Fotowoltaika i pompy ciepła – czy razem mogą przynieść więcej korzyści?

Fotowoltaika i pompy ciepła – czy razem mogą przynieść więcej korzyści?

Wiele osób staje przed dylematem dotyczącym tego, czy bardziej korzystne będzie zamontowanie fotowoltaiki, czy pompy ciepła.

Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba wybierać – można zainstalować oba, decydując się na rozwiązanie hybrydowe.

Korzyści wynikające z instalacji fotowoltaiki

Fotowoltaika to proces pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Wielką zaletą tej technologii jest fakt, że słońce, które stanowi źródło energii, jest powszechnie dostępne dla wszystkich mieszkańców planety, a ponadto całkowicie darmowe.

Koszty stosowania fotowoltaiki są więc wyłącznie kosztami instalacji i eksploatacji systemu. Dodatkową zaletą tej technologii jest również to, że można z niej korzystać prawie wszędzie. Jako dodatkowe korzyści wynikające z instalacji fotowoltaiki można wymienić:

  • Opłacalność

Instalacja systemu fotowoltaicznego umożliwia znaczące obniżenie opłat za prąd, a często nawet całkowitą rezygnację z zakupu elektryczności z zewnętrznych źródeł. Oszczędności wynikające z niższych rachunków za prąd sprawiają, że koszty instalacji fotowoltaicznej powinny się zwrócić na przestrzeni kilku lat.

  • Możliwość magazynowania energii elektrycznej

W sytuacji, w której ilość wyprodukowanej energii przekracza bieżące zużycie, może ona być magazynowana w specjalnie do tego przeznaczonych akumulatorach lub zostać przesłana do sieci energetycznej. Zgromadzony prąd może być odebrany w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną lub gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają jej produkcji.

  • Możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii 

Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej przez fotowoltaikę może zostać sprzedany do sieci energetycznej, generując dodatkowy zysk.

  • Ekologia

Pozyskiwanie energii z promieni słonecznych nie powoduje zanieczyszczeń i stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego od spalania paliw kopalnych oraz drewna i jego pochodnych.

fotowoltaika Dolny Śląsk

Korzyści wynikające z instalacji pompy ciepła 

Instalacja pomp ciepła przynosi wiele korzyści dla gospodarstwa domowego. Jako główne można wymienić:

  • Oszczędność 

Pompy pobierają niewiele energii, dlatego ich użytkowanie przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

  • Łatwość obsługi

Pompy ciepła są niezwykle proste w użyciu. Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują ciepłe powietrze, przez co nie wymagają dokładania surowców w celu utrzymania ciepła, tym samym oszczędzając czas i energię domowników.

  • Uniwersalność

System pomp ciepła może być wykorzystywany niemal wszędzie, zarówno w formie systemu grzewczego, jak i chłodniczego.

  • Ekologia 

Użytkowanie pomp ciepła nie powoduje zanieczyszczeń powietrza, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Dlaczego warto założyć pompę ciepła i fotowoltaikę razem?

Założenie pompy ciepła i fotowoltaiki razem umożliwia maksymalne wykorzystanie zalet obu systemów. Pompy ciepła są zasilane nadmiarem produkowanej energii elektrycznej, która w innej sytuacji byłaby oddana na przechowanie lub sprzedana do państwowej sieci.

Wykorzystanie fotowoltaiki do zasilania pompy ciepła jest szczególnie często praktykowane w okresie zimowym lub w innych sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na ogrzewanie. Połączenie obu systemów umożliwia tanie ogrzewanie domu i pełną realizację zapotrzebowania na ciepło z równoczesnym obniżeniem rachunków za prąd.

Zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i pompy ciepła stanowią wydajne i niezawodne systemy, których połączenie jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia osoby użytkującej daną nieruchomość.  

montaż paneli fotowoltaicznych Dolny Śląsk

Montaż  systemów fotowoltaicznych

Fotowoltaiką na Dolnym Śląsku zajmuje się m.in. firma Innex. Firma ta dba o wytrzymałość i efektywność instalacji w celu zapewnienia satysfakcji swoim klientom.

Specjaliści zajmą się instalacją paneli, równocześnie oferując doradztwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań. Firma dba ponadto o środowisko naturalne, dlatego wszystkie montowane przez Innex instalacje elektryczne są w pełni ekologiczne.