypowo, bądź blisko budynków. Może okazać się w pewnym momencie, że do bezpiecznego usunięcia drzewa z posesji niezbędny będzie podnośnik. Takich sprzętów zazwyczaj nie posiadamy w domu, a firmy mogą się zając taką sprawą szybko i praktycznie bezproblemowo. Oczywiście opłata jest zależna od wielkości drzewa i jego usytuowania, ale zawsze to pewność, że zadanie zostanie wykonane należycie i z największą starannością o zasady bezpieczeństwa.

Samodzielne usuwanie drzew – dozwolone czy nie?

Można powiedzieć, że w pewnym zakresie samodzielna wycinka drzew jest dozwolona przez prawo, należy się jednak odpowiednio do niej przygotować i przede wszystkim, oszacować wielkość drzewa, które znajduje się na naszej posesji. Jeśli przypuszczamy, że może ono przekroczyć określony obwód, należy je dokładnie zmierzyć na wysokości 5 metrów. Lepiej takie rzeczy sprawdzić i upewnić się co do swoich przypuszczeń, niż zrobić coś pochopnie i płacić później grzywnę, za naruszenie zasad. Jeśli wiemy, że sami sobie nie poradzimy, warto zainwestować w odpowiednio wykształconą firmę, taką jak Drzewa Expert, zajmującą się wycinką drzew we Wrocławiu.