Jak smog wpływa na rozwój dziecka?

Jak smog wpływa na rozwój dziecka?

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, na pewno na pewno nie raz zwróciłeś uwagę na fenomen związany z pogarszaniem się jakości powietrza.

Smog, który w szczególności daje się we znaki mieszkańcom jesienną i zimową porą, pochodzi od angielskich słów „dym” i „mgła” i jest, niestety, powszechnie znaną, formą zanieczyszczenia powietrza spowodowaną głównie przez emisje z samochodów, fabryk, a nawet spalania węgla.

Jakie są rodzaje smogu?

Można wyróżnić dwa rodzaje smogu:

siarkowy. Powszechnie znany jako „kwaśne deszcze”, był bardzo powszechny w miastach z bardzo dużą strukturą przemysłową, takich jak Londyn czy Los Angeles. Jego powstawanie wynika z faktu, że węgiel używany w fabrykach pozostawia w powietrzu tlenki siarki, które w połączeniu z wodą w zawiesinie tworzą kwas siarkowy generujący kwaśne deszcze.

fotochemiczny. Występuje częściej w lecie i pojawia się w wyniku reakcji światła słonecznego i tlenku azotu w środowisku. Ozon, który jest obecny w atmosferze, jest bardzo reaktywnym elementem i w kontakcie z zanieczyszczeniami może stać się wysoce toksyczny.

Jakie konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą smog?

Jeśli chodzi o konsekwencje zdrowotne powodowane przez złą jakość powietrza, mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych, dzieci i osób z chorobami serca lub płuc, takimi jak rozedma płuc, zapalenie oskrzeli i astma. Na liście dolegliwości zdrowotnych, których przyczyną jest smog, są m.in.:

podrażnienie dróg oddechowych,

-osoby cierpiące na alergie mogą odczuwać pogorszenie się stanu zdrowia z powodu tego zanieczyszczenia, zwłaszcza gdy powietrze jest dużo cięższe lub w deszczowe dni, kiedy wszystkie zanieczyszczenia są osadzone,

może powodować anemię, ponieważ tlenek węgla zawarty w smogu uniemożliwia płucom i krwi prawidłowe odnawianie tlenu,

może powodować uszkodzenia skóry,

– patogeny są łatwiej zawieszone w powietrzu, co sprawia, że łatwiej jest złapać choroby takie jak grypa.

Smog a rozwój dziecka

Narażenie na zanieczyszczenia powietrza zagraża zdrowiu ludzi w każdym wieku, we wszystkich częściach świata, jednak w szczególny sposób dotyka tych najbardziej bezbronnych: dzieci. Dzieci są  bardziej niż dorośli narażone na wiele niekorzystnych dla zdrowia skutków zanieczyszczenia powietrza, w wyniku połączenia czynników behawioralnych, środowiskowych i fizjologicznych.

Ma to miejsce szczególnie narażone podczas rozwoju płodowego i w pierwszych latach życia, ponieważ na tym etapie rozwoju płuca, narządy i mózg wciąż się rozwijają. Co wynika z fizjologii: dzieci oddychają szybciej niż dorośli, wdychają więcej powietrza, a tym samym więcej zanieczyszczeń, z uwagi na niższy wzrost, żyją bliżej ziemi, a to właśnie tam niektóre zanieczyszczenia osiągają najwyższe stężenia. Najmłodsi spędzają też większą ilość czasu na zewnątrz, bawiąc się i będąc aktywnymi fizycznie w potencjalnie zanieczyszczonym środowisku.

Noworodki i dzieci karmione piersią, jako że spędzają większość czasu w domu, są bardziej podatne na domowe zanieczyszczenia powietrza, podczas gdy ich matki gotują na zanieczyszczających paliwach i przy użyciu szkodliwych urządzeń.

Dzieci żyją dłużej niż dorośli, więc utajone mechanizmy chorobowe mają więcej czasu na ujawnienie się i oddziaływanie na nie. Jednak należy wziąć pod uwagę, iż ich ciała, a zwłaszcza płuca, rozwijają się szybciej i dlatego są dużo bardziej podatne na stany zapalne i inne uszkodzenia powodowane przez zanieczyszczenia.

W łonie matki są one podatne na zanieczyszczenia, na które zanieczyszczona jest ich matka. A narażenie przed poczęciem może również nieść ze sobą ukryte ryzyko dla płodu. Nawet po urodzeniu dzieci są w gruncie rzeczy bezsilne, aby zmienić swoje otoczenie, ponieważ nie mogą przecież po prostu wstać i wyjść z zadymionego np. dymem papierosowym pomieszczenia.

smog a dzieci

Konsekwencje narażenia (poprzez wdychanie, spożycie, itp.) mogą prowadzić do chorób lub innych problemów zdrowotnych, które będą miały wpływ na całe życie dzieci.

Badania pokazują istotny związek między występowaniem astmy oraz alergii u dzieci a pogarszaniem się jakości powietrza.

Statystyki pokazują także, że prenatalne i postnatalne narażenie na zanieczyszczenie powietrza może negatywnie wpływać na rozwój układu nerwowego, negatywnie wpływać na rozwój neuronów, prowadzić do gorszych wyników testów poznawczych i wpływać na rozwój zaburzeń behawioralnych, takich jak zaburzenia nastroju. Istnieją mocne dowody na to, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego może negatywnie wpływać na rozwój umysłowy i motoryczny dzieci.

Szkolenia dla pediatrów

Szkolenia dla pediatrów w zakresie wpływu zanieczyszczeń środowiska na rozwój dzieci to istotny kierunek w zakresie edukacji i dokształcania lekarzy ginekologów, pediatrów oraz neonatologów.