Jak wygląda sprzątanie po zgonach?

Jak wygląda sprzątanie po zgonach?

Zapewne niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, iż istnieją specjalne instytucje oraz firmy zajmujące się sprzątaniem domów i innych miejsc, w których nastąpił zgon. Jest to dość specyficzna praca, jednak na tyle konieczna, by zapewnić czystość i bezpieczeństwo. Jako że śmierć potrafi przyjść znienacka, miejsca, które są sprzątane, to:

  • Domy i mieszkania,
  • Hotele,
  • Piwnice,
  • Szpitale.

Istnieje oczywiście wiele innych miejsc, do których dochodzi do zgonu, ze względu na różne rodzaje śmierci. Firmy trudnią się porządkowaniem ich po zabójstwach, samobójstwach, śmierci naturalnej i innych. Warto również dodać, że nie od razu można wykryć czyjąś śmierć, wobec czego w mieszkaniach mogą szerzyć się zarazki związane z rozkładającym się ciałem. Zwłoki leżące tygodniami i miesiącami mają ogromny wpływ na otoczenie. Pracownicy firm porządkowych wykonują zadania w specjalnych skafandrach, które zabezpieczają ich przed wdychaniem zarazków i dotykaniem krwi, ludzkich szczątków gołymi rękami. Sprzątanie po zgonach następuje szybko. Poza tym, pracownicy zaopatrzeni są w specjalne narzędzia i substancje chemiczne, które pozwalają pozbyć się zeschniętej krwi i innych elementów ze ścian, podłogi czy mebli.

Etapy sprzątania po śmierci

Czynności porządkowe po zgonach dzielą się na kilka etapów, podczas których pracownicy skupiają się na konkretnych zadaniach. Duży wpływ na długość sprzątania i ich natężenie, ma to, ile czasu upłynęło od śmierci.  W etapie pierwszym należy pozbyć się wszelkich śmieci i odpadów (w tym wielkogabarytowych), mebli i innych rzeczy. Najczęściej, meble i sprzęty RTV i AGD idą do odzysku lub utylizacji. Następnym krokiem jest zrywanie podłogi i tapet. Każda powierzchnia domu jest czyszczona najczęściej termicznie i dezynfekowana – największą wagę przykłada się do miejsca, w którym leżało ciało. Niekiedy trzeba bowiem pozbyć się krwi, fekaliów oraz resztek tkanek. Tkanki i inne przechowywane są w specjalnych pojemnikach. Ostatnią czynnością jest dezodoryzacja mieszkania i oczyszczenie powietrza. Bardzo często, usługi firm obejmują również sprzątanie komórek, garaży czy piwnic należących do zmarłego.

➞ Poznaj szczegóły realizacji dezynfekcji mieszkań po zgonach.

Brudna robota

Rola firm sprzątających po zmarłych jest niezwykle istotna. Dzięki pracownikom porządkowym, rodziny zmarłych nie muszą wykonywać tego przykrego obowiązku. Takie  usługi są cenione zwłaszcza po zgonach, których powód to samobójstwo lub morderstwo. Jest to praca wymagająca niezwykłej precyzji. Dobieranie środków dezynfekujących i odkażających jest kluczowe, by móc odpowiednio przeprowadzić czyszczenie. Sprzątanie po zgonach jest dość przykrym obowiązkiem, jednak warto zauważyć, iż czynności wykonywane przez grupę odpowiedzialnych osób zapewni dokładne oczyszczenie mieszkania i pozbycie się wszelkich zabrudzeń. Usuwanie szczątków ludzkich i tkanek jest jedną z pierwszych czynności, jakie wykonywane są w domu denata.