Czy po wypełnianiu lwiej zmarszki kwasem hialuronowym możemy mieć jakieś powikłania?

Czy po wypełnianiu lwiej zmarszki kwasem hialuronowym możemy mieć jakieś powikłania?

Nieodłącznym elementem starzenia się skóry jest powstawanie zmarszczek. Choć czasem zaburzają one nasze poczucie piękna i własnej wartości, to jest to naturalny bieg zdarzeń, który dotyka każdego.

Rodzajów zmarszczek jest jednak bardzo dużo – od poziomych i pionowych przez grawitacyjne po mimiczne i czasem zdarza się tak, że nawet u stosunkowo młodych osób mogą pojawić się zagięcia na skórze, które dodadzą im lat. Jednym z takich przykładów jest tzw. lwia zmarszczka.

Czym jest lwia zmarszczka?

Inaczej nazywana zmarszczką gniewu i przedstawia się ją zazwyczaj jako dwie równoległe pionowe linie występujące między brwiami w momencie ich marszczenia. Można ją zauważyć u każdego człowieka, gdy jest on zdenerwowany, stąd druga nazwa, aczkolwiek z czasem pojawia się ona na stałe przez brak odpowiedniej ilości kolagenu w skórze. Jest to na pewno bardzo nieprzyjemny efekt sprawiający, że dana osoba wygląda stale na zdenerwowaną lub zmartwioną.

Jak nie dopuścić do powstania lwiej zmarszczki?

Ten rodzaj defektu zalicza się do zmarszczek mimicznych, a zatem takich, które powstają przez nadmierne napinanie i rozluźnianie danych mięśni na twarzy. Jeśli więc nie chcemy, by zmarszczka gniewu została z nami na dłużej, powinniśmy zwracać uwagę na napinanie mięśni czoła i brwi.

Ponadto warto też wprowadzić do pielęgnacji odpowiednie składniki ujędrniające skórę i dbające o odpowiedni poziom kolagenu, dzięki czemu nawet przy mocnej mimice będziemy w stanie zapewnić naszej skórze elastyczność.

Jak usunąć zmarszczkę gniewu?

Jeśli jednak lwia zmarszczka pojawiła się już na naszym czole, to istnieje kilka sposobów na to, by skutecznie się jej pozbyć. Zaliczają się one do medycyny estetycznej, dlatego należy pamiętać, że zabiegi te nie są do końca bezinwazyjne.

Botoks

Jest to jeden z niegdyś najbardziej popularnych sposobów radzenia sobie ze zmarszczkami. Dzisiaj natomiast niechętnie się na niego decyduje, głównie ze względu na działanie, jakie posiada, tj. unieruchamianie danych partii twarzy i ich mocne napinanie. Choć po zmarszczkach nie ma śladu, to czasem mogą wystąpić pewne komplikacje, takie jak uszkodzenie nerwu twarzy, uczulenie na ten składnik, drętwienie twarzy, brak możliwości mimicznej gestykulacji itp. Warto jednak dodać, że wraz z rozwojem medycyny estetycznej takich problemów jest już dużo mniej.

Kwas hialuronowy

Natomiast jednym z najczęstszych sposobów pozbycia się lwiej zmarszczki w ostatnich czasach jest wypełnienie powstałych bruzd kwasem hialuronowym. Odbywa się to za pomocą iniekcji, czyli wstrzykiwania kwasu do mięśni twarzy. Mimo że sposób ten jest stosowany przy redukcji każdego rodzaju zmarszczek, to w tym wypadku należy zachowywać szczególną ostrożność, gdyż uszkodzenie mięśni znajdujących się tak blisko oczu może mieć katastrofalne skutki. Można do nich zaliczyć drętwotę twarzy, migrację kwasu, martwicę tkanek, a także drobne powikłania takie jak przebarwienia skórne, objawy grypy, pieczenie oczu itp.

Jak wygląda taki zabieg?

Jest on naprawdę niegroźny. Usuwanie lwiej zmarszczki w Gdyni zazwyczaj wygląda tak, że po przeprowadzeniu standardowego wywiadu lekarskiego dotyczącego zażywanych leków czy alergii i zaakceptowaniu warunków zabiegu przechodzi się do podania miejscowego znieczulenia niwelującego dyskomfort związany z nakłuciami.

Następnie chirurg wprowadza substancję w bruzdy, nakłuwając powierzchnię kilka razy. Po tej czynności przechodzi do masażu mającego rozprowadzić kwas lub botoks pod skórą w odpowiednich miejscach. Na koniec schładza tę powierzchnię i zazwyczaj przepisuje odpowiednie produkty nawilżająco–chłodzące mające sprawnie wyleczyć podrażnioną po nakłuciach skórę.

kobieta ze zmarszczkami

Powikłania

Widać więc, że zabieg ten jest krótki i przyjemny, aczkolwiek wiadomo już, że mogą wystąpić pewne powikłania, zwłaszcza przy aplikacji kwasu. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest nikłe, gdyż skóra człowieka sama wytwarza kwas hialuronowy i ściśle z nim współgra, aczkolwiek jeśli lekarz stwierdzi nadwrażliwość na ten czynnik, bądź ostry stan zapalny zabraniający użycia kwasu, wówczas lepiej jest zdecydować się na botoks, który również skutecznie usunie zmarszczkę gniewu.

Podsumowanie

Lwia zmarszczka to nieraz duży problem dla wielu ludzi. Widać jednak, że można się jej naprawdę skutecznie pozbyć dzięki urokom medycyny estetycznej, która, choć dawniej była szkalowana, dzisiaj już pozwala ludziom cieszyć się z ich własnego ciała i wyglądu.