Trudna sztuka projektowania obiektów medycznych

Trudna sztuka projektowania obiektów medycznych

Architektura medyczna to dziedzina, która jest niezwykle wymagająca. Opracowanie projektów obiektów medycznych to nie lada wyzwanie dla każdego architekta, który musi posiadać szeroką wiedzę w tym zakresie. Niezmiernie istotna jest dokładność, twórczy zamysł oraz cierpliwość. Projekty obiektów medycznych są bardzo czasochłonne i ich opracowanie jest bardzo trudne. 

Co powinien zawierać projekt obiektu medycznego?

Obiekt musi spełniać wiele wytycznych, które reguluje polskie prawo. Ważne, aby architekt miał doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. Obiekt powinien być funkcjonalny, a jego wnętrza estetycznie zaprojektowane i idealne w każdym calu. Niezwykle ważne są detale, które dopełniają całość projektu i łączą go w harmonijną kompozycję. Obiekt powinien być przytulny i przyjazny – wówczas pacjenci będą czuli się w placówce komfortowo, a jest to w tym przypadku bardzo istotne. Wszystkie te aspekty leżą w rękach architekta, który powinien być otwarty na uwagi inwestora i zrealizować projekt wedle jego wymagań. Architekt powinien służyć radą i wprowadzić klienta w etap projektowania przyszłego budynku medycznego. Architektura medyczna jest bardzo trudna i ważne, aby projektem gabinetu lekarskiego zajęli się profesjonaliści. 

Architektura medyczna – kto tworzy projekty? 

Architekturą medyczną powinny zajmować się osoby, które posiadają szeroką wiedzę z tego zakresu. Na rynku działają biura architektoniczne, które specjalizują się w projektach obiektów medycznych i ochrony zdrowia. Firma powinna funkcjonować na rynku wiele lat, gdyż tylko doświadczenie w tym sektorze pozwala na swobodne poruszanie się w przepisach branżowych. Prawo stawia wiele ograniczeń architekturze medycznej i niezwykle ważna jest znajomość narzuconych regulacji. Ponadto znajomość przepisów pozwala na bezpieczne wdrożenie innowacji, dzięki którym w Polsce powstaje coraz więcej nowoczesnych i multimedialnych klinik. 

architektura medyczna
Doświadczone biuro architektoniczne stworzy kompleksowy i dopracowany projekt gabinetu lekarskiego w oparciu o szeroką wiedzę z zakresu architektury medycznej.

Ważne, aby architekci medyczni posiadali szeroką wiedzę z zakresu projektowania instalacji oraz technologii, które umożliwią realizację projektu w ustalonym budżecie i terminie. Firma architektoniczna powinna być zaangażowana w projekt od początku do końca – od kompleksowych usług projektowych budynku i jego wnętrz, po konsultacje i nadzory budowlane. Ważne, aby biuro potrafiło całościowo podejść do projektu i stworzyć przestrzeń, która ma na celu służyć ludziom – pacjentom, jak i pracownikom. Istotne jest doświadczenie w realizacji projektów w dużych miastach, gdzie wielkim wyzwaniem jest harmonijne wkomponowanie nowej placówki z istniejącą zabudową miejską. Firma powinna być w pełni świadoma swoich działań – wówczas projekt zostanie zrealizowany pomyślnie i inwestycja będzie sukcesem. 

Jak wygląda realizacja projektu obiektu medycznego?

Wizja inwestorów to podstawa do rozpoczęcia realizacji projektu przyszłego obiektu medycznego – bardzo ważna jest rozmowa między klientem, a firmą architektoniczną. Obiekt powinien być dokładnie zaprojektowany i przystosowany do pełnienia funkcji medycznej. 

Pierwszy etap jest bardzo istotnym krokiem, w którym wybierana jest lokalizacja budynku. Wówczas projektanci muszą pozyskać niezbędną dokumentacją związaną z miejscem inwestycji i analizą przedmiotową. Na tym etapie przekazywana jest informacja, czy dany projekt jest możliwy do przeprowadzenia. W kolejnym kroku realizowany jest ogólny projekt koncepcyjny i jego układ funkcjonalny. Właśnie na tym etapie ustalany jest program projektowy budynku lub gabinetu, opracowane są technologie i procedury w oparciu o układ funkcjonalny. W ostatniej fazie uzgadniane jest całościowe opracowanie projektu z rzeczoznawcami BHP, sanepidu i bezpieczeństwa pożarowego. Trzecim etapem jest opracowanie projektu budowlanego – wówczas ustalane jest jego dokładne wykonanie w oparciu o nowoczesne technologie. Ten etap jest niezwykle ważny, gdyż właśnie tutaj kluczowym elementem, który pozwoli na realizację inwestycji, jest uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę. Ostatnim krokiem jest projekt wykonawczy, który pozwala na szczegółowe dopracowanie przyszłej inwestycji – uzupełniany jest projekt budowlany o niezbędne szczegóły, które potrzebne są do przeprowadzenia procesu wykonawczego. 

Architektura medyczna jest bardzo wymagająca i niezwykle istotne jest wybranie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w projektowaniu obiektów medycznych.