Diagnostyka stomatologiczna – nowoczesne metody obrazowania

Diagnostyka stomatologiczna – nowoczesne metody obrazowania

W dzisiejszych czasach wiele placówek korzysta z nowoczesnych metod diagnostyki stomatologicznej. Tradycyjne techniki powoli wypierane są przez nowe technologie, które pozwalają lekarzom dokładnie rozpoznać stan zębów i dziąseł pacjenta, a także wykryć nieprawidłowości w korzeniach zębowych i kościach. umożliwia lekarzowi zobaczenie tego, czego nie jest w stanie dostrzec gołym okiem. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z tych metod i pokrótce je omówimy. 

Jakie są nowoczesne metody obrazowania stomatologicznego?

Możemy wyodrębnić trzy najczęściej stosowane metody:

  • radiografia (RTG), 
  • tomografia komputerowa (CT) uzębienia,
  • skaning 3D zęba. 

Zalety stosowania nowoczesnych metod obrazowania stomatologicznego 

Nowoczesne metody obrazowania stomatologicznego mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych technik diagnostycznych. Po pierwsze, są one zazwyczaj szybsze i łatwiejsze w wykonaniu. Po drugie, techniki te pozwalają lekarzom na uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących stanu zębów i dziąseł pacjenta. Po trzecie, nowoczesne metody obrazowania stomatologicznego są zazwyczaj mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne dla pacjentów. 

RTG zębów – na czym polega? Kiedy się je wykonuje? 

Jedną z najczęściej stosowanych metod obrazowania stomatologicznego jest radiografia zębów we Wrocławiu. RTG to jednowymiarowe zdjęcie rentgenowskie, które służy lekarzowi do oceny stanu zdrowia zębów i zębodołów. Pokazuje zmiany zachodzące wewnątrz zębów, dziąseł i tkanek okołowierzchołkowych. Pozwala dentyście na ocenę stanu ukrytych tkanek i struktur, w tym: wyrostka zębodołowego, przestrzeni międzyzębowych, kanałów zębowych i struktur poza zębami. RTG jest niezbędne w przypadku problemów, takich jak choroby przyzębia, próchnica i przed leczeniem kanałowym. Pomaga określić kierunek i głębokość wyrostka zębodołowego przed wykonaniem zabiegów chirurgicznych. RTG zęba może być punktowe (jeden ząb) lub pantomograficzne, znane jako pantomogram – który obejmuje całe uzębienie, górne i dolne. 

Radiografia zębów jest szybka i łatwa w wykonaniu, a jej wyniki są wiarygodne i wyraźne. Zazwyczaj trwa tylko kilka minut, a wyniki są dostępne w ciągu kilku dni. RTG nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta przed wykonaniem. Wystarczy, by zadbał o odpowiednią higienę jamy ustnej. Tuż przed RTG należy zdjąć wszelkie metalowe akcesoria, takie jak biżuteria, zegarek czy okulary, a także aparat ortodontyczny. W czasie wykonywania zdjęcia pacjent powinien pozostać nieruchomy. RTG zęba we Wrocławiu wykonasz w naszej klinice. 

Tomografia komputerowa uzębienia – kiedy jest konieczna? 

Tomografia komputerowa (CT) uzębienia pozwala precyzyjnie i szybko wykonać obrazy trójwymiarowe zębów, przyzębia, zatok i kości szczęki oraz żuchwy. 

Tomografia jest narzędziem diagnostycznym, które dostarcza wyczerpujących informacji o stanie tych okolic. Tomografia komputerowa uzębienia jest szczególnie przydatna w diagnozowaniu zmian zębów i dziąseł, które mogą nie być wyraźnie widoczne na zwykłych zdjęciach rentgenowskich. To również skuteczny sposób na wykrycie nieprawidłowości w pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Obraz trójwymiarowy umożliwia lekarzowi wykrycie nawet niewielkich uszkodzeń tkanek twardych i miękkich, a także ocenę stanu przyzębia oraz ustalenie planu leczenia; ułatwia dokładne zaplanowanie zabiegu. 

Na czym polega tomografia komputerowa zębów?

Metoda ta również odbywa się z użyciem promieni rentgenowskich, jest jednak znacznie dokładniejsza niż zdjęcie RTG. Umożliwia bowiem wykonanie szczegółowego, wielowarstwowego obrazu uzębienia pacjenta. 

Aby przygotować się do tomografii komputerowej zęba, należy zadbać o higienę jamy ustnej – podobnie jak w przypadku RTG. Wykonanie skanu jest szybkie i bezbolesne. Jej najbardziej nowoczesną formą jest tomografia stożkowa (CBCT). 

Wielu pacjentów myli pojęcia RTG i tomografii komputerowej zęba. Różnica między nimi polega na tym, że tomografia daje obraz trójwymiarowy. Wykonuje się ją zazwyczaj w bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy RTG nie jest wystarczające. 

dentysta

Na czym polega skaning 3D zęba?

Skaning 3D pozwala a wykonanie trójwymiarowego obrazu uzębienia pacjenta. To nowoczesna, bezdotykowa metoda diagnostyczna. Kluczową rolę odgrywa w niej specjalne urządzenie – skaner wewnątrzustny. Przy użyciu takiego skanera otrzymany obraz jest wyraźny i bardzo szczegółowy, co pozwala na uzyskanie wglądu w strukturę zęba. Skan 3D może być wykorzystany do zdiagnozowania i zbadania poważnych problemów z zębem, takich jak złamania, zmiany zapalne, zmiany w obrębie tkanek miękkich czy zaawansowana próchnica. Co więcej, skaning 3D zęba może być stosowany przed wykonaniem takich zabiegów, jak wszczepienie implantów zębowych. Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch metod, pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do tego badania – wystarczy, że zadba o higienę jamy ustnej.