Pędzle do makijażu: rodzaje, wykorzystanie, ceny

Pędzle do makijażu: rodzaje, wykorzystanie, ceny

W Internecie bardzo często mówi się o makijażu. Stało się to nie tylko codziennością dla wielu osób, ale też hobby i sposobem na życie, weźmy, chociażby zyskujący popularność zawód wizażystki.

W wielu artykułach i tutorialach można znaleźć ciekawe porady dotyczące wykonywania makijażu oka, sposobu konturowania twarzy, czy malowania ust, by wydawały się one większe.

Jest jednak pewna kwestia, która w stosunku do wiedzy praktycznej jest dużo rzadziej poruszana. Mam tu na myśli temat pędzli do makijażu. Fakt, wymienia się ich nazwy, czy pokazuje się je na filmikach, jednak M32 czy duży włochaty pędzel nie do końca precyzują czego właściwie użyć do nałożenia danych kosmetyków. Zatem przyjrzyjmy się temu bliżej.

Podział pędzli

Niezliczona ilość pędzli na rynku pozwoliła wprowadzić kilka znaczących podziałów tych niesamowitych gadżetów.

  • Ze względu na włosie

Przede wszystkim dzieli się je na te wykonywane z naturalnego włosia i włosia syntetycznego (sztucznego).

Te pierwsze to najczęściej włosie borsuka, wiewiórki, konia, kozy, wielbłąda, czy kuny. Nie brzmi to zbyt zachęcająco i pewnie mało kto chciałby przykładać coś takiego do swojej twarzy, jednak włosie naturalne jest dużo lepsze dla naszej cery niż to sztuczne, lepiej rozprowadza produkty i bardziej z nimi współgra. Należy je jednak odpowiednio pielęgnować i podobnie jak nasze włosy, myć je szamponem, nakładać odżywkę i suszyć, by jak najdłużej zachowały swoją delikatność i sprężystość.

Pędzle z włosia syntetycznego to najczęściej mieszanka nylonu i poliestru. Są one dużo tańsze niż te naturalne, jednak rozwój tej dziedziny makijażu pozwala produkować takie pędzle, które są równie miękkie i jakościowe jak te z prawdziwego włosia. Ponadto te sztuczne są dużo łatwiejsze w utrzymaniu i myciu, ponieważ wystarczy delikatne mydło czy olejek do demakijażu, by odpowiednio je wyczyścić.

  • Ze względu na właściwości

Ten podział jest już dużo bardziej obszerny. Nie dość, że można w nim wyróżnić pędzle odpowiadające właściwemu kosmetykowi, to jeszcze dzielą się one na sposób aplikacji.

Wyróżnia się:

  • Pędzle do produktów aplikowanych „na sucho”:
  • do pudrów – duże, puchate, zaokrąglone na końcu lub ścięte na równo
  • do bronzerów – duże (mniejsze od tych do pudru), puchate lub bardziej zbite, ścięte na końcu pod kątem
  • do róży – średniej wielkości, puchate, zaokrąglone na końcu lub lekko ścięte pod kątem
  • do rozświetlaczy – mniejsze od tych do różu, puchate, zaokrąglone na końcu lub w kształcie spłaszczonego wachlarzyka
  • do cieni – tutaj podział jest ogromny; mogą być malutkie, większe, puchate, zbite, ścięte, itd.
  • Pędzle do produktów aplikowanych „na mokro”:
  • do podkładu – średniej wielkości, zbite i ścięte na końcu na prosto
  • do korektora – mniejsza wersja pędzli do pudru
  • do kremowego bronzera, różu i rozświetlacza – różnią się wielkością, natomiast wszystkie powinny być zbite ze ściętą na prosto lub pod kątem końcówką
  • do eyelinera, pomady do brwi – wielkości pędzli do cieni, spłaszczone, zbite i ścięte pod kątem.

Warto dodać, że każdy rodzaj pędzla może być używany do różnego rodzaju kosmetyków, aby jednak osiągnąć jak najlepszy efekt, lepiej używać ich według zaleceń producenta 😉

pędzle

Cena

Jeśli już mowa o producentach pędzli, to warto wspomnieć, jak wyglądają ceny takich pędzli. Ciężko to jednak precyzyjnie określić, ponieważ zależy to od ich wielkości, rodzaju włosia, materiału, z którego wykonana jest reszta pędzla (może to być plastik, drewno, metal itd.), a przede wszystkim od marki pędzli.

Producenci droższych marek mogą cenić sobie jeden pędzel nawet do ok. 800 zł (np. Giorgio Armani). Najczęściej wybiera się jednak tańsze marki (np. NABLA), gdzie za taką kwotę można mieć cały zestaw pędzli, czyli najczęściej 12 sztuk – może nie z naturalnego włosia, wtedy kwota będzie sięgać min. 1000 zł.

Można zatem zauważyć, że tematyka pędzli do makijażu jest naprawdę bardzo rozbudowana. Przedstawione tu podziały to właściwie tylko podstawa tego świata. Istnieje wiele różnorakich pędzli i sposobów ich używania. Do tego ilość zestawów pędzli do makijażu na rynku jest ogromna, więc każdy może w nich przebierać i wybierać, by znaleźć dla siebie najlepszą opcję.