Jak rozliczyć pracę za granicą ?

Jak rozliczyć pracę za granicą ?

Praca za granicą, tak samo jak praca w Polsce jest w pełni legalna i musi być rozliczona z Urzędem Skarbowym. Jest to o tyle istotne, że dzięki takim rozliczeniom, można później ubiegać się o przyznanie renty lub emerytury. Warto więc się tym zainteresować jeszcze przed wyruszeniem do pracy za granicę. Dzięki temu będziesz wiedział, jak cały proces wygląda. Jeżeli jedziesz do pracy przez agencję, to już na samym początku zapytaj się, w jaki sposób będzie możliwe rozliczenie się z fiskusem w Polsce.

Czy w Polsce trzeba się rozliczać?

Jeżeli podjęta praca jest legalna (a wyłącznie legalna praca daje pewne zyski i przestrzeganie praw pracownika), to tak, trzeba ją rozliczyć w Polsce, w Urzędzie Skarbowym. Warto jest wiedzieć, że praca w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Holandii, a także w kilku innych krajach może być opodatkowana w pewnych przypadkach dwukrotnie – raz w kraju, do którego jedziesz do pracy, a drugi raz tutaj, w Polsce. Warto mieć świadomość, że taki proceder podwójnego opodatkowania istnieje.

Pracodawca pobiera od pracownika, który jedzie za granicę, zaliczki od wynagrodzenia, które idą właśnie na spłatę zagranicznego podatku. Przez takie działanie pracodawcy, koniecznym staje się także rozliczenie z urzędem w Polsce. Niemniej jednak, jeżeli takie coś nastąpi, to nie będzie podwójnego opodatkowania, ponieważ zaliczki, po skończonym okresie rozliczeniowym (rok) zostaną pracownikowi zwrócone.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Co może być interesujące dla osoby, która zarabiała pieniądze za granicą i płaciła podatki? Oczywiście zwrot nadpłat! Dlaczego coś takiego jest możliwe? Z kilku względów. Przede wszystkim, osoby pracujące za granicą korzystają z różnych ulg podatkowych oraz kwot wolnych od podatku. Takie kwoty w różnych krajach są różne, jednak są one całkiem wysokie, dużo wyższe od tych, które obowiązują tutaj w Polsce.

Oczywiście, aby dostać zwrot podatku należy wypełnić deklarację podatkową i złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Taki wniosek powinien oczywiście być złożony przez osobę w postaci takiej, jaka jest wymagana w danym kraju, w którym pracował.

Kiedy nie płaci się podwójnego podatku?

Jeżeli za granicę została osoba oddelegowana z polskiej placówki i przebywa tam mniej niż pół roku, to wtedy nie występuje podwójne opodatkowanie. Jednak w momencie, w którym czas pracy za granicą wyniesie więcej niż 182 dni, to wtedy podwójny podatek ma miejsce. Takie pół roku jest mierzone od pierwszego dnia pierwszego wyjazdu. Taki wyjazd może być przerywany i pracownik może w miedzy czasie przyjeżdżać do Polski i tutaj pracować.

Natomiast, gdy osoba pracuje na umowie u zagranicznego pracodawcy, to wtedy podwójny podatek występuje w każdym przypadku.

Każda osoba, która pracowała za granicą legalnie musi złożyć oświadczenie podatkowe dwa razy. Po raz pierwszy jak najszybciej od momentu, w którym wraca z pracy za granicą, a po raz drugi pod koniec roku, wtedy kiedy inni także się rozliczają. Warto wiedzieć, że wtedy taka osoba rozlicza się na podstawie PIT-36.

Dzięki dobrze rozliczonym pieniądzom z zagranicy, te zarobki będą wliczane w staż pracy, a co za tym idzie, będą po części szły na emeryturę oraz inne składki. To sprawi, że nawet pracując z granicą nie zaniedbasz swoich spraw w Polsce.