Najczęściej wykorzystywane programy do wizualizacji wnętrz

Najczęściej wykorzystywane programy do wizualizacji wnętrz

Projektowanie domów i wnętrz nieustannie wchodzi na nowy poziom – obecnie oznacza to, że wygląd swojego wymarzonego mieszkania możesz zaprojektować samodzielnie. Czy to skomplikowane zadanie? Nie, jeśli skorzystasz z pomocy gotowych programów do wizualizacji. Czy to jednak zawsze będzie dobre rozwiązanie? Kiedy lepiej znaleźć specjalistów od wykonywania wizualizacji wnętrz?

Przykładowe programy do projektowania wnętrz

Roomstyler

Jest to jedno z najprostszych oprogramowań, od których można śmiało zaczynać swoją przygodę z projektowaniem wymarzonych wnętrz. Oprócz tego, że obsługa nie wymaga szczególnie zaawansowanych umiejętności graficznych, na YouTubie można znaleźć bez problemu lekcje pokazujące krok po kroku, jak zaprojektować wymarzony pokój. Program działa na bardzo prostej zasadzie “przeciągnij i upuść”, a stworzone wizualizacje na pewno będą dla Ciebie na zadowalającym poziomie.

Live Interior 3D

Tym programem w szczególności zainteresują się osoby korzystające z tabletów, jako że umożliwia on projektowanie za pomocą ekranu dotykowego. Na korzyść Live Interior 3D tym bardziej przemawia fakt, że jest to jeden z nielicznych programów, zapewniających taką możliwość. Warto wypróbować oprogramowanie, dlatego że zawarta w nim kolekcja mebli, dodatków, a nawet roślinności jest na tyle duża, że potrafi wręcz przytłoczyć. Program jest na tyle zaawansowany, a jednocześnie na tyle prosty w obsłudze, że korzystają z niego nie tylko amatorzy, lecz też początkujący projektanci.

pCon.planner

Tutaj mamy do czynienia już z programem na naprawdę wysokim poziomie – chodzi tutaj nie tylko o dużą paletę dostępnych opcji, lecz też dostęp do zaawansowanego renderowania. Dzięki pCon.planner możesz z powodzeniem zaprojektować wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, a jakość wizualizacji nie będzie odbiegać zbyt mocno od tych kreowanych w programach dedykowanych dla profesjonalistów.

Kiedy warto powierzyć wykonanie wizualizacji wnętrz specjalistom?

Pomimo że darmowe programy do projektowania wnętrz mają swoje zalety i można spróbować w nich swoich sił, to wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy to lepiej jest zgłosić się po pomoc w tym zakresie do doświadczonych projektantów. Kiedy warto to zrobić?

  • Gdy jesteś deweloperem i potrzebujesz profesjonalnych wizualizacji dla klientów.
  • Gdy chcesz mieć pewność, że Twój projekt nie będzie zawierał niekomfortowych w późniejszym użytkowaniu niedoróbek.
  • Kiedy chcesz wiedzieć, że wszystkie elementy wnętrza będą pasowały do siebie idealnie.
  • Gdy chcesz zobaczyć w pełni realistyczną wizualizację wnętrza, której nie zapewni Ci nawet najlepszy darmowy program.

Wówczas warto poprosić o profesjonalną pomoc. Pojawia się tylko pytanie, ile taka pomoc będzie kosztować?

Wizualizacje wnętrz – cena

Trudno znaleźć dziś firmę, która udostępniłaby gotowy cennik w zakresie wizualizacji wnętrz. Jest tak ze względu na liczne czynniki, których przykłady wymieniamy poniżej:

  • Ilość wykonanych wizualizacji;
  • Poziom skomplikowania projektowanych brył;
  • Dokumentacja projektowa;
  • Zakres wizualizacji (ukazanie wnętrza, przedstawienie budynku z zewnątrz, zaprezentowanie otoczenia nieruchomości);
  • Rodzaj wizualizacji (pojedyncze ujęcia, wizualizacja 3D, animacja);
  • Dokładny zakres realizowanych działań.

Ważnym punktem przy ustalaniu ceny za wizualizację wnętrz jest także metraż. Od niego również zależy ostateczna cena wizualizacji. Nierzadko można spotkać się także z gotowymi pakietami usług wchodzących w zakres wizualizacji wnętrza. Mogą one obejmować doradztwo, zaprojektowanie kilku wariantów wizualizacji, moodboard i wiele innych usług. Warto jednak przygotować się na to, że pełna wizualizacja całego wnętrza domu lub mieszkania może być wydatkiem rzędu kilku, lub nawet kilkunastu tysięcy.

Wizualizacja wnętrz – samodzielnie czy z firmą?

Trudno zaprzeczyć temu, że samodzielne wykonanie wizualizacji pozwala na ogromną wręcz oszczędność, co może być dla wielu bardzo poważnym argumentem, by pochylić się nad projektem. Niemniej jednak wizualizacja wykonana przez firmę pomaga w budowaniu profesjonalnego portfolio, jeśli takowego potrzebujesz, a także pozwala na idealne odwzorowanie wnętrza, w którym pragniesz zamieszkać.