Komfort spania a kołdra – czy jej wybór robi różnicę?

Home Dom i ogród Komfort spania a kołdra – czy jej wybór robi różnicę?
Komfort spania a kołdra – czy jej wybór robi różnicę?

Zakup kołdry nie jest łatwą sprawą, ponieważ od niej zależy komfort snu i odpoczynek po całym dniu pracy. Dobra kołdra powinna: grzać, co jest uzależnione od rodzaju wypełnienia, mieć odpowiednią klasę ciepła, przyjemne i trwałe pokrycie wierzchnie, właściwości lecznicze. Jeśli kołdra spełnia te warunki, to zapewni właściwy relaks podczas snu o każdej porze roku.

Jak wybrać odpowiednią kołdrę?

Ważnym kryterium przy jej wyborze jest rodzaj wypełnienia. Rynek oferuje kołdry z wypełnieniem z puchu, pierza, wełny, jedwabiu, włókien sztucznych. Kołdry puchowe są lekkie i dobrze izolują przed zimnem. Kołdry z pierza są podobne do tych z puchu, ale nieco od nich cięższe. Kołdry wełniane polecane są alergikom, ponieważ oprócz tego że utrzymują ciepło, pozwalają skórze oddychać i nie uczulają.

Wypełnianie tych ekologicznych, naturalnych kołder stanowi wełna owcza, wielbłądzia, lub alpaki. Na ciepłe dni idealne są kołdry jedwabne, nie zapewniające maksymalnego grzania, ale działające termoizolacyjnie, doskonale wentylujące i nie przyciągające kurzu. Kołdry z włókien syntetycznych z wypełnieniem poliestrowym lub silikonowym nie zapewniają takiego ciepła jak puchowe, ale są lekkie, elastyczne, a z wypełnieniem silikonowym hipoalergiczne.

różowa pościel

Kryteria wyboru kołder

Jednym z kryteriów wyboru powinna być klasa ciepła. Często zdarza się, że kołdra jest zbyt cienka zimą, a latem zbyt gruba, a o tym informuje klasa ciepła, którą powinniśmy się kierować przy jej wyborze. Określa się ją według trzech kryteriów: skali TOG, sezonowej skali ciepła i liczbowej skali ciepła. W Polsce używa się najczęściej sezonowej skali ciepła i kołdry dzieli się na: letnie, zimowe, całoroczne, cztery pory roku, duo czyli podwójne.

  • Kołdry letnie jak sama nazwa wskazuje sprawdzają się podczas najcieplejszych miesięcy roku. Posiadają zdecydowanie mniej ocieplenia w stosunku do innego typu kołder. Na rynku można kupić takie kołdry z wypełnieniem z bawełny, puchu, ale w przypadku alergików najlepiej sprawdzają się te z jedwabiu, bambusa i  włókien syntetycznych.
  • Dla kołder zimowych najlepszym wypełnieniem jest gęsi puch, pierze lub wełna. Oprócz ciepła zapewniają one doskonałą wentylację, chroniąc ciało przed przegrzaniem i poceniem się.
  • Kołdry całoroczne sprawdzą się nie tylko latem, ale i zimą. Najodpowiedniejsze wypełnienie dla tego typu kołdry to puch, bambus, granulat silikonowy.
  • Kołdry cztery pory roku składają się z dwóch spiętych napami. Po rozpięciu mamy dwie cienkie, które możemy używać w ciepłe dni. Takie dwa w jednym.
  • Kołdry podwójne, duo tworzą dwie warstwy, jedna cieńsza i druga grubsza połączone na stałe ze sobą. Pomiędzy warstwami tworzy się komora powietrzna, która stanowi dodatkową izolację termiczną.

Pokrycie wierzchnie kołdry jest bardzo ważne, ponieważ od niego zależy jej wytrzymałość i komfort użytkowania. Najczęściej stosowana do tego jest bawełna posiadająca właściwości wentylujące i pochłaniająca wilgoć. Często łączy się bawełnę ze sztucznymi włóknami, zapewniającymi pokryciu większą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Mikrofaza  i mikrofibra, czyli mikrowłókna stosowane jako materiał wierzchni zapewniają miękkość, wytrzymałość, ale słabo przepuszczają powietrze, dlatego używane są w tańszych kołdrach.

Pokrycie z satyny i jedwabiu jest miłe w dotyku, posiada właściwości antystatyczne, dlatego jest polecane dla alergików. Pokrycie z frotte chroni dodatkowo przed utratą ciepła.

Najlepiej wybierać pokrycia dobrej jakości i trwałe, czyli bawełniane, jedwabne, satynowe.

ciepła pościelNie do przecenienia są również właściwości lecznicze kołder. Te ekologiczne, naturalne z wełny przynoszą ulgę w bólach mięśni, stawów, kręgosłupa, nerwobólach, poprawiają krążenie krwi. Eliminują jony dodatnie, tworząc atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.. Dzięki niej zimą jest nam ciepło, a latem chłodno. Wełna również stabilizuje układ nerwowy . Kołdry puchowe nie nadają się dla alergików, dlatego odpowiednie są wtedy te z włókien silikonowych.

Kupując kołdrę należy zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia, klasę cieplną, pokrycie wierzchnie i właściwości lecznicze materiałów, z których została wykonana. Od  komfortu snu zależy nasze funkcjonowanie w ciągu dnia i zdrowie, dlatego nie warto oszczędzać przy zakupie odpowiedniej dla nas kołdry.