Ciekawe sposoby na zaaranżowanie przestrzeni prysznicowej

Ciekawe sposoby na zaaranżowanie przestrzeni prysznicowej

Aranżacja wnętrz cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Kiedyś zwracano uwagę tylko na to, by przestrzeń wyglądała w miarę ładnie, ale by była przede wszystkim praktyczna. Dzisiaj w grę wchodzi również moda na dany styl – minimalistyczny, klasyczny, loft, nowoczesny itd. Ludzie zmieniają wnętrza tylko po to, by ich domy czy mieszkania zmieniały się z duchem czasu.

To samo tyczy się łazienek. Kreatywne zaaranżowanie przestrzeni tego miejsca to dzisiaj podstawa. Jedyny problem, jaki mają nie tylko właściciele, ale też architekci, wiąże się z kabiną prysznicową, a raczej z jej zaprojektowaniem.

Kabina prysznicowa – kiedyś i dziś

Dawniej prysznic był w łazienkach raczej odrębnym urządzeniem, a nie spójnym elementem aranżacji. Kabiny wybierało się ze względu na ich funkcjonalność i praktyczność. Stawiano na półokrągłe o wymiarach 70 lub 80 cm z brodzikiem, by zajmowały jak najmniej miejsca. Nawet jeszcze dziś można zauważyć, że przestrzenie łazienkowe w blokach czy starych kamienicach nie są zbyt duże. Dlatego właśnie chodziło bardziej o ograniczenie miejsca na prysznic, a nie o wyodrębnienie go.

Dzisiaj wygląda to zgoła inaczej. Ludzie zauważyli, że im większa przestrzeń prysznicowa, tym większy komfort jej użycia. Niezależnie od stylu łazienki stawia się głównie na otwieranie i rozjaśnienie wnętrza, dlatego też wybiera się na kabiny prostokątne o rozmiarze 90 cm lub wydziela się miejsca na prysznic i odcina go od reszty jedynie szklaną szybą, lub dodatkową ścianą.

Współcześnie rezygnuje się też z wysokich brodzików ograniczających przestrzeń, chyba że wbudowuje się je w podłogę lub nawet ogranicza się do instalowania odpływu w posadzce.

Wygląd prysznica

Jak już wspomniałam, dzisiaj stawia się na otwarcie przestrzeni. Z tego względu kabiny czy już częściej wnęki prysznicowe są przeszklone, by przez pokazywanie wnętrza łazienki stawały się one optycznie większe. Stąd też dużą wagę przywiązuje się do aranżacji przestrzeni prysznicowej, by była ona spójna z resztą łazienki. Zanim jednak przejdę do najbardziej polecanych sposobów wystroju, chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na szkło.

strefa prysznicowa

Dzisiaj rezygnuje się z grubego matowego szkła na ścianach i drzwiach prysznica. Stawia się bardziej na materiały hartowane i wysokojakościowe, na których nie osadza się brud i osad w czasie użytkowania. Jeśli prysznic ma być spójnym elementem wystroju, to ważne, by jego części oddzielające były jak najmniej widoczne.

Możliwości wystroju

Przejdźmy już jednak do aranżacji wnętrza kabiny. W stylu minimalistycznym nie jest to duży problem, ponieważ najczęściej wybiera się do zabudowy te same materiały i kafelki co w reszcie łazienki.

Problem pojawia się w stylu nowoczesnym, a nawet i minimalistycznym, ponieważ kładzie się wtedy nacisk, by przestrzeń prysznicowa kontrastowała z resztą, ale w sposób harmonijny.

Wielu architektów doradza wówczas kafelki imitujące drewno. Sprawdzają się one niemal w każdym wnętrzu i w każdej kolorystyce, a ponadto dodają wnętrzu naturalności. Inni proponują również wybór szklanych paneli z motywem wodospadu. Nie zawsze będzie to współgrało z wnętrzem, jednak dobór odpowiedniej kolorystyki z pewnością rozwiąże ten problem. Dzisiaj im mniej znaczy więcej. Dążenie do minimalizmu to wręcz top trend w aranżacji łazienki, dlatego nawet słuchawki i deszczownice mają prosty i uniwersalny design, by nie odbijały się na tle ścian.

Warto też wspomnieć, że niezależnie od doboru materiałów trzeba pamiętać o tym, by były one odporne na wilgoć, zmiany temperatury i wszelkie możliwe uszkodzenia związane np. z wypuszczeniem słuchawki z ręki. Przy tak dużym nacisku na dbanie o wystrój nie można zapomnieć o praktyczności.

Nowoczesna strefa prysznicowa

Jak można zauważyć, w aranżacji przestrzeni prysznicowej rządzi dzisiaj komfort i otwarta przestrzeń. Wszystko powinno ze sobą współgrać i się uzupełniać. Dlatego tak modne stały się szklane panele do łazienki, które nie tylko optycznie powiększają obszar, ale dodają samej wnęce prysznicowej światła i prestiżowego wyglądu. Jest to niewątpliwie ciekawe rozwiązanie na miarę XXI wieku.