Jakie drewno najlepiej sprawdzi się do wędzenia?

Jakie drewno najlepiej sprawdzi się do wędzenia?

Planując samodzielne wędzenie wyrobów, jednym z aspektów, nad jakim należy się pochylić nieco głębiej, jest wybór rodzaju drewna.

I tutaj skupiamy się nie tylko na tym, jaki wybrać rodzaj. Liczy się również kilka innych aspektów, dzięki którym drewno będzie nie tylko dobrze dobrane, lecz też odpowiednio przygotowane, a wędzonki zyskają właściwy smak.

Jakie drewno dobrze sprawdzi się w procesie wędzenia?

Ogólnie do procesu wędzenia doskonale sprawdzi się drewno pochodzące z drzew liściastych, ze szczególną przewagą drzew owocowych. Popularne przykłady to:

  • jabłoń,
  • śliwa,
  • olcha,
  • buk,
  • grusza,
  • dąb.

Każdy z rodzajów drewna nadaje wędzonkom zupełnie inny smak i aromat, przy czym dobrym pomysłem może być także stosowanie mieszanek, by uzyskać zupełnie nowy, interesujący efekt.

Kategorycznie wystrzegaj się drewna iglastego, z uwagi na wydzielanie się w procesie spalania klejących substancji smolistych. Osadzają się one na wędzonym mięsie i innych wyrobach, uniemożliwiając przenikanie dymu wędzarniczego do potrawy i stwarzając zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo wyjątkowo mocno pogarszają one smak wędzonek.

Który rodzaj drewna do wędzenia będzie najlepszy?

Tutaj wchodzimy w kwestie związaną z doborem gatunku drewna, który będzie najlepszy do wyrobu, jaki pragniesz uwędzić. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych gatunków drewna wraz z rodzajami żywności, przy jakich można stosować je z powodzeniem.

Dąb – w Polsce wyróżniamy m.in. dąb biały i czerwony. Ogólnie dąb jest kojarzony z mocnym, wyrazistym smakiem i aromatem, jaki doskonale sprawdzi się w przypadku np. dziczyzny. Są to cechy charakterystyczne dla dębu czerwonego. Z kolei drewno pochodzące z dębu białego ma nieco delikatniejsze właściwości, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku m.in. drobiu i ryb.

Wiśnia i jabłoń – mają one podobne właściwości smakowe, przy czym jedyna drobna różnica tkwi w gorzkiej nucie, jaka kryje się w drewnie wiśniowym. Drewno pochodzące z tych drzew owocowych będzie dobrym wyborem w przypadku mięsa drobiowego.

Buk – często oceniany jest jako tzw. drewno uniwersalne, jakie z powodzeniem sprawdzi się praktycznie przy każdym rodzaju mięsa – przy czym znawcy zalecają drewno bukowe szczególnie do wędzenia drobiu i jagnięciny.

Orzech – wędzenie na drewnie orzechowym zyskało sobie wielu zwolenników – mięso uwędzone z jego wykorzystaniem ma charakterystyczny posmak, jaki nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym. Orzech jest szczególnie zalecany do drobiu i ryb.

Jesion – podobnie jak dąb, jesion odpowiada za nadanie głębokiego, mocnego smaku, który w tym przypadku doskonale sprawdzi się nie tylko przy przyrządzaniu dziczyzny, lecz też wieprzowiny i mięsa drobiowego.

Akacja – ze względu na wyjątkowo delikatny posmak, jaki ten rodzaj drewna nadaje wędzonkom, akacja jest kolejnym gatunkiem drewna, na którym można z powodzeniem wędzić drób i wieprzowinę.

Dlaczego drewno do wędzenia nie może być wilgotne?

Wilgotne drewno, podobnie jak iglaste, przyczynia się do osiadania na wędzonkach szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, powodując zupełną nieprzydatność wędzonych wyrobów do spożycia. Są one nie tylko niezdrowe, lecz też zupełnie niesmaczne i nie wędzą się w pełni równomiernie.

Warto pamiętać o tym, że nie tylko wilgoć jest w procesie wędzenia niepożądana, lecz także kora. Kora zabezpiecza drewno przed działaniem ptasich odchodów, wszechobecnych spalin i chemii, dlatego też usuwając ją, zapobiegasz przedostaniu się tego typu zanieczyszczeń do wędzonej żywności.

grill betonowy

Grill betonowy z wędzarnią – w jaki sposób przygotować drewno do wędzenia?

Solidna konstrukcja, jaką jest grill betonowy z wędzarnią, sprawi, że we własnych, domowych warunkach uwędzisz pyszne mięso, sery, owoce i bakalie bez dodatku sztucznej chemii. Masz tutaj wpływ na dobór drewna, dzięki czemu wiesz, że zostało ono w odpowiedni sposób przygotowane.

Grill betonowy z wędzarnią to na pewno sposób na urozmaicenie domowej kuchni i zapewnienie sobie i bliskim zdrowych, smacznych wędzonek, jakich próżno szukać w sklepie.