Jak wybrać odpowiednią piłkę do siatkówki?

Jak wybrać odpowiednią piłkę do siatkówki?

Siatkówka należy do bardzo popularnych sportów. Cieszy się ogromną popularnością jako sport drużynowy. Przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Ważnym elementem każdej rozgrywki jest odpowiednia piłka. Jakie warunki powinna spełniać?

Co warto wiedzieć na temat piłki do siatkówki?

W ofercie rynkowej występuje kilka rodzajów piłek do siatkówki. Zasadnicza różnica między tymi piłkami wiąże się z ceną, modelem i nazwą producenta. Jednakże najważniejszym kryterium związanym z wyborem takiej piłki jest przeznaczenie. Może to być piłka do gry w siatkówkę halowa lub plażowa. Przed zakupem takiej piłki trzeba zawrócić uwagę na jakość jej wykonania. Nie bez znaczenia jest też jakość osłony piłki. Najczęściej jest tak, że ten fragment wykonuje się ze skóry syntetycznej. Z kolei skóra naturalna jest dużo lepszym rozwiązaniem, gdyż jest trwalsza i doskonale radzi sobie z chłonięciem wilgoci. 

Czym wyróżnia się dobra piłka do siatkówki?

Dobra piłka do siatkówki to taka, której podstawę stanowią podłużne panele. Elementy te albo się ze sobą zszywa albo skleja. Istotną kwestią, na którą trzeba tutaj również zwrócić uwagę jest dętka, a więc wnętrze piłki. Robi się ją z lateksu lub butylu. Jest to miejsce, które pozwala napompować piłkę do siatkówki. Służy do tego specjalna pompka z igłą, którą zwilża się przed włożeniem w wentyl. W celu napompowania piłki trzeba utrzymywać ją na stabilnej pozycji. 

Jaka piłka do siatkówki nadaje się na halę, a jaka na plażę?

Na halę najlepiej sprawdzi się piłka do gry w siatkówkę w rozmiarze 5. Warto podkreślić, że takimi właśnie piłkami rozgrywa się mecze profesjonalne lub turnieje amatorskie. Takie piłki mają obwód w granicach 66 cm i wagę na poziomie 270 gram. Inaczej to wygląda z piłką plażową. W tym przypadku wybiera się większe piłki. Specjaliści wskazują, że najlepszym rozwiązaniem są piłki z obwodem w granicach od 67 do 68 cm i wagą od 53 do 61 cm. 

Jak pielęgnować piłkę do siatkówki?

Piłka do siatkówki powinna być odpowiednio pielęgnowana. Wszystko zależy od tworzywa, z którego została wykonana. W przypadku skóry naturalnej należy piłkę czyścić przy użyciu miękkiej ściereczki i niewielkiej ilości środka przeznaczonego do czyszczenia skóry naturalnej właśnie. Po czyszczeniu trzeba nadmiar preparatu zetrzeć, a następnie powierzchnię dobrze wypolerować. Gdy piłka jest bardzo brudna należy użyć szamponu do skóry naturalnej. Istotne jest także to, aby nie stosować żadnych środków impregnujących czy ochronnych do obuwia czy skóry. Inaczej jest ze skórą syntetyczną. Takie piłki czyści się ręcznie przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki. Z kolei trudne plamy są wyzwaniem dla środka przeznaczonego do czyszczenia skóry syntetycznej. W każdym przypadku należy pamiętać o trzech najważniejszych zasadach. Piłki nie mogą być pozostawione w wodzie lub detergencie. Po umyciu piłkę koniecznie trzeba dobrze osuszyć lub pozostawić do samoczynnego wyschnięcia w dobrze wentylowanym wnętrzu z dala od promieni słonecznych czy grzejnika. 

siatkówka

Jak przechowywać piłkę do siatkówki?

Piłkę do siatkówki należy przechowywać w suchym miejscu, które jest wentylowane. Niewskazane jest także miejsce, w którym panuje nadmierne ciepło. Piłka ne może też być wystawiana na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Tak samo jest z wysokimi temperaturami, dlatego piłki nie umieszczaj w bagażniku podczas upalnej pogody. Gdy piłka jest używana w deszczowych warunkach, to po treningu należy ją dobrze wytrzeć. Nie należy do tego celu stosować suszarki do włosów. Nie należy przechowywać piłki do siatkówki przy ostrych przedmiotach, gdyż nawet najmniejsza rzecz może zrobić dziurkę w piłce. Ważne jest także pompowanie piłki, należy tutaj postępować zgodnie ze wskazówkami. Warto także od czasu do czasu pozwolić piłce odpocząć, dlatego powinna ona mieć pewne przerwy. W tym celu warto zakupić dwie piłki na zmianę.