Serwis laptopów – jakie usterki naprawi

Serwis laptopów – jakie usterki naprawi

Laptopy są bardziej podatne na uszkodzenia fizyczne niż komputery stacjonarne. Wrzucany do toreb, obijany w pociągu, rzucany na biurko z otwartym ekranem, Twój laptop jest codziennie poddawany różnym próbom. A ponieważ wszystkie jego elementy są zazwyczaj zamknięte w jednej obudowie, łatwo jest pomyśleć, że koniec klawiatury lub ekranu oznacza koniec w zasadzie koniec całego komputera.

Warto wiedzieć, że zasadniczo naprawa usterek występujących w laptopach jest znacznie droższa niż tych występujących w komputerach stacjonarnych. Ponadto, w przypadku jakiegokolwiek rodzaju awarii w tego typu urządzeniu, konieczne jest udanie się do wyspecjalizowanego serwisu komputerowego, gdyż tylko firmy oferujące tego typu usługi posiadają przeszkolony i doświadczony zespół fachowców dysponujący odpowiednimi narzędziami oraz niezbędnymi w każdym przypadku częściami zamiennymi i innymi, które różnią się w zależności od marki i zastosowanej technologii. 

Główną zaletą, jaką posiada komputer przenośny w stosunku do komputera stacjonarnego, jest minimalizacja jego elementów elektrycznych, co oznacza, że w przypadku awarii spowodowanej usterką elektryczną, w większości przypadków będzie on zasilany z zewnętrznego, a zatem łatwego do wymiany, zasilacza.

Co w laptopach psuje się najczęściej? 

Jeśli chodzi o najczęstsze awarie odnotowywane w każdym serwisie komputerowym, możemy wyróżnić usterki związane z takimi elementami jak:

System zasilania

Problemy z baterią spowodowane brakiem prawidłowej konserwacji i czyszczenia styków lub błędem spowodowanym nierozładowaniem baterii od czasu do czasu. Jest to element, który można łatwo wymienić i nie kosztuje dużo pieniędzy.

Ekran

Z uwagi na specyfikę urządzeń, awarie ekranów laptopów zdarzają się znacznie częściej niż w przypadku zwykłych monitorów.

Klawiatura

W laptopie tego typu element jest znacznie delikatniejszy niż w klawiaturze stacjonarnej. Jego wymiana i naprawa zależy w dużej mierze od modelu i marki.

Dysk twardy

Ponieważ są one poddawane „gorszemu traktowaniu”, z uwagi na przenośny charakter urządzeń (przenoszenie z jednej strony na drugą, co wiąże się z nagłymi ruchami lub możliwością niewielkiego uderzenia czy nagłych zmian temperatury) dysk twardy w urządzeniach przenośnych ulega większym awariom niż w komputerach stacjonarnych. Trudność i koszt ich wymiany zależy od marki i modelu.

naprawa laptopów gwarancja wrocław

Napęd optyczny

W laptopie napęd optyczny jest znacznie bardziej narażony niż zwykły optymalny napęd, co oznacza, że jego mechanizmy są podatne na więcej możliwości uszkodzenia niż w konwencjonalnym napędzie.

Pamięć

Ogólnie rzecz biorąc, awarie pamięci w laptopach są spowodowane przez przeciążenia elektryczne, a także nagłe zmiany temperatury.

Płyta główna i karta graficzna 

Ten typ awarii obejmuje awarie różnych elementów, takich jak karta dźwiękowa, mikrofon, kamera internetowa, porty USB, czytnik kart itp. Naprawa usterek w tego typu urządzeniach polega na wymianie płyty głównej, chyba że korzysta się z usług firmy wysoko wyspecjalizowanej w naprawie komputerów (serwisy mikroelektroniczne).

Profesjonalna naprawa laptopów 

Bateria, ekran, pamięć, klawiatura, dysk twardy i napęd optyczny to tylko niektóre z najczęstszych usterek w laptopach. W przypadku awarii komputerów przenośnych, nie warto działać na własną rękę i próbować usunąć usterkę samodzielnie, ponieważ może się okazać, że sami nie zdołamy usunąć powstałego problemu, tracąc czas oraz więcej pieniędzy na naprawę usterki w serwisie laptopów po uprzedniej próbie naprawy laptopa w domu. Jeśli urządzenie z usterką podlega rękojmi lub gwarancji, na pewno warto z niej skorzystać, ponieważ pójście do serwisu i naprawa na własną rękę będą się wiązały z utratą prawa do skorzystania z gwarancji w przyszłości. Producenci udzielają standardowo 2 lat gwarancji na komputery przenośne.