Jak dbać o higienę w przypadku półpaśca?

U większości osób choroby zakaźne, które objawiają się na skórze, są jedynie wspomnieniem z dzieciństwa. Nic zatem dziwnego, że jeśli pojawiają się u dorosłych, powstaje wiele wątpliwości dotyczących odpowiedniego leczenia i higieny osobistej. Jedną z najczęściej występujących chorób wśród dorosłych jest półpasiec. 

Półpasiec to choroba dotykająca przede wszystkim osoby dorosłe, aczkolwiek zdarza się, że jej objawy pojawiają się również wśród dzieci. Na półpaśca chorują osoby, które w okresie dzieciństwa przechodziły ospę wietrzną. Warto jednak wiedzieć, że leczenie w przypadku wystąpienia pierwszych objawów półpaśca jest długotrwałe, a powikłania po chorobie są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. 

Jak rozpoznać zarażenie półpaścem? Jak wygląda proces leczenia? Jak zadbać o higienę w przypadku obecności wirusa półpaśca w naszym organizmie? 

Półpasiec – co należy o nim wiedzieć? 

Półpasiec jest infekcją wirusową, która najczęściej pojawia się wśród osób dorosłych jesienią oraz zimą. Zarażenie półpaścem objawia się pęcherzykowatą wysypką skórną, która jest zlokalizowana tylko po jednej stronie ciała. Pęcherzyki są niezwykle bolesne i swędzące, a także wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. 

Półpasiec jest bardzo zaraźliwy. Samą chorobę wywołuje wirusa VZV, będący tym samym wirusem, który powoduje ospę wietrzną. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego jeśli jedna osoba w domu posiada wszystkie objawy, istnieje spora szansa, że przeniesie półpaśca na innych członków rodziny. 

Półpasiec, a zwłaszcza powikłania po nieleczonej chorobie, są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych bądź pacjentów, które zmagają się z innymi schorzeniami przewlekłymi. Z tego też powodu zarażeni półpaścem powinni jak najszybciej udać się na wizytę do dermatologa, który rozpocznie odpowiednie leczenie zachowawcze. 

Objawy wskazujące na obecność półpaśca

Objawy półpaśca na samym początku przypominają zwykłą grypę. Jednak już po kilku dniach na jednej stronie ciała pojawia się typowa dla półpaśca wysypka. Dopiero ona wskazuje na to, że chory został zarażony wirusem VZV. Objawy wskazujące na typowe przeziębienie są zdradliwe, gdyż to wtedy osoba z wirusem może zarazić innych członków rodziny. 

Po pierwszej fazie zakażenia, chory zaczyna odczuwać dotkliwy ból w okolicy klatki piersiowej, będącej zwiastunem pojawiającego się zapalenia. W efekcie pojawia się wysypka, przypominająca swoim wyglądem pęcherzyki. One natomiast szybko przemieniają się w strupki. 

Nieleczony półpasiec obejmuje inne kończyny, sięga twarzy, a w najgorszych przypadkach atakuje narząd wzroku. 

Półpasiec a kwestia higieny 

Z racji tego, że półpasiec jest niezwykle zaraźliwy, chory powinien zachować prawidłową higienę. Oprócz częstego mycia rąk, a także wykonywania domowych czynności i pracy w rękawiczkach, konieczne jest unikanie innych osób. Warto również stosować się do wszystkich zaleceń dermatologa. 

Oprócz tego chory powinien zachować higienę osobistą, stosując specjalne preparaty do mycia, które nie podrażnią skóry. Działanie antybakteryjne, a także pielęgnacyjne pozwoli na zniwelowanie dolegliwości bólowych i uporczywego swędzenia. 

Chory powinien także stosować na wysypkę specjalne plastry, a także chronić skórę ubraniem. 

Leczenie półpaśca u dermatologa 

Jeśli zauważyliśmy pierwsze objawy obecności wirusa półpaśca, koniecznie trzeba zgłosić się na wizytę do dermatologa z Kostrzyna. Specjalista nie tylko przeprowadzi pełną diagnostykę, ale również wdroży odpowiednie lekarstwa przeciwwirusowe na bazie acyklowiru. Środki farmakologiczne znacznie przyspieszą proces choroby, a także skutecznie złagodzą dokuczliwe objawy. 

Dermatolog skieruje także na dodatkowe badania, mające na celu potwierdzenie wszystkich objawów. W tym celu pobierana jest wydzielina z pęcherzyków, której wynik daje jednoznaczne potwierdzenie zarażenia wirusem półpaśca. Oprócz leków przeciwwirusowych, w leczeniu półpaśca doskonale sprawdzą się środki przeciwhistaminowe i specjalne maści oraz preparaty łagodzące świąd i pieczenie. 

Skuteczne oraz szybkie wyleczenie półpaśca u osoby dorosłej jest kluczowe. Dlatego też wizyta u dermatologa jest konieczna, w celu uniknięcia przykrych powikłań zdrowotnych. Źle leczony lub nieleczony półpasiec może prowadzić do pojawienia się zaburzeń słuchu, a także problemów z zachowaniem równowagi czy nawet wystąpienia porażenia nerwu twarzowego. U osób starszych lub przewlekle chorych może dojść do porażenia mózgowego.