Jak pozbyć się psich kup z parków?

Jak pozbyć się psich kup z parków?

Psie odchody stanowią problem higieniczny, środowiskowy związany z posiadaniem zwierząt domowych. 

Psie odchody to duży problem

Według badań przeprowadzonych na temat czystości miejskiej na placach i ulicach, odchody pozostawione na ulicach i w parkach są tym, co najbardziej brudzi nasze miasta i jest najbardziej nieprzyjemnym odpadem. Stanowią one niemały problem dla:

– środowiska: do usuwania odchodów należy używać agresywnych i chemicznych produktów.

– relacji społecznych: powoduje dyskomfort wśród niektórych mieszkańców i właścicieli psów, choć część z nich zbiera odchody swoich pupili.

– budżetu gminy: zwiększa koszty oczyszczania miasta.

– higieny: psie odchody mogą być potencjalnym źródłem zakażeń, na które dzieci i osoby na wózkach inwalidzkich są dużo bardziej narażone. Psie kupy stanowią źródło bakterii oraz niosą ze sobą nieprzyjemne walory zapachowe. 

Zakaz to nie wszystko

Większość miejscowości zabrania w swoich regulaminach porzucania psich odchodów na drogach publicznych i w parkach, przewidując kary dla tych, którzy nie wywiązują się z obowiązku ich usunięcia. Jednak problem jest taki, że prawo to nie przekłada się na praktykę, a samych psich kup na chodnikach czy w parkach nie ubywa, lecz ciągle przybywa. 

Sprzątanie po psie – zadanie dla każdego właściciela

Rozwiązanie tego problemu jest wspólnym zadaniem zarówno dla administracji, jak i dla obywateli i wymaga ono wspólnego wysiłku. Zrób pierwszy krok, aby to osiągnąć, przyłączając się do tych mieszkańców miast i miasteczek, którzy pragną ulic i chodników wolnych od ekskrementów. 

sprzątanie po psie

Co możemy zrobić?: na pewno żądać od administracji publicznej skutecznych działań, prosząc jednocześnie o przyjęcie poważnych środków w celu złagodzenia problemu psich odchodów. Wśród nich można wymienić:

  • Kampanie uświadamiające i uwrażliwiające dla obywateli.
  • Udostępnienie użytkownikom miejsca, w których psy mogą załatwiać swoje potrzeby bez przeszkadzania innym oraz środki ułatwiające zbieranie odchodów, takie jak torebki lub pojemniki do tego celu, które przecież mogą być dostępne przy alejkach w każdym parku. 
  • Usprawnienie przepisów gminnych, z większą kontrolą i egzekwowaniem kar dla tych, którzy nie zbierają odchodów.
  • Zachęcanie do stosowania kar, które zmotywują do działania właścicieli psów.
  • Zwiększenie budżetu na czyszczenie ulic.
  • Zachowania obywatelskie będące przykładem dla innych.

Warto napominać oraz przypominać właścicieli psów, by, w trosce dobro swoje oraz wspólne, przyjmowali postawy obywatelskie, które większość z nich stosuje: warto przypominać o noszeniu i używaniu torebek, aby zawsze sprzątać psie kupy, o używaniu butelek z wodą do sprzątania po nich oraz o przyzwyczajanie swoich pupili do korzystania z wyznaczonych miejsc, unikając tym samym obszarów o największym natężeniu ruchu.

Większość z nas marzy o miastach i miasteczkach bardziej przyjaznych dla pieszych, w tym dzieci i przyjemne dla wszystkich mieszkańców, z czystymi ulicami i parkami. Warto pomyśleć więc o  promowaniu dobrego zachowania wśród wszystkich obywateli, niezależnie od tego, czy mają zwierzęta domowe, czy nie.