Czym jest kinezyterapia?

Czym jest kinezyterapia?

Jest to gimnastyka lecznicza, wykorzystywana w wielu przypadkach. Jest to dziedzina fizjoterapii, polegająca na leczeniu pacjentów ruchem. Cel kinezyterapii to przywrócenie całkowitej sprawności osobom poddanym terapii. Stosuje się ją również w przypadku kobiet w ciąży, jako przygotowanie do nadchodzącego porodu.

Zabiegi kinezyterapii

Dodatkowo, terapia ta jest świetną alternatywą dla osób, które przebyły zawał serca lub udar mózgu. Kinezyterapia nie tylko pozwala powrócić do normalnego funkcjonowania – dzięki regularnemu uczęszczaniu na gimnastykę leczniczą, pozbędziemy się również bólu. Istnieją dwa typy terapii:

  • Ogólna – stosowana na partiach ciała, które nie są objęte chorobą,
  • Miejscowa – dotycząca miejsc, które uległy zmianie przez chorobę.

Podział kinezyterapii ze względu na rodzaj stosowanych ćwiczeń znajdziesz w artykule o kinezyterapii w MediAidCare Wrocław.

Na każdy rodzaj kinezyterapii stosowane są inne zestawy ćwiczeń. Jakie są korzyści z tego rodzaju terapii? Otóż, terapia ruchowa jest przeznaczona dla dużej grupy osób. Mogą z niej korzystać osoby starsze, niepełnosprawni oraz ci, którzy leżeli w śpiączce lub przebyli długą, ciężką chorobę. Dzięki kinezyterapii, możliwe jest odzyskanie ruchliwości w stawach, wpłynąć na złe nawyki ruchowe oraz zwiększyć siłę mięśni. Terapia ruchem działa także pozytywnie na osoby mające problemy z układami:

  • Nerwowym,
  • Trawiennym,
  • Moczowo – płciowym,
  • Oddechowym,
  • Sercowo – naczyniowym.

Wiele jest osób, które korzystają z kinezyterapii, by wzmocnić swój organizm. Często, gimnastykę leczniczą zleca się osobom, które trzeba przyzwyczaić do niepełnosprawności.

Kinezyterapia w leczeniu bólu

Terapia ruchem jest znana na całym świecie dzięki swojej skuteczności. Ogromna jest liczba osób, które regularnie uczęszczają na tego typu zajęcia. Gimnastyka lecznicza pomaga nie tylko walczyć wady postawy, zwiększyć wytrzymałość mięśni i oddziaływać na organizm pozytywnie w przypadku różnych chorób. Istotne jest bowiem, że dzięki kinezyterapii, wielu pacjentów może pozbyć się uciążliwego bólu. Wiele jest powodów, dla których lekarze wysyłają swoich pacjentów na kinezyterapię. Wskazania, przez które uczęszczanie na taką terapię jest konieczne, to na przykład:

  • Stan po chorobie nowotworowej – każdy, kto zmagał się z nowotworem, wie jak bardzo może być osłabiony organizm człowieka, szczególnie po chemioterapii. Kinezyterapia pomaga tym osobom zapobiegać powstawaniu bolesnych obrzęków czy przykurczy stawowych. Dodatkowo, po długiej i najczęściej bardzo wyczerpującej chorobie, gimnastyka lecznicza pomoże nam wzmocnić organizm.
  • W przypadku układu nerwowego, mocno odczuwalny ból występuje przy takich chorobach jak stwardnienie rozsiane i ataksja.
  • Wszelkie wady postawy oraz przebyte złamania kończyn oraz bóle kości i kręgosłupa, również zaliczają się do grupy wskazań do kinezyterapii.

kinezyterapia

Wszelkie bolesne choroby wyżej wymienionych układów można uleczyć za pomocą kinezyterapii. Terapia ruchowa pozwala pacjentom na rozciągnięcie mięśni oraz zapewnienie większej siły i wytrzymałości całego organizmu. Nie bez powodu bowiem mówi się, że ruch to zdrowie. W trakcie ćwiczeń pacjenci nie przemęczają się i nie nadwyrężają. Towarzyszący im terapeuci prowadzą zajęcia i obserwują postępy.

Każdy z nas wie, że najgorszym objawem każdej choroby jest nieustępliwy ból, który towarzyszy nam przez całą drogę do wyzdrowienia. Nie można jednak przekreślać szans na pozbycie się uciążliwych, bolesnych objawów. Gimnastyka lecznicza jest dziś na tyle popularną metodą leczenia, że coraz więcej lekarzy poleca ją, niezależnie od wieku pacjenta. Oczywiście, każdy pacjent musi spełniać wszystkie warunki, które pozwolą mu na wzięcie udziału w kinezyterapii. Zdrowie każdego z nas może zostać znacznie ‘podreperowane’ dzięki terapii ruchowej.