Najważniejsze normy domów energooszczędnych

Najważniejsze normy domów energooszczędnych

Dom energooszczędny to budynek, który ogranicza do minimum wykorzystywanie energii do wentylacji czy ogrzewania – domu oraz wody. Posiada on wiele zalet. Wpasowuje się w nowoczesne trendy, ale co najważniejsze – jest przyjazny dla środowiska. Obecnie większość nowo powstających domów buduje się w energooszczędnym stylu, a wszystko to za sprawą rosnącej świadomości dotyczącej zmian klimatycznych. Taki dom jest ekonomiczny w eksploatacji, zapewnia wszystkie niezbędne udogodnienia mieszkańcom i jest całkowicie bezpieczny. Wszystkie rozwiązania systemowe są zaplanowane tak, aby wizualnie wyglądać dobrze, ale również aby jak najlepiej spełniać swoją funkcję.

Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

To, co charakteryzuje domy energooszczędne, to to, że ich kształt jest prostą bryłą – zwykle powstają na planie kwadratu lub prostokąta. Ich dach również musi być jak najprostszy, dlatego też spotyka się odmiany jedno- lub ewentualnie dwuspadowe. Takie rozwiązania umożliwiają lepsze warunki izolacyjne oraz najmniejszy współczynnik A/V. W domach energooszczędnych rzadko można spotkać balkony, lukarny czy wnęki, ponieważ te elementy pogarszają izolację domu. Rezygnuje się też ze wstawiania garażów w bryłę budynku.

Pokoje dzienne umieszcza się zwykle od strony południowej, dzięki czemu pomieszczenia te są nagrzane promieniami słonecznymi. W tych pokojach stawia się też na duże okna. Dodatkowo jeśli chodzi o okna, to muszą być one bardzo szczelne, uciekanie ciepła negatywnie wpływa na oszczędność energetyczną domu.

Inną charakterystyczną cechą jest to, że domy energooszczędne są jak najbardziej dostosowane do potrzeb domowników. Cała przestrzeń musi zostać zaprojektowana i zagospodarowana w przemyślany sposób.

Jakie normy muszą spełniać te domy?

Obecnie stan środowiska nie jest w najlepszym stanie, dlatego też wiele krajów decyduje się na wprowadzanie w życie rozporządzeń, które umożliwią poprawę zaistniałej sytuacji. Jednym z rozwiązań jest regulacja norm dotyczących domów energooszczędnych. Zasady obowiązujące w prawie budowalnym od 2021 roku jasno określają parametry, które powinien spełniać ten rodzaj domu.

Podczas tworzenia projektu domu konieczne jest uwzględnienie współczynnika Ep (energii pierwotnej). Wskaźnik ten określa, jaką ilość energii z nieodnawialnych źródeł będzie zużywać dom. Im niższy współczynnik – tym lepiej. Obecna norma mówi o zużyciu maksymalnie 70 kWh/m² na rok (to również europejska norma). Możliwe do wybudowania są nawet domy, dla których ten współczynnik jest dużo niższy. Wymogi określające standardy energetyczne bywają narzucone przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Obecnie domy energooszczędne obowiązuje standard WT 2021.

Konkretne dane dotyczą również współczynnika przewodzenia ciepła. W tym przypadku również im niższy jego poziom, tym lepiej, ponieważ można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Najnowsze dane dotyczą:

  • okien fasadowych i drzwi szklanych – 0,9 W/(m²·K),
  • drzwi w przegrodach zewnętrznych – 1,3 W/(m²·K),
  • okien połaciowych – 1,1 W/(m²·K),
  • ścian zewnętrznych pomieszczeń ogrzewanych – 0,2 W/(m²·K),
  • dachów – 0,15 W/(m²·K),
  • podłóg 0,3 W/(m²·K),
  • ścian wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych – 0,3 W/(m²·K).

Aby spełnić wszystkie wymagane normy, należy zdecydować się na dobrze wykonany projekt oraz wybrać właściwe materiały budowalne i urządzenia techniczne, w tym np. dobry rekuperator.

Gdzie można zakupić projekt domu energooszczędnego?

Dobry projekt domu energooszczędnego to klucz do powstania satysfakcjonującego budynku spełniającego zamierzone cele. Przed zdecydowaniem się na konkretne biuro projektowe, warto sprawdzić kilka możliwości. Przyjrzenie się z ofertom kilku architektów pozwoli na zapoznanie się z cenami rynkowymi, ale również z pomysłami projektowymi. Zdobycie tej wiedzy pomoże w wybraniu właściwego miejsca. Każdy może mieć inne oczekiwania i warto, aby inwestor oraz architekt potrafili ze sobą skutecznie współpracować.

Jednym z biur projektowych, któremu warto się przyjrzeć jest AJR Studio, mieszczące się we Wrocławiu. Pracujący w nim architekci mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i ciągłym rozwojem. Na stronie internetowej tego biura znajdują się zdjęcia realizacji oraz opisy usług, dzięki czemu każdy samodzielnie może zapoznać się z ofertą AJR Studio.

Warto pamiętać o tym, że dom energooszczędny będzie większym wydatkiem niż klasyczny dom, ale ilość zalet i oszczędności, które przyniesie w przyszłości, wynagrodzą początkową inwestycję. Wszystkie koszty zwrócą się po kilku latach.