Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Operacja zaćmy może trwać tylko dwadzieścia minut, jest bezbolesna i nie powoduje dalszych problemów ze zdrowiem. Światowa Organizacja Zdrowia podaje jednak, że choroba ta nadal uważana jest za jeden z głównych powodów utraty wzroku na świecie. Dlaczego tak się dzieje? Co warto o niej wiedzieć i jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Czym jest zaćma?

Zazwyczaj uzyskujemy wyraźny obraz dopiero wtedy, kiedy światło, które wnika do oka przez rogówkę, a na końcu skupiane jest na siatkówce, przechodzi po drodze przez naturalną soczewkę. Kiedy mamy do czynienia z zaćmą, proces ten jest zaburzony. Soczewka ulega częściowemu lub całkowitemu zmętnieniu, a ostrość wzroku pacjenta coraz bardziej się pogarsza. Chociaż zaćma jest chorobą postępującą, szybkość rozwoju może być różna dla każdego pacjenta.

Zazwyczaj zmętnienie soczewki powstaje na skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu. Większość chorych na zaćmę to pacjenci po 60. roku życia. Istnieją jednak przypadki, kiedy pierwsze objawy zaćmy występują u osób znacznie młodszych. Ryzyko jej rozwoju wzrasta za sprawą m.in. cukrzycy, palenia papierosów, przebytych urazów oka lub długotrwałego stosowania leków sterydowych. Pozostałe czynniki ryzyka to wysoka krótkowzroczność, predyspozycje genetyczne lub nadciśnienie tętnicze.

Pierwsze objawy zaćmy – co powinno nas zaniepokoić?

Pierwsze objawy zaćmy, takie jak pogorszenie ostrości widzenia, zazwyczaj są niepozorne. Ponieważ można je łatwo pomylić ze zmęczeniem oczu lub dolegliwościami związanymi z wiekiem, przed postawieniem diagnozy pacjentowi często zmieniane są najpierw okulary korekcyjne. Wskazówką, że powinniśmy podjąć się leczenia może być natomiast pojawienie się rozmytych plam w polu widzenia. Chociaż we wczesnym stadium efekt widzenia przez mgłę może się wydawać niewielki lub występować sporadycznie, z czasem wizja się pogorszy. W efekcie wszystkie czynności, które dotychczas nie sprawiały nam problemu, takie jak prowadzenie samochodu lub gotowanie, okażą się znacznie mniej wygodne i bezpieczne.

Jak podkreślają specjaliści, mniej oczywistym sygnałem bywa także pojawienie się krótkowzroczności u osób w podeszłym wieku, które w pewnym momencie zaczynają czytać bez okularów. Równocześnie zmniejsza się ich zdolność do widzenia na odległość. Co jeszcze powinno nas zaalarmować?

badanie

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

  • Różnica w postrzeganiu głębi kolorów, które wydają się wyblakłe.
  • Trudności z widzeniem w nocy – szczególnie często podczas pierwszej wizyty u okulisty pacjenci skarżą się na problemy z prowadzeniem pojazdów nocą lub odczytywaniem znaków drogowych.
  • Chwilowe oślepienie przez niekoniecznie ostre światło – nagłym, jasnym błyskom mogą towarzyszyć bóle głowy lub mrużenie oczu; postrzeganie nawet nieco ciemniejszych świateł okaże się z czasem nieprzyjemne.
  • Pogorszenie ostrości widzenia – obraz staje się coraz mniej wyraźny, a jego kontury są rozmyte.
  • Konieczność częstego aktualizowania recepty na okulary lub soczewki kontaktowe – nawet jeśli nie chorujesz na zaćmę, problem może wskazywać na inną, poważną dolegliwość, która może wymagać natychmiastowej uwagi. Właśnie dlatego warto porozmawiać o nim ze specjalistą.
  • Problemy z oceną odległości.
  • Zmęczenie oczu, podwójne widzenie.

Leczenie zaćmy. Kiedy potrzebna jest operacja?

Chociaż na rynku dostępne są preparaty, które w niewielkim stopniu mogą hamować rozwój choroby, raz powstałe zmiany są nieodwracalne. Pomóc może jedynie operacja zaćmy. Na szczęście nie ma powodów do niepokoju. Zabieg jest prosty, bezbolesny i nie wymaga długiej, uciążliwej rekonwalescencji. Doświadczony lekarz wykona go nawet w piętnaście lub dwadzieścia minut na każde oko. Podstawowym celem jest oczywiście przywrócenie prawidłowego, wyraźnego widzenia. Ostrość obrazu stanie się o wiele lepsza, znikną też problemy z rozróżnianiem jasnych i ciemnych barw. Po usunięciu zaćmy pacjent ponownie może cieszyć się aktywnością zawodową i samodzielnością w codziennym funkcjonowaniu. Jak przebiega operacja zaćmy?

Najpierw należy znieczulić oko miejscowo. Następnie trzeba już tylko wyciągnąć zmętniałą soczewkę i zastąpić ją nową. Pacjent zostaje wypisany do domu tego samego dnia, a już po upływie doby może zgłosić się na badanie kontrolne. Wizytę koniecznie należy odbyć do siedemdziesięciu dwóch godzin po powrocie. Szczegółowe informacje o tym, jak przygotować się do zabiegu, a także dodatkowe zalecenia znajdziesz w artykule: Leczenie i operacja zaćmy – jak przebiega krok po kroku.