Czym jest sorbent mineralny?

Home Dom i ogród Czym jest sorbent mineralny?
Czym jest sorbent mineralny?

Coraz bardziej nagłaśniany kryzys klimatyczny i związane z nim zanieczyszczenie środowiska mają znaczący wpływ na zmianę warunków pracy różnego rodzaju zakładów produkcyjnych. Jest to niezwykle ważne, aby zapewnić maksymalną ochronę przed przedostawaniem się niebezpiecznych związków chemicznych, w postaci wycieków czy powstałych po produkcji resztek, do ziemi i wód gruntowych. W tym celu powinno się zastosować sorbent mineralny.

Co to jest sorbent?

Nazwa pochodzi od głównej funkcji, jaką ten produkt ma spełniać, czyli sorpcji danej substancji. Aby jednocześnie był maksymalnie ekologiczny, bazuje się na organicznych związkach, które posiadają silne właściwości pochłaniające. Najbardziej popularny jest węgiel aktywowany, lecz nie jest jedynym składnikiem tego typu sorbentów. W zależności od roli, jaką ma spełniać, stosuje się różnego rodzaju ciała porowate, które jednak zawsze charakteryzują się wysoką chłonnością. Mogą to być tekstylia, naturalne cząstki skał i minerałów, a także różnego rodzaju specjalnie stworzone przez człowieka substancje syntetyczne.

Kiedy stosuje się sorbent mineralny?

Naturalny sorbent mineralny, jak sama nazwa mówi, składa się ze skruszonych skał mineralnych, które zostają specjalnie obrobione i przybierają formę granulatu. Dzięki temu produkt jest maksymalnie bezpieczny dla środowiska i jednocześnie pozwala zachować wysokie właściwości sorpcyjne. Z powodzeniem sprawdza się przy różnorakim zastosowaniu: w warsztatach mechanicznych i we wszelkiego typu zakładach petrochemicznych, gdzie dochodzi do wycieków oleju, smaru, tłuszczy, rozcieńczalników, resztek naft, farb, lakierów i rozpuszczalników. Sorbent wchłania pozostałości niebezpiecznych dla środowiska substancji, sprawdza się także jako środek zapobiegający pożarom oraz neutralizuje działanie rozlanych roztworów kwasowych i zasadowych. Sorbent mineralny stosuje się również w transporcie, chociażby podczas pracy przy porządkowaniu po powstałym wypadku drogowym, w którym doszło do wycieku substancji toksycznych dla środowiska.

Zamiast sypania soli

Sorbent mineralny będzie również doskonałą alternatywą dla popularnie stosowanej soli, którą wysypuje się na zlodowaciałe powierzchnie, szczególnie na jezdnie i chodniki, wymagające przemieszczania się na mrozie, w trudnych warunkach atmosferycznych. Sól nie tylko uszkadza delikatne materiały tekstylne, skórzane buty, ale także sprzyja pogłębieniu korozji wszelkich pojazdów mechanicznych, negatywnie wpływa na stan gleby i przedostaje się do wód gruntowych. Dlatego warto zakupić naturalny sorbent mineralny, który w sposób skuteczny i zupełnie bezinwazyjny usuwa śnieg oraz lód.

ice road

Prace ogrodnicze

Poza uniwersalnym sorbentem mineralnym można zainteresować się również specjalnie przygotowaną mieszanką, która będzie służyć również za nawóz w posiadanym ogródku. W tym celu stworzono granulat, który bazuje na minerałach glinokrzemianowych, zwany zeolitem. Ten typ minerału ze względu na doskonałe właściwości higroskopijne idealnie sprawdzi się jako środek polepszający strukturę gleby, nawóz do uprawy roślin, a także oczyści grunt z zanieczyszczeń chemicznych, wchłaniając toksyczne związki. Aby zastosować zeolit, należy go wmieszać wraz z glebą przy planowanym zakładaniu nowego trawnika. Sprawdzi się również w przypadku piaskowania murawy, przy wysiewie nasion i przesadzaniu roślin.

Wszechstronne i ekologiczne

Naturalne sorbenty mineralne znajdują coraz większe zainteresowanie nie tylko w przemyśle produkcyjnym, ale również wśród klientów indywidualnych. Z powodzeniem można je wykorzystać nawet w filtrach kuchennych okapów oraz jako pochłaniacze wilgoci w domach. Rosnąca świadomość społeczeństwa, a także obowiązujące normy unijne przekładają się na wybieranie ekologicznych środków, które jednocześnie posiadają wysokie właściwości sorpcyjne. W tym celu warto zainteresować się polskimi dystrybutorami, u których można zakupić wysokiej jakości produkt w bardzo atrakcyjnej cenie.