Ile czasu zajmuje ozonowanie domu po pożarze?

Ile czasu zajmuje ozonowanie domu po pożarze?

Pożar to bardzo poważna i niebezpieczna sytuacja, a w szczególności wtedy gdy ma on miejsce w budynku mieszkalnym lub w innym miejscu, w którym znajdują się ludzie. 

Warto jednak pamiętać o tym, że pożar nie generuje zagrożenia wyłącznie związanego z samym ogniem czy dymem, ale jest on również przyczyną późniejszych niebezpieczeństw, takich jak skażenie budynku różnymi szkodliwymi trującymi substancjami. 

Zlekceważenie tego problemu i brak odpowiedniego oczyszczenia budynku po pożarze, może doprowadzić do tego, że przebywanie w nim będzie bardzo niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia ludzi. Z tego względu tak ważne jest, aby profesjonalne sprzątanie po pożarze, w celu pozbycia się wszelkich szkodliwych substancji i związków, które mogłyby w jakimś stopniu wpłynąć negatywnie na zdrowie lub życie mieszkańców.

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?

Budynek, w którym wybuchł pożar, można oczyścić na bardzo wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, jak wielkie zniszczenia dokonał pożar, czy istnieje jakieś skażenie itd. Jednak niewątpliwie jedną z częściej stosowanych metod oczyszczania pomieszczeń zarówno w przypadku pożarów jak i innych sytuacji, w których możliwe jest wystąpienie pewnego rodzaju skażenia szkodliwymi substancjami, jest ozonowanie pomieszczeń. Technika ta to nic innego jak profesjonalna dezynfekcja za pomocą ozonu w formie gazu

Ozon wytwarza się przy pomocy specjalistycznych generatorów, które następnie rozpylają go w pomieszczeniu. W taki właśnie sposób ozon dostaje się we wszystkie zakamarki w pomieszczeniu, a dzięki swoim właściwościom dezynfekującym niszczy wszelkie wirusy, bakterie, grzyby, różnego rodzaju substancje szkodliwe, a także pozwala pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów, co w przypadku oczyszczania budynków po pożarze jest szczególnie istotne. 

Warto tutaj zaznaczyć, że metoda ozonowania jest bardzo bezpiecznym sposobem dezynfekowania wnętrza, z racji tego, że ozon nie wchodzi w reakcję z większością materiałów, a ponadto dość szybko się ulatnia, przez co pomieszczenie może być użytkowane już po niedługim czasie od zakończenia ozonowania. 

Dlaczego warto wykonać ozonowanie po pożarze?

Ozonowanie pomieszczeń to metoda dezynfekcji, która polecana jest w przypadku oczyszczania wnętrza po pożarze, ale także w wielu innych sytuacjach. Jest to spowodowany tym, że jest to technika, która działa bardzo skutecznie i już po niedługim czasie widoczne są efekty jej działania. Pomimo tego, że sam ozon jest szkodliwy dla człowieka, to bardzo szybko ulatnia się z pomieszczeń, przez co mogą być one użytkowane po niedługim czasie. 

Największym problemem po pożarze jest zazwyczaj nieprzyjemny zapach i obecność różnego rodzaju szkodliwych substancji. Ozonowanie doskonale radzi sobie z tym problemem i pozwala całkowicie pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów po pożarze, a także zneutralizować wszystkie szkodliwe toksyny powstałe podczas pożaru. To sprawia, że skorzystanie z profesjonalnej usługi ozonowania pomieszczeń po pożarze jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które daje gwarancję, że wnętrze będzie w pełni bezpieczne dla jego użytkowników czy też mieszkańców.

Od czego zależy czas realizacji usługi ozonowania wnętrza?

Aby przystąpić do realizacji usługi ozonowania wnętrza po pożarze, konieczne jest wcześniejsze ugaszenie pożaru i odczekanie przynajmniej kilku dni, aby mieć pewność, że teren jest w pełni bezpieczny. To jak długo będzie trwało ozonowanie pomieszczeń, zależy głównie od tego z jak dużym budynkiem mamy do czynienia, jak duże są zniszczenia wywołane przez pożar, jak wiele pomieszczeń w budynku zostało skażonych różnymi toksycznymi substancjami itd. 

Ponadto po wykonaniu ozonowania wnętrza należy również odczekać przynajmniej kilka godzin, chociaż zaleca się 24 godziny przerwy, aby mieć gwarancję, że cały ozon ulotnił się z pomieszczeń, nie będzie on stanowił zagrożenia dla ludzi.

Ile czasu może zająć ozonowanie domu po pożarze?

To ile czasu może zająć realizacja usługi ozonowania domu po pożarze, zależy od wielu czynników, z tego względu jest to bardzo indywidualna sprawa. Zazwyczaj jednak usługa ta nie trwa zbyt długo i jej realizacja zamyka się w jednym dniu. Należy jednak do tego czasu doliczyć również czas potrzebny na ulotnienie się ozonu z pomieszczeń, co może zająć minimum kilka godzin, a zazwyczaj jest to jedna doba.