Na czym polega badanie Holtera?

Na czym polega badanie Holtera?

Badanie Holtera umożliwia monitorowanie pracy serca przez całą dobę i wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które nie są możliwe do zaobserwowania w ciągu kilku minut badania
EKG.

Niezwykle cenna dla lekarza jest obserwacja jego pracy podczas codziennej aktywności pacjenta.

Metoda ta została wprowadzona w 1957 roku przez biofizyka Normana J. Holtera. Współczesne urządzenia są wielkości niewielkiego telefonu komórkowego, do którego podłączone są trzy lub pięć elektrod. Ich zadaniem jest zapisywanie aktywności serca pacjenta.

Kiedy stosuje się badanie Holtera?

Badanie wykonane urządzeniem Holtera wykonuje się najczęściej w przypadku zaburzeń rytmu serca, nie wykrytych przez tradycyjne EKG, kołatania serca, omdleń lub stanów przedomdleniowych o nieokreślonej przyczynie, utraty przytomności z powodów kardiologicznych, epizodów niedokrwiennych mięśnia sercowego, przy podejrzeniu migotania przedsionków, przy możliwości wystąpienia nagłej śmierci sercowej, konieczności oceny leczenia farmakologicznego, monitorowania i oceny działania wszczepionego rozrusznika serca. 

Na tego rodzaju badanie może zostać skierowany pacjent skarżący się na zawroty głowy, a także problemy z oddechem oraz duszności. Stosuje się je także u kobiet w ciąży w celu zbadania czynności serca. Jest ono również zalecane w przypadku podejrzenia zaburzeń jego rytmu, szczególnie u osób po 45 roku  życia, gdy wzrasta częstotliwość pojawienia się chorób serca.

Na czym polega badanie Holtera?

Badanie Holtera wykonuje się przy pomocy niewielkiego urządzenia, zaopatrzonego w elektrody, które podłącza się do ciała pacjenta. Aparat mocuje się w pasie osoby badanej, a elektrody na klatce piersiowej, która nie powinna być posmarowana żadnymi kremami ani balsamami, gdyż może to utrudnić przywarcie elektrod. Z tego samego powodu mężczyźni proszeni są o zgolenie na niej włosów.

Urządzenie powinno być założone w stabilny sposób i nie powinno w ciągu doby krępować ruchów pacjenta i powodować jakiegokolwiek dyskomfortu. Po jego włączeniu rozpoczyna się rejestracja czynności serca. Jest to w pełni nieinwazyjna metoda pomiaru jego rytmu. Przed badaniem nie należy spożywać alkoholu, pić kawy i palić papierosów, a także wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Jak przebiega badanie Holtera?

W zależności od zaleceń lekarza badanie Holtera może trwać od 24 do 48 godzin. Po założeniu urządzenia nie wolno go zdejmować, nawet w celu wykonania czynności związanych z codziennymi zabiegami higienicznymi, a także na okres wypoczynku nocnego. Praca serca jest przez okres badania dokładnie monitorowana i rejestrowana.

To pozwoli lekarzowi obserwować jego pracę podczas różnego rodzaju aktywności podejmowanych w ciągu dnia przez pacjenta W tym czasie ma on obowiązek zapisywania w dzienniczku wszystkich dolegliwości wraz z godziną ich występowania. Zaznacza także przyjmowane w ciągu tego okresu leki i godziny posiłków.

Czego powinno się unikać w trakcie badania Holtera?

Dzięki monitorowaniu pracy serca przez tak długi czas lekarz ma możliwość wykrycia wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w jego pracy oraz przyczyn ich występowania. Aby wyniki uzyskane po tym czasie były wiarygodne, pacjent powinien stosować się do kilku zaleceń.

Nie powinien w tym okresie korzystać z telefonu komórkowego z powodu możliwości zaburzenia wyników pracy serca. W sytuacji konieczności użycia należy trzymać go jak najdalej od urządzenia.

Urządzenia nie wolno zamoczyć, dlatego trzeba wstrzymać się z kąpielą, a także ze stosowaniem wszelkich urządzeń elektrycznych, na przykład poduszki elektrycznej. W trakcie badania pacjent jest zobowiązany do obserwowania swojego organizmu.

kardiologia

Normy w badaniu Holtera

Badanie Holtera, wykonywane również w poradni kardiologicznej w Jeleniej Górze umożliwia ocenę zmian zachodzących w sercu i zdiagnozowanie zaburzeń, które nie są widoczne w standardowym badaniu EKG. Są to między innymi dolegliwości serca takie jak:

  • arytmia,
  • choroba niedokrwienna,
  • blok serca,
  • kardiologiczne przyczyny omdleń i utraty przytomności.

Po zakończeniu badania urządzenie jest zdejmowane, a zapis i notatki pacjenta prowadzone w trakcie badania poddawane są analizie przez lekarza kardiologa. Zapis z urządzenia Holtera przenosi się na komputer. Wyniki przedstawiane są w formie wykresów, na podstawie których lekarz stwierdza obecność nieprawidłowości w pracy serca oraz wskazuje ich przyczyny. To pozwala mu podjęcie decyzji o wyborze metody leczenia.

Normy określające prawidłową bądź nie pracę serca są inne dla kobiet i mężczyzn. Norma QT dla pań wynosi 430 ms, a dla panów 450 ms.