Jak zorganizować czas przy noworodku?

Home Dom i ogród Jak zorganizować czas przy noworodku?
Jak zorganizować czas przy noworodku?

Narodziny dziecka, to szczególny moment w życiu młodych rodziców. Trzeba przyznać jednak, że to głównie na mamę spada większość obowiązków związanych z niemowlakiem. Tym bardziej, jeśli maleństwo jest karmione piersią. Poza tym, urlop tacierzyński trwa o wiele krócej, niż jego odpowiednik dla kobiet, zwany inaczej macierzyńskim.

Jak wobec tego pogodzić rolę matki z obowiązkami domowymi? Jak przystosować się do nowych okoliczności, by wszystko pogodzić i niczego nie zaniedbać? Kluczem wydaje się odpowiednia organizacja czasu. Co prawda, przy małym dziecku, jego nieregularnych porach snu i wymaganiach – może okazać się to dość trudne. Warto jednak spróbować!

Odpowiedni rytm dnia i nieoceniona pomoc bliskich

Maluszek, który dopiero się urodził musi mieć czas, by poznać się z mamą. Kilka pierwszych tygodni może być trudnych, ale po tym okresie następuje względny spokój. Wiesz już, kiedy dziecko jest głodne, kiedy lubi spać, a kiedy boli je brzuszek. Rozpoznajesz to po jego mince lub płaczu.

Wykorzystuj zatem wszystkie momenty ciszy i snu, by nadrobić w tym czasie sprawy domowe. Jeśli mieszkanie jest w miarę wysprzątane, najlepiej sama też się zdrzemnij. Przecież noce z racji tego, że dziecko nadal często się w ich trakcie wybudza – dla wszystkich mam są praktycznie nieprzespane.

Poza tym, nie odmawiaj ludziom, którzy chcą Ci w tym czasie pomóc. Wsparcie teściowej, mamy czy siostry jest nieocenione. Do tego opieka nad siostrzeńcem czy wnukiem, to dla bliskich prawdziwa radość! Zaangażuj też męża. Powinien tak jak Ty nauczyć się przewijać, kąpać i usypiać dziecko.

Duże zakupy na zapas, to absolutna podstawa

Kiedy wyrwiesz się do miasta na podstawowe zakupy, pamiętaj o tym, by zawsze robić je na zapas. Nie chodzi oczywiście o to, by kupować rzeczy zbędne. Rzecz w tym, byś nie znalazła się po prostu w sytuacji w której wychodzenie z domu konieczne jest niemal codziennie.

Najlepiej więc robić spożywcze zakupy raz na tydzień. Pieluszki i akcesoria potrzebne dziecku kupuj w większych ilościach nawet, jeśli uznasz, że jest to niepotrzebne. W końcu i tak się kiedyś przydadzą! Ich zapas możesz oczywiście schować, choć prędzej czy później z pewnością po nie sięgniesz.

karmienie dziecka

Wygodne karmienie piersią, czyli oszczędność czasu i nerwów

Karmienie piersią wymaga od młodej mamy nieco cierpliwości. Zdarza się, że maluch niechętnie ssie lub po prostu robi to dość długo. Bywa, że pije mało, ale często. Rozbieranie się przy każdym płaczu dziecka, po to by miało wygodny dostęp do piersi jest denerwujące. Tracimy czas, a dziecko niecierpliwie wówczas płacze. Wspaniałym rozwiązaniem na taką okoliczność są specjalne staniki oraz piżamy i szlafroki do karmienia. Wystarczy odpiąć kawałek materiału we wskazanym miejscu i nakarmić dziecko. Nie ma potrzeby rozpinania stanika, ani ściągania koszuli nocnej w środku nocy.

Niestety, nie wszystkie sklepy bieliźniane mają w swojej ofercie staniki, koszule i piżamy do karmienia. Na szczęście takie modele znajdziemy w Internecie. W internetowym sklepie z artykułami dla mam i dzieci, znajduje się szeroki wybór poszczególnych produktów. Prócz bielizny, znajdziemy tam zresztą poranniki, piżamy, a także ręczniki oraz pościele. Dla dzieci w szczególności polecane są bambusowe ręczniki – specjalne produkty antybakteryjne.