Ekologiczne opakowania – największe wyzwanie wśród magazynów w 2023 roku?

Ekologiczne opakowania – największe wyzwanie wśród magazynów w 2023 roku?

Firma powinna poszukiwać strategicznych rozwiązań, które zwiększą jej zyski. Najbardziej znanymi jest zwiększenie konkurencyjności biznesu i dobra strategia marketingowa. Niemniej jednak na znaczenie nabiera ekologia w biznesie, która stoi w zgodzie polityką ochrony środowiska i jest sposobem na poprawę wizerunku firmy wśród partnerów i klientów.

Wpływ ekologii na rozwój biznesu

Polityka środowiskowa firmy opracowana na podstawie normy ISO 14001 to kluczowy dokument firmowy zawierający konkretne rozwiązania ekologiczne przez nią wdrażane w niedalekiej przyszłości. Jest to zarazem deklaracja do podjęcia działań w zakresie ochrony środowiska  adekwatnej do celu i sensu systemu.

Opracowana polityka środowiskowa powinna zawierać cztery kluczowe zobowiązania firmy:

  • działanie na rzecz ochrony środowiska,
  • podjęcie czynności właściwych dla jej organizacji, które są zgodne z polityką ekologii,
  • spełnienie norm w zakresie środowiskowym,
  • ciągle ulepszanie systemu zarządzenia środowiskowego.

Każda z tych deklaracji jest ze sobą powiązana i działa w sposób dopełniający, dlatego też ważne jest wdrażanie działań, pozwalających na ich efektywną realizację. Ekologia w biznesie wymusza w przedsiębiorstwie zmianę sposobu wykonywania działalności gospodarczej, tak aby była ona w zgodzie z standardami polityki środowiskowej, a jednocześnie była nadal efektywna.

Problemy wśród przestrzeni magazynowych

Duży problem z ilością odpadów mają magazyny, które powinny dążyć do tego aby zminimalizować liczbę śmieci. W tej przestrzeni niezbędne jest wdrożenie zarządzania środowiskowego, które sprawiają, że magazyn jest bardziej ekologiczny. 

Wyznaczane cele środowiskowe firm produkcyjnych, dystrybucyjnych i logistycznych powinny obejmować:

  • ograniczanie i utylizację odpadów stosowanych do pakowania, transportu,
  • zmniejszenie zużycia energii poprzez zastosowanie ekonomicznego oświetlenia, OZE, szczelnych systemów izolacji, ekologicznych systemów ogrzewania,
  • zmiana floty transportowej na bardziej przyjazną środowisku lub lepsze planowanie logistyczne tras transportu,
  • stosowanie systemu WMS, mającego na celu lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej,
  • wprowadzenie systemu sankcji, mobilizujących kadrę pracowniczą do działania zgodnie z polityką środowiskową firmy,
  • szkolenia pracowników w zakresie podstawowych zasad segregacji i postępowania z odpadami. 

Istnieje także wiele innych narzędzi oraz rozwiązań technologicznych, jakie mogą wprowadzić przestrzenie magazynowe i przeładunkowe w celu spełnienia norm środowiskowych.

taśma

Ekologiczne rozwiązania w przestrzeniach magazynowych

W celu zmniejszania ilości nieekologicznych odpadów wytwarzanych przez firmę warto wprowadzić w systemie biodegradowalne materiały opakowaniowe. Przykładowo w magazynach do pakowania i zabezpieczania towaru podczas przenoszenia i transportu dobrym rozwiązaniem jest ekologiczna taśma do pakowania. Należy także wdrożyć recykling odpadów. Aby to zrobić, zaopatrz magazyn w oznaczonych lokalizacjach i doszkól pracowników w zakresie podstawowych zasad recyklingu. 

Można także wprowadzić do obiegu szklane opakowania, które są dużo łatwiejsze do przetworzenia niż materiały z tworzyw sztucznych. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzanie papierowych opakowań, tak aby ograniczyć używanie plastiku w produkcji i przetwórstwie. 

W celu zmniejszenia zużycia energii można wykorzystać panele fotowoltaiczne, dodanie czujników i stoperów do oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji. To znacznie zmniejszy koszty energii, a jednocześnie przyniesie znaczne oszczędności firmie. 

Warto skorzystać z dofinansowania do OZE dla firm w ramach programu “Energia Plus”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie jest dostępne w formie preferencyjnych pożyczek.