O czym pamiętać przy montażu drzwi wewnętrznych?

O czym pamiętać przy montażu drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne nie tylko oddzielają od siebie pomieszczenia, ale również są elementem aranżacji wnętrza. Ich funkcjonalność zależy od prawidłowego montażu, dlatego warto zadbać o odpowiednie jego przeprowadzenie. Dzięki temu zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Warto w związku z tym przy zakupie produktu zamówić również usługę montażu. Profesjonaliści przeprowadzą także pomiar drzwi, aby były one w odpowiednim wymiarze, określą zakres prac i koszt wykonania usługi. 

Co będzie niezbędne do montażu drzwi wewnętrznych?

Montaż drzwi wewnętrznych odbywa się zazwyczaj wtedy, gdy zakończą się już prace remontowe. Należy pamiętać o tym, że nie może się on odbywać na świeżo otynkowanej ścianie, gdyż może to stać się powodem pękania i wybrzuszania się ościeżnicy. Pomieszczenia muszą być suche, dlatego warto wykonać prace montażowe po zakończeniu wszelkich robót mokrych. Niezbędnymi narzędziami do wykonania takich czynności jest między innymi pistolet do pianki montażowej, rozpieraki do osadzenia futryny, a także ściski narożne, poziomica, pianka montażowa i nożyk do usuwania nadmiernej jej ilości. 

Etapy montażu drzwi wewnętrznych

Po przygotowaniu wszystkich narzędzi i sprawdzeniu, czy drzwi nie będą przeszkadzać w rozkładaniu łóżka lub kolidować z meblami, a ich wymiary umożliwią ciche i wygodne użytkowanie, można przystąpić do prac montażowych według poniższego schematu:

  • Pierwszym krokiem jest założenie ościeżnicy, której poziome i pionowe elementy należy połączyć pod kątem prostym za pomocą śrub lub kleju. Po wstawieniu jej do otworu w murze, zostawiając jedno- lub dwucentymetrową szczelinę i unieruchamiając drzwi za pomocą drewnianych klinów między ścianą a ościeżnicą, koryguje się jej ustawienie. Do sprawdzenia prawidłowości osadzenia ościeżnicy i drzwi używa się poziomicy. 
  • Następnym krokiem jest jej osadzenie i wypełnienie szczelin zazwyczaj za pomocą pianki montażowej, rzadziej zaprawy murarskiej. Warto zabezpieczyć ościeżnicę przed zabrudzeniem za pomocą taśmy. 
  • Następnie estetycznie wykańcza się łączenie między ścianą a ościeżnicą za pomocą listew przyklejanych klejem montażowym. 
  • Kolejnym krokiem jest osadzanie na zawiasach i regulowanie skrzydła, które czasami wymaga podcięcia w sytuacji, gdy otwór na drzwi nie jest zgodny z normą budowlaną. Warto jeszcze na etapie produkcji zamówić produkt zgodny z wymiarami dla zachowania gwarancji, gdyż przycinanie może wiązać się z jej utratą. Aby praca ich była płynna, należy dokonać prawidłowej regulacji zawiasów, co pozwoli uniknąć sytuacji opadania skrzydła i ocierania o podłogę. 
  • Następną czynnością jest montaż klamki, która właściwie wybrana może stać się elementem dekoracyjnym wpisującym się w styl aranżacyjny wnętrza. 

drzwi w pomieszczeniu

O czym należy pamiętać przy montażu drzwi wewnętrznych?

Przy montażu drzwi wewnętrznych niezwykle istotną sprawą jest prawidłowa odległość otworu na drzwi od krawędzi ściany. W przypadku zbyt małej odległości może się okazać, że klamka będzie uderzać o ścianę, a użytkownik nie będzie mógł ich do końca otworzyć. Warto wobec tego dokładnie wymierzyć otwór na drzwi, aby uniknąć takiej sytuacji. Jeśli okaże się, że osadzenie tradycyjnych drzwi nie będzie możliwe, można podjąć decyzję o ich zakupie w formie przesuwnej. Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest ich montaż w małych mieszkaniach lub wąskich pomieszczeniach, jakimi są na przykład korytarze. W celu uniknięcia sytuacji obijania się o siebie sąsiednich drzwi należy jeszcze przed ich montażem przewidzieć kierunek otwierania. Jedne powinny otwierać się do wewnątrz, a inne na zewnątrz, co znajduje uzasadnienie również w pomieszczeniach, w których znajdują się skosy. 

Czy warto skorzystać z usług firmy zajmującej się montażem drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne powinny spełniać wszystkie wymagane standardy związane z odpornością na uderzenia ciałem ciężkim lub miękkim, co przekłada się na ich trwałość. Wysokiej jakości produkt umożliwia długoletnie użytkowanie, dlatego warto zdecydować się na opcję dostawy wraz z montażem w celu zagwarantowania idealnego funkcjonowania.  

Montaż drzwi wewnętrznych

Wstawienie drzwi zgodne ze sztuką ich montażu gwarantuje bezproblemowe i wygodne ich użytkowanie, a także przełoży się na wytrzymałość produktu przez długie lata. Fachowcy z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem zamontują we Wrocławiu i okolicy drzwi w taki sposób, aby w jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Nawet najbardziej solidny i najdroższy produkt nie będzie spełniał swojego zadania, jeśli montaż nie zostanie wykonany w profesjonalny sposób, dlatego zatrudnienie fachowców jest najlepszym wyborem. Drzwi wewnętrzne z montażem we Wrocławiu oferuje firma DRZWIWROC – zachęcamy do kontaktu, fachowcy doradzą najodpowiedniejsze rozwiązanie.