O czym należy pamiętać, zakładając klinikę medycyny estetycznej?

O czym należy pamiętać, zakładając klinikę medycyny estetycznej?

Z uwagi na fakt, iż w klinikach medycyny estetycznej przeprowadzane są zabiegi, w czasie których dochodzi do naruszenia tkanek ludzkiego ciała, obiekty tego typu objęte są szczególną kontrolą i muszą spełniać wymogi zawarte w stosownych rozporządzeniach regulujących kwestie prowadzenia działalności leczniczej. By otworzyć klinikę medycyny estetycznej, trzeba stworzyć przemyślany biznesplan, a następnie znaleźć odpowiedni lokal, dopełnić wszystkich formalności, zakupić sprzęt medyczny oraz inne elementy wyposażenia gabinetu i zatrudnić odpowiednio wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. 

Stworzenie biznesplanu 

Prowadzenie kliniki medycyny estetycznej jest biznesem i, jak każdy inny biznes, wymaga stworzenia przemyślanego biznesplanu będącego zbiorem wytycznych ułatwiających podejmowanie trudnych decyzji. 

Znalezienie odpowiedniego lokalu 

Lokal, w którym znajduje się klinika medycyny estetycznej, musi spełniać szczegółowo określone kryteria. Przede wszystkim powinien znajdować się w oddzielnym budynku lub wyodrębnionym zespole budynków. Wysokość pomieszczeń powinna wynosić co najmniej 2,2 metra, a drzwi wejściowe powinny mieć szerokość co najmniej 0,9 metra oraz wysokość co najmniej 2,0 metrów. W lokalu przeznaczonym pod klinikę medycyny estetycznej muszą znajdować się: 

  • wydzielone nieprzechodnie pomieszczenia do świadczenia usług medycznych, 
  • pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla personelu i klientów,
  • sale zabiegowe z dostępem do bieżącej wody,
  • sterylne miejsca do przechowywania preparatów kosmetycznych, środków czystości oraz czystej i brudnej bielizny,
  • wydzielone miejsce do składowania odpadów, w tym odpadów medycznych,  
  • wydzielone miejsce do sterylizacji narzędzi,
  • poczekalnia i szatnia dla pacjentów.

Dopełnienie niezbędnych formalności

W celu założenia kliniki medycyny estetycznej należy założyć własną działalność gospodarczą, rejestrując ją we właściwym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest również zdobycie pozytywnej opinii Sanepidu na temat wynajętego lub zakupionego pod klinikę lokalu. Na tym etapie należy także zdecydować się na formę prowadzenia działalności – klinika medycyny estetycznej może być prowadzona pod własną marką lub w ramach umowy franczyzowej. Warto zapoznać się z wadami i zaletami obu rozwiązań i wybrać to, które najlepiej pozwala zrealizować zdefiniowane w biznesplanie cele. 

Zakupienie sprzętu medycznego i pozostałego wyposażenia gabinetu 

Kolejnym etapem zakładania kliniki medycyny estetycznej jest zakupienie odpowiedniego, nowoczesnego sprzętu medycznego oraz pozostałego wyposażenia gabinetu w postaci stosownych akcesoriów, produktów leczniczych i preparatów kosmetycznych. Konieczne jest również wdrożenie rozwiązań pozwalających na zapewnienie pacjentom maksymalnego komfortu. Ilość i rodzaj potrzebnego sprzętu medycznego i innych akcesoriów zależy od zakresu proponowanych zabiegów oraz typu świadczonych usług. 

Zatrudnienie kadry pracowniczej 

Wysoko wykwalifikowany i doświadczony personel to podstawa sukcesu kliniki medycyny estetycznej. Jeżeli osoba otwierająca tego typu klinikę sama jest dyplomowanym specjalistą, może z powodzeniem samodzielnie świadczyć oferowane usługi. W przeciwnym razie konieczne jest zatrudnienie kadry pracowniczej, która nie tylko wykona zabieg, lecz także przeprowadzi wywiad z pacjentem i przekaże mu wszystkie informacje na temat procedury medycznej oraz wymaganej po niej pielęgnacji. 

 

Ile kosztuje otwarcie kliniki medycyny estetycznej?

 

Klinika medycyny estetycznej stanowi dużą inwestycję. Jej otwarcie wymaga pokrycia kosztów związanych z: 

  • zakupem lub wynajmem odpowiedniego lokalu, 
  • wyposażeniem lokalu, 
  • zaopatrzeniem kliniki w odpowiednie preparaty, kosmetyki oraz produkty higieniczne i pielęgnacyjne. 

Otwarcie własnej kliniki medycyny estetycznej to wydatek w wysokości od 150 do nawet 500 tysięcy złotych. Ostateczny koszt zależy od lokalizacji, zakresu świadczonych usług oraz jakości sprzętu używanego w poszczególnych gabinetach. 

 

Dodatkowe koszty związane z założeniem kliniki medycyny estetycznej 

 

Do dodatkowych kosztów związanych z założeniem kliniki medycyny estetycznej zaliczają się przede wszystkim zatrudnienie wykwalifikowanego personelu medycznego, a także osoby do obsługi recepcji. Wydatki, jakie należy przewidzieć, chcąc prowadzić tego typu działalność, obejmują ponadto:

  • utrzymanie lokalu, 
  • utrzymanie sprzętu medycznego, 
  • uzupełnianie zapasów preparatów, kosmetyków oraz produktów higienicznych i pielęgnacyjnych, 
  • finansowanie szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych zatrudnianych pracowników,
  • wykupienie ubezpieczenia firmy. 

Osoby chcące otworzyć klinikę medycyny estetycznej mogą ubierać się o przyznanie kredytu, dotacji lub dofinansowania. 

prawnik

 

Kto może otworzyć klinikę medycyny estetycznej? 

 

Klinikę medycyny estetycznej może otworzyć każdy, kto założył działalność gospodarczą w CEIDG, uzyskał pozytywną opinię Sanepidu i zatrudnił wykwalifikowaną kadrę posiadającą pozwolenia niezbędne do wykonywania poszczególnych zabiegów. Sam właściciel kliniki nie musi posiadać wykształcenia ani wiedzy medycznej. W celu lepszego przygotowania się do założenia kliniki medycyny estetycznej, osoba zainteresowana prowadzeniem tego typu działalności zachęcana jest do konsultacji z kancelarią prawa medycznego we WrocławiuKancelarią Adwokacką Wegner Kostka