Grille betonowe a bezpieczeństwo – jak o nie zadbać?

Grille betonowe a bezpieczeństwo – jak o nie zadbać?

Ciepłe miesiące to idealny okres na gotowanie, biesiadowanie i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Z myślą o wspólnych posiłkach z bliskimi, coraz więcej osób decyduje się na grille betonowe ogrodowe. To nie tylko komfortowy gadżet podczas przyjmowania dla gości, ale też sposobność, aby przygotować coś naprawdę wyjątkowego.

Grill betonowy – zagrożenia i jak ich uniknąć?

Grille betonowe ogrodowe to świetne rozwiązanie, które jest nie tylko praktyczne, ale również wspaniale wygląda. Często to główny punkt tzw. kuchni zewnętrznej, gdzie poza nim jest jeszcze mała kuchenka gazowa, zlewozmywak, lodówka i oddzielna zastawa stołowa. Chociaż takie rozwiązanie ma wiele zalet, to jest kilka zagrożeń, na które trzeba uważać podczas użytkowania.

  1. Wilgoć i mokre palenisko: betonowe grille zazwyczaj nie są osłonięte przed deszczem czy śniegiem, zatem z czasem może pojawić się rdza. Warto dodatkowo zakupić specjalną pokrywę, która ochroni palenisko i ruszt przed wodą. Innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w rożna i ruszt ze stali nierdzewnej.
  2. Zbyt szybkie rozpalanie: podczas zapalania paleniska warto stopniowo zwiększać ogień, tak aby nie doszło do nagłego skoku temperatury, który może uszkodzić beton. Na początek trzeba delikatnie podpalić niewielką ilość drewna i stopniowo dodawać opał.
  3. Niestabilne podłoże: podczas montażu trzeba zabezpieczyć podłoże. Grille betonowe ogrodowe muszą stać na stabilnym, twardym miejscu, aby się nie chwiały i nie zapadały w glebę. Dlatego warto jeszcze przed montażem zadbać, aby konstrukcja stała np. na wylewce betonowej, płytkach tarasowych czy kostce brukowej. Podobne uwagi dotyczą wszelkich elementów, z których składa się konstrukcja. Palenisko i ruszt też powinny być równomiernie zamontowanie i spoczywać niezachwianie na półkach.
  4. Miejsce osłonięte od wiatru: niezwykle istotne jest, aby umiejscowić grilla tak, aby wiejący wiatr z różnych kierunków nie roznosił dymu. Dotyczy to nie tylko gości, którzy nie czuliby się dobrze siedzący w nieprzyjemnych oparach z paleniska, ale też osmolenia domu czy innych elementów. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce lub zakupić specjalne osłonki, które zatrzymają podmuchy, a tym samym gryząca chmura nie rozwieje się na wszystkie strony. Co więcej, przy silnych powiewach może być kłopot z rozpaleniem, zatem wszelkie wiatrołapy dodadzą komfortu podczas użytkowania, ale też uchronią przed przykrymi konsekwencjami.
  5. Zieleń dookoła: zagrożeniem, na które trzeba szczególnie uważać, jest wszelka roślinność dookoła, czyli krzewy, drzewa, kwiaty. Brak panowania nad ognień, chwila nieuwagi czy właśnie wspomniany wyżej wiatr może spowodować przykry wypadek. Zajęcie się roślin może je doszczętnie zniszczyć, ale też finalnie może doprowadzić do małego podpalenia lub wielkiego pożaru. Zatem najlepiej odsunąć wszystko na tyle, aby nie było szansy na kontakt między paleniskiem a ogrodową florą.

grill

Bezpieczeństwo podczas używania grilli betonowych

Grille betonowe ogrodowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do wykorzystywania na zewnątrz. Jest to bardzo ważne, ponieważ ich budowa i konstrukcja nie są przystosowane do pomieszczeń. Podczas gotowania w ogrodzie trzeba pamiętać, aby odsunąć od paleniska i od wydobywającego się dymu wszelkie rzeczy, zaczynając od kuchennych akcesoriów, tekstyliów, przez roślinność czy folię aluminiową. Wiele osób tuż obok rusztu trzyma oliwę czy olej, co jest niebezpieczne, ponieważ tłuszcz bardzo szybko się zapala, co finalnie może zakończyć się poważnym pożarem. Wszelką niepotrzebną w danym momencie żywność także warto odsunąć od bezpośredniej styczności z miejscem palenia. 

Dobrą praktyką jest przygotowanie i trzymanie w zanadrzu gaśnicy, koca gaśniczego czy nawet wiadra z piachem, dzięki czemu można szybko poradzić sobie z niewielkim ogniem oraz powstrzymać go przed rozprzestrzenianiem się. Niebezpieczne sytuacje w przypadku takich konstrukcji związane są z ogniami i ewentualnym zajęciem się różnych elementów w otoczeniu. 

Dobrą inwestycją jest specjalna pokrywa na palenisko, która odetnie dopływ tlenu. Bezpieczne grillowanie oznacza także odpowiednie akcesoria, czyli lepiej unikać drewnianych czy nawet plastikowych gadżetów. Tutaj sprawdzi się stal nierdzewna. Jednocześnie trzeba koniecznie mieć rękawice kuchenne, łapki czy inne „chwytacze”, które ochronią dłonie przed poparzeniami.