Przemysł 4.0 w małych przedsiębiorstwach – czy to się opłaca

Przemysł 4.0 w małych przedsiębiorstwach – czy to się opłaca

Przemysł 4.0 to pojęcie, które w ostatnim czasie jest niezwykle popularne i często wraca podczas wielu konferencji. Dzieje się tak nie bez powodu – coraz więcej przedsiębiorstw rozważa wprowadzenie konkretnych technologii, mających zrewolucjonizować funkcjonowanie firmy. Czym jednak jest Przemysł 4.0 i jakie korzyści mają bezpośredni wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa? 

Czwarta rewolucja przemysłowa trwa w najlepsze, a hasła takie jak robotyzacja, automatyzacja oraz maszyny pracujące za ludzie pojawiają się na porządku dziennym. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju technologicznego, wiele firm dalej zastanawia się, czy Przemysł 4.0 jest dla nich. Dlaczego jako przedsiębiorca warto zdecydować się na Przemysł 4.0? 

Przemysł 4.0 – na czym polega? 

Przemysł 4.0 nie mógłby istnieć gdyby nie następstwa trzeciej rewolucji przemysłowej w drugiej połowie XX wieku. To właśnie wtedy rozpoczęła się cyfryzacja i komputeryzacja życia publicznego i pierwsze kroki ku zdecydowanej automatyzacji procesów zachodzących w fabrykach produkcyjnych i wielu miejscach pracy. W efekcie produkcja przeszła zmianę na lepsze, a maszyny zyskały większą wydajność i precyzję, a to wszystko przy wykorzystaniu alternatywnych oraz ekologicznych źródeł energii.

Czwarta rewolucja przemysłowa to kontynuacja procesów, które rozpoczęły się pół wieku temu. Na początku XXI wieku, kiedy rozpoczęto przesyłać duże ilości informacji poprzez sieć, możliwe stało się analizowanie dużych zbiorów danych (Big Data), uzyskując w ten sposób znacznie większe możliwości rozwoju przedsiębiorstwa. To właśnie wtedy częściej zaczęło pojawiać się pojęcie Przemysłu 4.0 wraz z poszczególnymi elementami: 

  • integracją systemów produkcyjnych,
  • integracją inteligentnych maszyn, 
  • zmianami w procesie produkcyjnym. 

Procesy i technologie w przemyśle 4.0 

Przemysł 4.0 opiera się przede wszystkim na zbiorczym przetwarzaniu danych, co ma doprowadzić do zwiększenia wydajności produkcji przy jednoczesnym zmniejszeniu jej kosztów. Dostarczane dane mają również za zadanie usprawnienie logistyki i innych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa, które mogą mieć bezpośredni wpływ na zyski i większy rozwój. 

Przemysł 4.0 dąży się do wykorzystania nowatorskich rozwiązań, a także zwiększenia współpracy pomiędzy człowiekiem a maszynami. W efekcie zmienia się rola człowieka w przemyśle, jego sposób pracy i zwiększenie elastyczności wykorzystania robotów do zadań, które do tej realizowane były przez pierwiastek ludzki. 

Na Przemysł 4.0 składają się procesy: 

  • Big Data, czyli zdobywanie, analizowanie i przechowywania dużej ilości danych, dzięki którym można efektywniej rozwijać przedsiębiorstwo, 
  • wykorzystanie nowej generacji robotów autonomicznych, gwarantujących zupełnie nowy poziom wydajności i współpracy, 
  • tworzenie symulacji w fazie projektowania. Trójwymiarowe symulacje dotyczą przede wszystkim procesów produkcyjnych, ale znajdują zastosowanie także jako symulacje produktowe oraz materiałowe, 
  • lepsza integracja systemów IT, umożliwiajająca wymianę danych firm specjalizujących się w realizowaniu dostaw surowców i sprzętów; aktualizacja baz danych klientów, 
  • zwiększenie ochrony przed cyberprzestępstwami, na które narażone są przedsiębiorstwa. Zwiększona zostaje łączność oraz lepiej zabezpieczone stają się standardowe protokoły komunikacyjne. 
  • wykorzystanie wszelkiego rodzaju chmur obliczeniowych (Cloud) do przechowywania i udostępniania dużych zbiorów danych. Procesy Przemysłu 4.0 mają za zadanie usprawnienie przesyłania tych danych, aby przedsiębiorstwa mogły w pełni się na nich opierać. 

programowanie robotów

Czy Przemysł 4.0 jest korzystny dla małych przedsiębiorstw? 

Bez wątpienia Przemysł 4.0 jest korzystny dla małych i średnich przedsięiorstw. Do tej pory ze względu na zaawansowane technologie i szerokie możliwości rozwoju, wszelkie procesy były wykorzystywane przez dużych przedsiębiorców.

Obecnie Przemysł 4.0 znacznie wpływa na zwiększenie efektywności wytwarzania przy zachowaniu wysokiej jakości. Programowanie robotów przemysłowych pozwala zmniejszyć nakład pracy człowieka, co wspomaga inteligentne zarządzenie i sterowanie całą produkcją. Przemysł 4.0 ma także ogromne znaczenie w tworzeniu się nowych, lepiej funkcjonujących modeli biznesowych oraz projektowanie skutecznych strategii handlowych. 

Poszczególne procesy i technologie Przemysłu 4.0 można dostosować do rodzaju przedsiębiorstwa. Automatyzacja i stały monitoring pracy maszyn nie dotyczy już tylko produkcji, ale także innych sektorów gospodarki. Zwiększona dostępność do danych zwiększa oszczędności, prowadzi do maksymalizacji zysków płynących z działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo oraz umożliwia zwiększanie swojej pozycji na rynku poprzez doświadczenie. 

Wprowadzenie i realizacja założeń Przemysłu 4.0 to także doskonały sposób na szybkie reagowanie na zapotrzebowanie rynku i klienta. W efekcie wiele małych przedsiębiorstw awansuje na lidera w swoim sektorze gospodarczym.