Czym kierować się przy zakupie zabawek edukacyjnych?

Czym kierować się przy zakupie zabawek edukacyjnych?

Zabawki edukacyjne mają do spełnienia szalenie ważną rolę. Wspomagają rozwój umysłowy dziecka, rozwijają ich zdolności koncentracyjne, a co najważniejsze, zachęcają do podejmowania kolejnych prób nauczenia się nowej umiejętności. Poniżej rozwijamy opis poszczególnych cech i odpowiadamy na pytanie, gdzie warto szukać dobrej jakości zabawek edukacyjnych.

Zabawki edukacyjne dla dzieci  gwarancją prawidłowego rozwoju

W siłę rośnie rozwijanie dziecka za pomocą metody Montessori, zakładającej m.in. przyzwolenie dziecku na samodzielne odkrywanie własnego potencjału, zamiast nadal jeszcze zbyt powszechne programowanie go na siłę na geniusza we wszystkim. Ważną cechą jest pobudzanie dziecka do aktywności. Zabawka powinna angażować dziecko do wykonywania ruchu, zachęcać do uczenia się określonych czynności i do skupienia się na niej przez dłuższą chwilę. Wybieramy zabawki ułatwiające nie tylko konstruowanie, lecz też i burzenie, układanie, dopasowywanie.

Współczesne zabawki edukacyjne często są projektowane w myśl zasady kontroli błędów. Polega to na tym, by dziecko samodzielnie, bez pomocy opiekunów dochodziło do tego, gdzie popełniło błąd i uczyło się samodzielnie go korygować. Opiera się to m.in. na nauce dopasowywania np. klocków do otworu, na porównywaniu ze wzorem i na samodzielnym wyciąganiu wniosków.

bezpieczna zabawa z zabawkami edukacyjnymi dla dzieci

Dzieci uwielbiają kolorowe, błyszczące, świecące i grające zabawki, lecz nadmiar bodźców może być po prostu ogłupiający, dlatego też istnieje zasada izolacji trudności, która zakłada, że jedna zabawka ma służyć nauce jednej czynności, by nie przeładować dziecka bodźcami. Postarajmy się jednak nie przesadzać też w drugą stronę, dlatego też przechodzimy do punktu kolejnego.

Najważniejsze cechy zabawek edukacyjnych dla dzieci

Zabawka powinna być estetyczna, ale i atrakcyjna dla dziecka. Była przed chwilą mowa o tym, aby zabawka nie była przesadne przeładowana bodźcami w postaci dźwięków, kolorów i funkcji, lecz z drugiej strony – zabawka ucząca tylko jednej umiejętności nie musi, a wręcz nie powinna być monotonna. Powinna trafiać również w gust dziecka tak, aby chciało się nią bawić. 

Stawiajmy na zabawki, dla których dziecko będzie mogło wymyślić inne zastosowanie. Dobrym pomysłem mogą być zabawki proste, do których można łatwo wymyślić nowe, własne zabawy, niekoniecznie te inspirowane Internetem. Rozwija się w ten sposób kreatywność dziecka.

zabawki edukacyjne dla dwulatka

Zwracamy uwagę na dobranie zabawki tak, by pasowała do jego poziomu rozwoju. Zabawka nie powinna być na dany moment być dla dziecka zbyt łatwa, by się nią nie znudziło zbyt szybko, ale i niech nie będzie zbyt trudna, by maluch się do niej nie zniechęcił. Zabawki powinny tworzyć pewną ciągłość, zapewniając stopniowanie trudności.

Ciekawa jest też zasada ograniczenia. Często popełniamy duży błąd i zasypujemy dziecko zabawkami, z których ono nie korzysta. Dzieci mają najczęściej kilka swoich ulubionych zabawek, które mogą mu w zupełności wystarczyć. Dzieci w procesie rozwoju przechodzą przez poszczególne fazy, kiedy to konkretne zagadnienia i przedmioty interesują je bardziej niż inne, dlatego też obserwujemy aktualne potrzeby i zainteresowania dziecka.

Gdzie znajdziemy atrakcyjne zabawki edukacyjne dla dzieci?

Coraz bardziej rośnie w siłę oferta sklepów nie tylko stacjonarnych, lecz też i internetowych, w których zabawki edukacyjne dla dzieci można bardzo łatwo dopasować do aktualnych potrzeb dziecka. Co więcej, zaopatrując się w niektórych sklepach internetowych, pomagasz osieroconym dzieciom. Dochód uzyskany z zabawki staje się małą cegiełką do budowania nowego życia potrzebujących dzieci. Przemyśl to i kup zabawkę w miejscu, w którym możesz też pomóc innym.