Jakie papiery wykorzystuje się do pakowania żywności

Jakie papiery wykorzystuje się do pakowania żywności

Opakowanie odgrywa bardzo ważną rolę w transporcie, magazynowaniu i sprzedaży różnego rodzaju produktów. Nie inaczej jest w przypadku artykułów spożywczych, które wręcz wymagają tego, aby pakować je w odpowiedni sposób. Ma to nie tylko znacznie w kontekście wyglądu, ale również ochrony zawartości i utrzymania dłuższego terminu przydatności danego produktu spożywczego. Z tego względu należy wiedzieć, w jaki sposób powinno się pakować tego typu artykuły żywieniowe, jakich materiałów w tym celu używać i jakie warunki muszą one spełniać, aby można było je użytkować w takim celu. 

Dlaczego sposób pakowania żywności jest ważny?

Ogólnie opakowania różnego rodzaju produktów służą głównie nadaniu im odpowiedniego wyglądu oraz pełnią także funkcję reklamową. Oprócz tego ich ważną właściwością jest także zabezpieczanie produktów przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku pakowania żywności to właśnie ta cecha jest najważniejsza, a sam wygląd i właściwości reklamowe schodzą na drugi plan. Dzięki stosowaniu odpowiedniego sposobu pakowania żywności, można ją ochronić przed czynnikami zewnętrznymi i tym samym zachować jej smak, właściwości odżywcze oraz wydłużyć termin przydatności do spożycia. Jest to bardzo ważne, ponieważ obecne w powietrzu różnego rodzaju mikroorganizmy takie jak bakterie lub grzyby, a także sama wilgoć, w bardzo szybki i skuteczny sposób mogą doprowadzić do zepsucia żywności. Szczelne opakowanie pozwala temu zapobiec i utrzymać świeżość produktu przez dłuższy czas. Gotową żywność bardzo często pakuje się w hermetyczne opakowanie, ale w przypadku np. artykułów na wagę korzysta się ze specjalnego papieru, który w pewnym stopniu chroni żywność i pozwala na pakowanie większej ilości produktu w jedno opakowanie. 

papier antyadhezyjny

Jakie wymagania muszą spełniać materiały użyte do pakowania żywności?

O ile w przypadku produktów użytkowych, wybór materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań nie ma zbyt rygorystycznych wymagań, to w przypadku artykułów spożywczych jest to bardzo ważna kwestia. Jak najdłuższe utrzymanie żywności w pełnej świeżości to bardzo ważna zasada, ale należy pamiętać również o tym, że opakowanie, które ma pełnić tę funkcję, musi być wyprodukowanie z odpowiednich materiałów, które nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na dany artykuł spożywczy. Z tego względu, aby dany materiał został dopuszczony do wykorzystania z żywnością, musi on spełniać szereg rygorystycznych warunków i posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa

Pierwszą ważną kwestia jest skład chemiczny danego materiału. Do jego produkcji mogą być wykorzystanie jedynie surowce, które są prawnie dopuszczone do tego celu. Ponadto poziom migracji substancji z danego materiału, z jakiego stworzone jest opakowanie, musi być ograniczony do minimum, tak aby nie powodował zmian w składzie żywności. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ spożycie niektórych substancji może być bardzo niebezpiecznie dla człowieka, dlatego należy za wszelką cenę unikać ich podczas produkcji opakowań na żywność. Oprócz tego bezpieczeństwo materiałów wykorzystywanych do pakowania żywności dotyczy również odpowiedniego stanu mikrobiologicznego opakowań oraz cech sensorycznych, które nie mogą w żaden sposób wpływać na żywność. 

Materiały wykorzystywane do pakowania żywności

Do pakowania żywności wykorzystuje się bardzo wiele różnych materiałów. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie podana jest dana żywność. W przypadku artykułów spożywczych, które nie są gotowe do spożycia, często stosuje się różnego rodzaju opakowania foliowe lub też papierowe, które zabezpieczają produkt przed czynnikami zewnętrznymi i pozwalają na pakowanie większej ilości sztuk w jedno opakowanie. Tego typu rozwiązanie często wykorzystuje się, np. pakując makarony, ryże, czy też np. mąkę, sól lub cukier.

W przypadku gotowych artykułów spożywczych lub też takich, wydawanych na wagę, często stosuje się specjalny papier, który może być także powleczony folią. To rozwiązanie pozwala spakować większą ilość danego produktu i w pewnym stopniu zabezpieczyć go na niedługi czas. W taki sposób pakuje się np. różnego rodzaju wędliny czy sery na wagę. Czasami wykorzystuje się także taśmy polipropylenowe, które dodatkowo zabezpieczają produkt. Oczywiście bez względu na to, jakie opakowanie jest wykorzystywane, musi ono spełniać wymogi bezpieczeństwa, aby mogło być wykorzystywane do zabezpieczenia żywności.