Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z otoczenia. Korzystają z odnawialnych źródeł energii, dlatego są przyjazne dla środowiska naturalnego i cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli planujesz zakup pompy ciepła, to dowiedz się, jak przebiega jej montaż.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła najczęściej pobierają energię z powietrza, wody lub gruntu. Pozyskane z odnawialnych źródeł ciepło przekazuje następnie dalej, aby mogło ono posłużyć do ogrzania domu, a także wody użytkowej. Pracuje ona w obiegu zamkniętym. Przy pomocy parownika, w którym krąży czynnik roboczy, pozyskuje ciepło z dolnego źródła energii. Następnie czynnik trafia do sprężarki, gdzie następuje wzrost jego temperatury, a także ciśnienia. Dociera do kolejnego elementu pompy ciepła, czyli skraplacza. Oddaje swoje ciepło, które następnie może zostać wykorzystane do podgrzania wody.

Zalety stosowania pompy ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Do najważniejszych zalet tego urządzenia zaliczyć można przede wszystkim to, że są one:

  • przyjazne dla środowiska naturalnego,
  • energooszczędne,
  • praktycznie bezobsługowe,
  • żywotne.

Urządzenie to podczas swojej pracy nie generuje zanieczyszczeń, dlatego jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Pompa ciepła potrzebuje do pracy energii elektrycznej, ale jest ona energooszczędna. Dodatkowo istnieje możliwość zasilania jej prądem pozyskiwanym z paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu jej używanie może przyczynić się do znacznego zmniejszenie wydatków.

W jaki sposób montuje się pompę ciepła?

Przebieg procesu montażu pompy ciepła zależy w ogromnej mierze od rodzaju urządzenia. W przypadku modeli, których dolnym źródłem jest woda lub powietrze montaż przebiega zdecydowanie szybciej niż w przypadku pomp czerpiących ciepło z gruntu. Decydując się na montaż tego typu urządzeń trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia ekspertyz, a także odwiertów. Związane jest to z wyższymi kosztami, a także tym, że montaż może potrwać zdecydowanie dłużej.

pomy ciepła montaż

Samodzielny montaż pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wymaga posiadania fachowej wiedzy i doświadczenia. Zdecydowanie lepiej jest więc zlecić to zadanie profesjonalistom. Jeśli mieszkasz w Zatorze lub najbliższej okolicy i szukasz sprawdzonej ekipy, która zajmie się montażem pompy ciepła, to koniecznie przejrzyj oferty w sieci. Sprawdź także opinie dotychczasowych klientów, gdyż ich rekomendacje mogą pomóc w wyborze odpowiedniej firmy instalatorskiej.

Dlaczego warto zlecić montaż pompy ciepła profesjonalistom?

Firmy, które świadczą profesjonalne usługi montażu pomp ciepła posiadają niezbędne doświadczenie oraz wiedzę na ten temat. Decydując się na takie usługi masz pewność, że cały proces montażu przebiegnie w poprawny sposób. Dzięki temu nie stracisz także gwarancji producenta, gdyż najczęściej samodzielny montaż uniemożliwia późniejsze skorzystanie z niej, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Tego rodzaju firmy oprócz montażu, zapewniają także kompleksowe usługi dodatkowe. Pomogą w wyborze konkretnego modelu pompy o parametrach dopasowanych do budynku. Dzięki temu będzie ona w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło. Przeprowadzą również niezbędne pomiary w miejscu, w którym umieszczona zostanie urządzenie. 

Oprócz wyboru odpowiedniego modelu pompy bardzo ważne jest także to, aby znaleźć właściwe miejsce, w którym zostanie ona umieszczona. Musi to być przestrzeń, w której bez problemu zmieści się to urządzenie, a jego praca nie będzie przeszkadzała domownikom. Samodzielny wybór takiego miejsca bez posiadania doświadczenia oraz wiedzy może być bardzo trudny. 

Jak wybrać dobrą firmę do montażu pompy ciepła w Zatorze?

Wybierając firmę, która wykona u Ciebie usługę montażu pompy ciepła w Zatorze, postaw przede wszystkim na te, które działają lokalnie. Zdecydowanie ułatwi to późniejsze prace konserwatorskie i serwisowe, gdyż jej pracownicy nie będą musieli pokonywać wiele kilometrów, aby dotrzeć do Ciebie. Mniejsza odległość może wiązać się także z niższymi kosztami za dojazd.

Bazuj na opiniach i rekomendacjach innych klientów, gdyż takie referencje świadczą o tym, że usługi wykonywane są na najwyższym poziomie. Dobrym pomysłem jest także zweryfikowanie, czy konkretna firma posiada portfolio ze zdjęciami dotychczasowych realizacji. Ich przeglądnięcie może pomóc Ci zdecydować, czy jakość oferowanych usług spełnia Twoje oczekiwania i czy powinieneś zdecydować się wybór tej właśnie firmy.