Metody leczenia alkoholizmu

Metody leczenia alkoholizmu

Alkohol jest przyczyną powstawania coraz większej ilości uzależnień. Na problemy z odstawieniem alkoholu skarżą się zarówno osoby młode, o dobrej pozycji finansowej i zawodowej, jak i starsze pokolenia. Nadmierne spożycie alkoholu jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego, dlatego tak ważne jest rozpoczęcie jego leczenia. Samodzielne wyjście z nałogu jest bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Jakie są metody walki z uzależnieniem od alkoholu?

Alkoholizm to choroba polegająca na silnym uzależnieniu danej osoby od spożycia alkoholu. Uzależnienie jest niezwykle intensywne, gdyż alkoholik odczuwa potrzebę picia zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym. W efekcie spożywany alkohol poprawia samopoczucie i pozwala się zrelaksować. Jednak ucieczka od problemów za pomocą alkoholu bardzo często prowadzi to wystąpienia nieprzyjemnych objawów zdrowotnych, a w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej – do śmierci.

Alkoholizm jest klasyfikowane jako choroba ze względu na negatywne skutki zdrowotne związane z uzależnieniem. Każda osoba, która zmaga się z uzależnieniem od alkoholu powinna jak najszybciej podjąć leczenie alkoholizmu. Z jakich metod leczenia alkoholizmu można skorzystać? Czy istnieją farmakologiczne środki do walki z chorobą alkoholową?

Terapia poznawczo-behawioralna w ośrodku uzależnień

Bez wątpienia jednym z najczęściej wymienianych sposobów na leczenie uzależnienia od alkoholu jest terapia prowadzona w ośrodku odwykowym. To właśnie tam w pierwszej kolejności są kierowane osoby zmagające się z chorobą alkoholową. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ośrodek uzależnień to szansa na przeprowadzanie pełnej detoksykacji organizmu w kontrolowanych warunkach, gdzie wszystkie nieprzyjemne objawy odstawienia alkoholu zostaną złagodzone środkami farmakologicznymi.

Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona w ośrodku uzależnień polega na całkowitej abstynencji. Terapia grupowa podczas detoksu umożliwia dostrzeżenie źródła problemu, które doprowadziło do sięgnięcia po alkohol. Spotkania w ośrodku odwykowym są prowadzone przez psychoterapeutów specjalizujących się w leczeniu alkoholizmu. Pacjent w trakcie leczenia alkoholizmu poprzez terapię wypracowuje różne metody radzenia sobie z uzależnieniem na podstawie indywidualnego planu leczenia ustalonego przez specjalistów.

Wszywka alkoholowa jako sposób leczenia alkoholizmu

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych jest wszywka alkoholowa. Ten sposób walki z alkoholizmem polega na tym, że lek jest wszywany pod skórę w formie implantu, co pozwala na jego stopniowe uwalnianie przez wiele miesięcy. Esperal, a właściwie disulfiram to silny lek, który opóźnia proces wytwarzania przez organizm enzymów rozkładających alkohol. Dzięki temu każde spożycie alkoholu będzie kończyło się nieprzyjemnymi objawami, jak silne bóle głowy, nadmierne pocenie się, spadek ciśnienia, problemy z układem pokarmowym czy nawet pojawienie się ataków paniki. Tak silne objawy pojawią się tuż po spożyciu alkoholu i będą utrzymywały się nawet do 12 godzin. Zaszycie alkoholowe ma na celu zniechęcenie alkoholika do sięgania po napoje wyskokowe właśnie poprzez wywoływanie trudnych do zniesienia objawów.

Jak wygląda proces leczenia alkoholizmy za pomocą wszywki? Zaszycie alkoholowe opiera się na umieszczeniu implantu w postaci tabletek z dehydrogenazą aldehydową, znaną również jako esperal, pod skórą. Wszczepiony w ten sposób esperal rozpuszcza się i przenika do krwiobiegu i pozostaje tam przez kilka miesięcy. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że każde spożycie alkoholu u osoby uzależnionej wywołuje silne objawy zatrucia alkoholem. W efekcie dochodzi do odstawienia środka uzależniającego, co prowadzi do całkowitego zaprzestania picia. Z racji tego, że wszywka w porównaniu do leków blokujących działanie alkoholu, działa bez przerwy, jest uznawana za skuteczną metodę leczenia alkoholizmu. Implant alkoholowy jest wszywany jedynie w formie zabiegu prowadzonego przez chirurga.

Farmakologiczne leczenie objawów uzależniania od alkoholu

Chorobę alkoholową można leczyć również środkami farmakologicznymi. Ta metoda polega na przyjmowaniu tabletek, które całkowicie blokują działanie alkoholu na organizm. W efekcie osoba uzależniona po spożyciu nie odczuwa euforii ani innych emocji, które do tej pory towarzyszyły mu podczas picia. Nie występują również inne objawy fizyczne typowe dla spożycia alkoholu.

W farmakologicznym leczeniu alkoholizmu wykorzystywane są takie substancje jak akamprozat, naltrekson, nalmefen oraz disulfiram w tabletkach doustnych.