Nieostre widzenie w okularach – możliwe przyczyny

Nieostre widzenie w okularach – możliwe przyczyny

Praca przed komputerem, spędzanie czasu wolnego przed telewizorem czy nieustanne przeglądanie mediów społecznościowych w telefonie bardzo często wiąże się z pogorszeniem się stanu zdrowia oczu. Coraz więcej osób cierpi na problemy z widzeniem i stawia na korektę wzroku za pomocą specjalnie dobranych przez okulistę lub optometrystę okularów. Jednak nie zawsze dobór okularów przebiega w prawidłowy sposób. Źle dobrane okulary mogą przyczynić się do nieostrego widzenia, co skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Problem z nieostrym widzeniem pojawia się również u osób noszących okulary już od dłuższego czasu. Zamazany obraz czy niewyraźne kształty przedmiotów znajdujących się w oddali może świadczyć o konieczności zgłoszenia się do specjalisty i zmianę okularów korekcyjnych na nowe. Źle dobrane szkła do okularów mogą doprowadzić do pogłębiania się wady wzroku, dlatego tak istotna jest prawidłowa diagnostyka.

Nieostre widzenie – co przez to rozumieć?

Nieostre widzenie może być zwiastunem rozwijającej się wady wzroku, jak i innych chorób bezpośrednio powiązanych z oczami. Jak jednak rozumieć nieostre widzenie? W praktyce oznacza to stan, kiedy zarówno kształty przedmiotów, obiektów czy osób nie są tak wyraźne jak dotychczas. Oznacza to także problem z rozróżnieniem konturów czy nawet kolorów znajdujących się w oddali. Nieostre widzenie może się także objawiać podwójnym widzeniem lub zawężeniem pola widzenia, co przyczynia się do utrudnień związanych z wykonywaniem codziennych czynności.

Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie problemy z widzeniem, konieczna może być wizyta u specjalisty. Okulista nie tylko sprawdzi przyczynę braku ostrości widzenia, ale również skieruje na dodatkowe badania lub zajmie się doborem odpowiednich okularów.

Jakie są przyczyny nieostrego widzenia w okularach?

Przyczyn niewyraźnego widzenia w okularach lub bez nich może być wiele. Jedną z najczęstszych jest wybór nieodpowiedniej mocy szkieł. Jeśli szkła korekcyjne są za mocne lub za słabe, widzenie za ich pośrednictwem nigdy nie będzie tak dobre jak w okularach dobranych idealnie pod wadę wzroku pacjenta. Dlatego też zaleca się korzystanie jedynie z fachowej pomocy lekarzy lub optometrystów, którzy posługują się specjalistycznym sprzętem, a także posiadają doświadczenie w badaniu wzroku i dobieraniu okularów.

Przyczyną nieprawidłowego widzenia w okularach może leżeć również w tym, iż od wielu lat szkła nie były zmieniane pomimo pogłębiającej się wady wzroku. Dla wielu pacjentów wydatek w postaci szkieł korekcyjnych, które odpowiadałyby aktualnej wadzie wzroku, jest dosyć spory. Stąd też decyzja o zmianie okularów jest odwlekana aż do momentu, w którym jest to konieczne, aby prowadzić komfortowe życie. Warto zatem pamiętać, że niektóre gabinety gdzie dobierane są oraz sprzedawane okulary korekcyjne oferują możliwość rozbicia płatności na raty.

Nowe okulary korekcyjne i nieostre widzenie – dlaczego?

Dobór nowych okularów korekcyjnych dla sporej części pacjentów oznacza pojawienie się problemów z ostrością widzenia, jak i nawracającymi bólami głowy. Może to wynikać ze zbyt mocnych szkieł kontaktowych, jak i samą zmianą ich konstrukcji. Przejście na okulary progresywne lub asferyczne nierzadko wydłużają czas adaptacji, co objawia się pojawieniem zaburzeń widzenia i bólem głowy w okolicy gałek ocznych.

Także zmiana kształtu opraw może mieć wpływ na problemy z nieostrym widzeniem. Nawet w przypadku doskonale dobranych okularów, ból głowy i inne objawy ściśle związane z innym kształtem opraw, a tym samym – zmianą wielkości powierzchni widzenia.

wzrok

Jakie są objawy źle dobranych okularów? Jeśli okulary są źle dobrane, pacjenci zazwyczaj sami obserwują u siebie niepokojące objawy, które niejako zmuszają ich do ponownej wizyty u specjalisty.

Do objawów źle dobranych okularów zaliczamy:

  • ból głowy, który nie ustaje pomimo przyjmowania środków przeciwbólowych,
  • zawroty głowy,
  • problemy z ostrością widzenia obiektów w bliży lub dali,
  • dyskomfort podczas zmiany położenia gałki ocznej.
  • konieczność wytężania wzroku, aby zobaczyć przedmioty w słabym oświetleniu.

Jeśli objawy związane z nieostrym widzeniem utrzymują się również po tzw. okresie adaptacyjnym, warto zgłosić się do okulisty lub optometrysty, aby ponownie sprawdził, czy z okularami jest wszystko w porządku.