Poznaj właściwści lutu Cp 102

Poznaj właściwści lutu Cp 102

Lutowanie to metoda trwałego łączenia różnego rodzaju elementów metalowych, która wykorzystywana jest w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Najbardziej znane powszechnie jest z pewnością lutowanie miękkie, które wykorzystuje się na przykład do łączenia różnego rodzaju przewodów elektrycznych. Oprócz tego istnieje również technika lutowania twardego, która wykorzystywana jest do łączenia większych elementów przy pomocy znacznie wyższych temperatur.

Lutowanie twarde – na czym polega?

W tej technice spoiwem są tak zwane luty, które mogą przybierać formę np. prętów wykonanych z określonych materiałów. W sprzedaży można znaleźć bardzo wiele różnych lutów twardych, które charakteryzują się innymi właściwościami i wykorzystywane są do łączenia innych metali. Jednym z częściej stosowanych spoiw w tej technice jest lut CP 102. Warto więc wiedzieć czym jest to spoiwo, jakie ma właściwości i zastosowanie, w jaki sposób lutuje się za pomocą tego lutu oraz jakie metale można dzięki niemu łączyć?

Czym jest lut CP 102?

Lut CP 102 to spoiwo lutownicze wykorzystywane podczas łączenia elementów metalowych techniką lutowania twardego. Należy ono do grupy lutów miedziano-fosforowych, a w swoim składzie zawiera fosfor w ilości około 4 – 6 %, srebro około 14,5 – 15,5 % oraz takie pierwiastki jak miedź czy ren. Temperatura  topnienia tego typu lutu to 645 – 800 stopni Celsjusza (solidus – likwidus). Zazwyczaj lut ten sprzedawany jest w postaci prętów o średnicy 2,5 mm lub 8 mm oraz długości 500 mm.

Właściwości lutu CP 102

Lut CP 102 to spoiwo miedziano-fosforowe, które posiada wiele cennych właściwości, co sprawia, że jest obecnie tak często wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. Spoiwo to cechuje się bardzo dobrymi właściwościami technologicznymi takimi jak niska temperatura lutowania i bardzo dobra zwilżalność. Ponadto z racji tego, że lut ten zawiera miedź, charakteryzuje się on wysoką przewodnością elektryczną i dobrą wytrzymałością przy stosunkowo niskiej cenie. Połączenia wykonane techniką lutowania twardego z wykorzystaniem lutu CP 102 mają bardzo dobrą wytrzymałość i trwałość. Dodatek srebra znacząco poprawia zwilżalność, właściwości wytrzymałościowe oraz przewodnictwo elektryczne tego lutu.

Zastosowanie lutu CP 102

Lut Cp 102 to spoiwo, które znajduje szerokie zastosowanie w łączeniu różnego rodzaju elementów wykonanych z miedzi i jej stopów. To ciekawe dzięki swoim właściwościom lud ten nie wymaga stosowania topnika w przypadku łączenia elementów wykonanych z miedzi. Z tego też względu do tego typu połączeń jest to najczęściej wykorzystywany. Należy jednak pamiętać, że lutów miedziano-fosforowych w tym także spoiwa CP 102 nie należy stosować do łączenia stopów żelaza i niklu. Jest to spowodowane tym, że tego typu luty źle zwilżają powierzchnię tego typu materiałów oraz tworzą lutowiny kruche o niskich parametrach wytrzymałościowych. W konsekwencji lutowanie żelaza i niklu spoiwami miedziano-fosforowymi nie pozwoli utworzyć połączenia o odpowiedniej wytrzymałości i trwałości, co może doprowadzić do jego szybkiego zniszczenia lub nawet nie pozwolić na połączenie materiałów lutowanych.

lutowanie

W jaki sposób lutuje się za pomocą lutu CP 102?

Lutowanie za pomocą lutu CP 102 jest dość proste i bardzo skuteczne. Lut ten charakteryzuje się bardzo dobrą zwilżalnością, czyli rozpływaniem się spoiwa na powierzchni lutowanego elementu, co ułatwia stworzenie prawidłowego połączenia między danymi elementami. Ponadto w przypadku, gdy chcemy lutować miedź z miedzią, lut ten nie potrzebuje wcale topnika, aby możliwe było utworzenie szczelnego i mocnego połączenia. Jest to spowodowane zawartością fosforu w tym spoiwie, który wpływa na temperaturę topnienia lutu, ale także pełni rolę odtleniacza miedzi i jest składnikiem zwilżającym powierzchnię miedzi. To sprawia, że lutowanie miedzi z wykorzystaniem spoiwa miedziano-fosforowego CP 102 jest dużo prostsze i tańsze. Należy jednak pamiętać, że brak konieczności stosowania topnika odnosić się wyłącznie do połączeń miedź – miedź. W przypadku łączenia elementów wykonanych z innych materiałów lub stopów topnik jest już niezbędny do tego, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża do lutowania i dzięki temu utworzyć połączenie, które będzie wytrzymałe, szczelnie i trwałe.