Metamorfoza mieszkania na nowy rok

Metamorfoza mieszkania na nowy rok

Myśląc o metamorfozie swoich czterech ścian, być może masz na myśli większe prace remontowe, co może Cię skutecznie zniechęcać. Tymczasem wcale nie musisz dokonywać wielkich, kosztownych zmian, by Twoje wnętrze nabrało innego charakteru. Poniżej podsuwamy Ci kilka prostych pomysłów na metamorfozy, dzięki którym odnowisz swoje mieszkanie minimalnym kosztem.

Proste pomysły na odmianę wnętrza

Zmień dodatki

Nawet wtedy, gdy kreujesz swój codzienny strój, zdajesz sobie sprawę z tego, że kilka drobiazgów potrafi uczynić niesamowitą różnicę. Tak samo jest w przypadku wnętrz. To właśnie dodatki w dużej mierze tworzą styl – bez nich mielibyśmy we wnętrzu jedynie puste szafki i gołe ściany. Z kolei atrakcyjnie udekorowane zdjęcia, wazony, figurki czy też ozdobne poduszki potrafią nadać nowy, całkiem odmienny klimat.

Przemyśl kolorystykę

Jeśli Twoje wnętrze jest urządzone na tyle uniwersalnie, że możesz dopasować do niego różnorodne kolory mebli, tekstyliów i dodatków – poeksperymentuj, a przekonasz się, że zmiana może być wprost powalająca. Każdy z kolorów, jaki znamy, budzi zupełnie odmienne emocje, a do tego duże znaczenie ma to, z jakimi innymi kolorami będzie zestawiony. Odpowiednio dobrane barwy mogą z powodzeniem sprawić, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie cieplejszego i bardziej przytulnego lub przeciwnie – może zyskać chłodny klimat.

Zastosuj lustro

Chodzi tutaj zarówno o sam efekt powiększenia przestrzeni oraz grę świateł odbijanych w jego tafli, jak i o obramowanie. Odpowiednio dobrane do stylu pomieszczenia może dodatkowo podkreślić jego charakter lub stanowić tło dla innych, bardziej wyrazistych dekoracji.

Postaw na rośliny

Jeśli w twoim mieszkaniu nie ma zbyt dużo kwiatów, koniecznie to zmień. Rośliny są nie tylko zdrowe ze względu na zdolność do pochłaniania toksycznych substancji, lecz też są po prostu piękne i idealnie wzbogacają wnętrze. Nadadzą przyjemny, wiosenny lub letni charakter, dodadzą koloru i tchną życie w Twoje cztery ściany. 

welur tapicerski pikowany

Tapicerka meblowa – postaw na wielką metamorfozę

Jeśli powyższe porady są dla Ciebie jedynie dodatkiem do zmian, jakie pragniesz wprowadzić i chcesz czegoś więcej, pomyśl o wymianie obić w swoich tapicerowanych meblach. Warto to zrobić z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze, do łask wracają meble w starym stylu. Oznacza to, że możesz bez żalu zachować babciny fotel. Jeśli obicie wyda Ci się jednak zbyt staromodne, możesz oddać fotel do zakładu tapicerskiego, np. Ultrasonic. Jest to o tyle dobry pomysł, że kilkadziesiąt lat wstecz stawiano na solidność mebla dużo bardziej niż obecnie, więc odnowiony fotel może Ci posłużyć jeszcze długo.

Po drugie, bardzo dziś ważne, w ten sposób dajesz nowe życie starym przedmiotom. Renowacji możesz poddać kanapy, fotele, krzesła, podnóżki, pufy i inne meble tapicerowane – zmniejszysz w ten sposób ilość odpadów na wysypiskach, które rozkładałyby się przez kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat.  

Dlaczego warto postawić na tapicerkę meblową?

Są one niezwykle wygodne i przytulne. Do tego zawsze masz możliwość wymiany materiału obiciowego. Możesz obić kanapę miękkim welurem, stylową ekoskórą lub przyjemnym w dotyku pluszem i wieloma innymi materiałami, jakie wzbudzą Twoje zainteresowanie. 

Ponadto, w zależności od tego, na jaki materiał postawisz, tapicerowane meble mogą być łatwe w pielęgnacji. Często nie wymagają specjalistycznych środków czyszczących, a do tego są niezwykle wygodne i mają uniwersalny charakter – mogą z powodzeniem sprawdzić się praktycznie w każdym wnętrzu. 

materiał tapicerski

Czy warto przeprowadzić metamorfozę wnętrza w mieszkaniu?

Oczywiście, że tak! Wymiana mebli i dodatków co jakiś czas pomoże Ci spojrzeć na Twoje cztery kąty świeżym okiem, a przy okazji ocenić, z których przedmiotów nadal chcesz korzystać, a które chcesz wyrzucić lub przekazać innym. Metamorfoza może być zatem szansą nie tylko na zyskanie nowych, atrakcyjnych przedmiotów, lecz też na odnowienie kilku drobiazgów lub na oczyszczenie szafek z  nieprzydatnych już rupieci.